Darmowy blog WordPress – Prawda i mity

Darmowy blog wordpress.com a zarabianie

Marek DudaMój pomysł na biznes w pierwszej kolejności zakładał plan stworzenia matematycznej strony internetowej – MatFiz24.pl, gdzie będę publikował artykuły i filmy z rozwiązanymi zadaniami. Był to dla mnie ambitny cel, ponieważ nie do końca wiedziałem od czego rozpocząć tworzenie stron www?

Na początku wszystko chciałem zrobić samodzielnie: pisać wpisy, nagrywać wideo, optymalizować i pozycjonować, podłączyć reklamy, stworzyć i opublikować kursy na stronie internetowej, która powstawała dopiero w moich myślach.. o współpracy z kimkolwiek jeszcze nawet nie myślałem.

Pomimo ukończenia studiów z matematyki i licencjatu z informatyki ze wstydem muszę się przyznać, że kompletnie nie przykładałem się do zdobywania wiedzy na studiach informatycznych i w zasadzie miałem takie umiejętności, jak przeciętny maturzysta, który coś tam przeczytał w internecie.

Wszystko jest dla ludzi, w związku z tym postanowiłem nadrobić zaległości i rozpocząć edukację informatyczną na własną rękę. Widok setek linijek kodu i plików współtworzących przykładowy szablon HTML i CSS był dla mnie prawdziwym kosmosem, a kiedy po raz pierwszy zobaczyłem składnię jQuery zacząłem wątpić, czy samodzielnie zbuduję krok po kroku matematyczną stronę internetową? W związku z tym postanowiłem oprzeć się pokusie i poszukać bezpłatnych rozwiązań w sieci, w postaci darmowych blogów.

Warunki konieczne do założenia bloga:

 • Hosting – serwer – miejsce przechowywania wszystkich niezbędnych plików bloga
 • Domena – nazwa strony internetowej

Darmowe platformy blogowe charakteryzują się tym, że domenę i hosting udostępniają całkowicie za darmo, a założenie własnego bloga trwa najczęściej niecałe 5 min.

Darmowe blogi, a dochód pasywny?

Plan stworzenia matematycznej strony internetowej zakładał powolne, ale systematyczne budowanie dochodu pasywnego. Zobacz mój cały pomysł na biznes po godzinach pracy na etacie: https://pracabezszefa.pl/pomysl-na-biznes-przez-internet. Wiedziałem, że nie osiągnę szybko wysokich dochodów, ponieważ mam ograniczone możliwości czasowe pracując na etacie. Musiałem odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie:

Czy darmowy blog pomoże mi odnieść sukces w internetowym zarabianiu?

Odpowiedź na powyższe pytanie przyszła po kilkunastu dniach, kiedy dokładnie poznawałem funkcje i możliwości darmowych blogów.

Testowanie darmowego bloga i jego modułów

Zobacz, gdzie znajdziesz darmowe blogi do założenia?

Do testowania funkcji bloga wybrałem darmową platformę WordPress.com, ponieważ wiele dobrego słyszałem pod jej adresem.

Instalacja bloga na WordPress.com

Wystarczy się zarejestrować i podać adres email. Jeden z moich testowych blogów nazywa się: http://marekduda.wordpress.com.

Instalacja mojego pierwszego bloga zakończonego sukcesem była dla mnie wielką satysfakcją. Znalazłem odpowiedź na kluczowe pytanie: jak stworzyć darmowego bloga?

Dodatkowo otrzymałem:

 • Gotowy motyw – szata graficzna strony internetowej z zaprogramowanymi funkcjami. Nie musiałem napisać ani jednej linijki kodu HTML, CSS, jQuery czy PHP. Nie znałem się dobrze na programowaniu stron internetowych, dlatego otrzymując gotową „skórkę” bloga byłem bardzo podekscytowany, że zaoszczędziłem wiele czasu na naukę kodu, jak i pieniędzy na wydane kursy.. Jak się później okazało próba osiągnięcia sukcesu na skróty w internetowym zarabianiu jest w 99% niemożliwa.
 • Panel zarządzania treścią CMS – kokpit WordPress.com wraz z dodatkowymi funkcjami.

Kokpit darmowego bloga WordPress.com, czyli miejsca zarządzania treścią przez bloggera w styczniu 2015 roku wygląda tak:

kokpit wordpress

Z pewnością za kilka lat kokpit ulegnie zmianom wizualnym i funkcjonalnym, ponieważ platforma WordPress jest ciągle aktualizowana, między innymi o nowe zabezpieczenia. Według mojej opinii najważniejsze moduły pozostaną na zawsze, dlatego pora podsumować najważniejsze zalety i wady darmowego bloga.

Zalety darmowego bloga

1. Moduł Wpisy

Rozpoczynając swoją przygodę z blogowaniem koniecznie musisz zacząć pisać wpisy, czyli artykuły dzięki którym użytkownicy będą mogli ocenić poziom Twojej wiedzy w konkretnej dziedzinie. W ten sposób możesz zbudować solidną markę w internecie i nawiązać liczne znajomości poza światem wirtualnym.

Tworzenie wpisów na blogu jest bardzo proste.

Do dyspozycji masz dwa edytory:

 • Wizualny – stworzony dla podstawowych blogerów nie mających pojęcia o formatowaniu tekstu od strony języka HTML. Edytor zbliżony wyglądem i funkcjami formatowania tekstu do popularnego Microsoft Word. Metodą prób i błędów szybko dowiesz się jak zrobić nagłówek, pogrubić, czy pochylić tekst. Nawet błędy ortograficzne kolorowane są identycznie jak w popularnym Wordzie.
 • Tekstowy – edytor zbudowany dla osób, które posiadają podstawową znajomość języka HTML i kaskadowego arkusza stylów CSS. Jeżeli słyszałeś o możliwościach HTML 5 to z pewnością wiesz, jaki potencjał drzemie w tej technologii.

wpis na wordpress.com

Wskazanym dodatkiem do wartościowej zawartości tekstowej wpisu są:

 • Obrazki wraz z tekstem alternatywnym opisującym to, co znajduje się na grafice. Tekst alternatywny w języku HTML nazywany jest atrybutem ALT, który jest bardzo ważny z punktu wzorowej optymalizacji wpisu zarówno na blogu, jak i każdej stronie internetowej. Wyszukiwarka na podstawie wspomnianego atrybutu odczytuje zawartość obrazka.
 • Wideo uzupełniające tematykę wpisu

Wpisy możesz dodać do:

 • Kategorii – miejsce przechowywania wpisów połączonych ze sobą tematycznie
 • Tagów – rozszerzenie kategorii dla wpisów. Na początku blogowania tworzyłem osobny tag do artykułu, zawierając w nim słowa kluczowe licząc na wyższe pozycje w wyszukiwarce. Był to wielki błąd, który zrobił więcej złego jak dobrego w pozycjonowaniu moich artykułów.
  Jeden wpis przyporządkuj maksymalnie do 3 ogólnych tagów.

Dodatkowe funkcje wpisów:

 • Tworzenie szkiców – tworząc wpis na blogu możesz zrobić szkic, który zostanie zapisany w kokpicie bloga. Nie zostanie on opublikowany dla czytelników bloga, jednak będzie dostępny tylko dla autora wpisu. Pracując na etacie ciężko jest napisać i opublikować jeden wartościowy wpis w przeciągu wieczora. W tym celu funkcjonalność zapisania szkicu artykułu w kokpicie jest bezcenna.
 • Planowanie publikacji wpisów – to ustawienie daty publikacji artykułu, którym chcesz się podzielić na blogu. Regularne tworzenie wpisów jest konieczne zarówno dla Twoich wiernych czytelników z którymi zbudowałeś już bliższe relacje, jak i dla wyszukiwarki Google, która docenia wartościową treść. Warto publikować średnio 1 wartościowy wpis na 2 tygodnie.

Zapamiętaj:

Liczy się wartość, czyli to co przekażesz swoim odbiorcom. Zostając blogerem musisz przekazać ludziom swoją wiedzę we wpisach w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób.

Jak zostać dobrym blogerem?

Receptą jest praca, praca i regularne tworzenie wpisów, co jest świetnym sygnałem dla wyszukiwarki Google, że blog się rozwija, a co najważniejsze.. nie jest zapleczową stroną spamową. Tłumaczenie i wmawianie sobie braku umiejętności pisania językiem poprawnej polszczyzny świadczy o bojaźliwym nastawieniu do życia, dlatego koniecznie musisz to zmienić!

Bądź też otwarty na krytykę, która często może być środkiem dodatkowo motywującym do jeszcze cięższej pracy.

Pamiętam, jak tworzyłem i publikowałem moje pierwsze filmy matematyczne na kanale Edudamarek w serwisie YouTube. Większość komentarzy opublikowanych pod moimi filmami były bardzo pozytywne, co niewątpliwie motywowało mnie do jeszcze cięższej pracy..

Pewnego dnia jeden użytkownik napisał, że zdecydowanie za szybko tłumaczę zadania matematyczne. Po odtworzeniu moich pierwszych filmów doszedłem do wniosku, że mój krytyk rzeczywiście miał rację i w kolejnych nagraniach starannie kontrolowałem tempo omawianych zadań.

Jak widzisz odpowiednie podejście do krytyki osób trzecich jest bezcenne w budowaniu solidnej marki w Internecie. Identyczną postawę powinieneś przyjąć do krytyki wpisów na każdym blogu, którego jesteś autorem.

2. Moduł Strony

Dużą zaletą każdego bloga są strony, dzięki którym możemy utworzyć dodatkowe ważne wiadomości opublikowane dla czytelników, na przykład w menu poziomym.

Przykładowe strony na blogu:

 • O mnie
 • O blogu
 • Portfolio
 • Kontakt

strony-wordpress-com

Schemat tworzenia strony na WordPress.com jest identyczny jak we wpisach omówionych powyżej. Tutaj także podczas tworzenia treści strony możesz skorzystać z edytora wizualnego i tekstowego wraz z formatowaniem tekstu, dodawaniem obrazków i wideo. Funkcjonalność zapisywania szkiców i daty publikacji również pozostała udostępniona w tym samym miejscu, co podczas tworzenia wpisów.

Strony nie posiadają kategorii i tagów!

W miejsce kategorii i tagów na stronach pojawiła się funkcjonalność rodzica i szablonu.

Rodzic – określam jako tworzenie kategorii dla stron. Strona, która nie posiada rodzica jest stroną najbardziej ogólną, a zarazem najważniejszą dla danego działu.

Przykładowo w matematyce:

Dział matematyczny: Funkcja Liniowa – strona nie ma rodzica(jest najbardziej ogólnym pojęciem)
Podrozdział: Wykres funkcji liniowej – z menu rozwijanego wybieramy rodzica, którym jest strona ogólna: Funkcja liniowa.

rodzic strony wordpres.com

Schemat kategoryzowania stron na WordPress.com jest przyjazny dla wyszukiwarki Google i przypomina strukturę drzewa, gdzie adres URL będzie następujący:

http://nazwadomeny.wordpress.com/funkcja-liniowa/wykres-funkcji-liniowej.

Patrząc na powyższy adres URL można zauważyć, że dla wyszukiwarki internetowej Google kategorią główną jest /funkcja liniowa, natomiast podkategorią /wykres-funkcji-liniowej

Powyższa wiedza przydała mi się w przyszłości, kiedy stworzyłem MatFiz24.pl właśnie na stronach. Zobacz przykładową i poprawną strukturę adresu URL na matematycznej stronie: http://matfiz24.pl/funkcje/naszkicuj-narysuj-wykresy-funkcji

Szablon – możliwość wybrania osobnego wyglądu konkretnej strony. Niestety na darmowym blogu WordPress.com wygląd ten z góry jest narzucony poprzez używany darmowy motyw.

3. Moduł Komentarze

Komentarze wpisów są zaletą każdego bloga, ponieważ pozwalają zbudować relację autora bloga z czytelnikami i ocenić racjonalnie jakość publikowanej wiedzy. To idealne miejsce na blogu do dyskusji i wymiany poglądów.

W komentarzach na blogach, również darmowych najczęściej można pozostawić link do własnej strony internetowej lub hiperłącze do artykułu.

Zwiększ ruch na bloga, komentując blogi konkurencji

Publikuj tylko wartościowe komentarze na blogach konkurencji i buduj markę Twojej osoby/firmy w sieci i poza światem wirtualnym.

Wystrzegaj się spamu!

Spam to niechciane komentarze na Twoim blogu, najczęściej w postaci angielskiego tekstu.

Uważaj na komentarze do wpisów typu:

 • „Super(przymiotnik) artykuł. Zobacz mój wpis http://nazwadomeny.pl/nazwa-wpisu.” Oczywiście tego typu komentarze nie wnoszą wartości merytorycznej do wpisu i mają charakter spamersko-reklamowy, typowy dla poławiaczy linków.

Google prowadzi wojnę ze spamem, a docenia wartościowy content. W październiku 2014 roku wdrożono kolejną aktualizację algorytmu Google Penguin. Zadaniem Pingwina jest zwalczanie i karanie stron spamerskich, a także docenienie serwisów, które posiadają wartościową treść.

Musisz wiedzieć, że Google posiada także algorytmy oceny jakości komentarzy na podstawie których może określić wartość danego wpisu.

Moderuj komentarze

W mojej opinii bez względu na wielkość serwisu wszystkie komentarze publikowane na blogu powinny przejść przez proces moderacji.

Testując bloga na WordPress.com znalazłem jedyne dobre rozwiązanie w postaci włączenia opcji ustawień ręcznego zatwierdzania komentarzy przez administratora bloga.

ręczne zatwierdzanie komentarzy na wordpress.com

4. Moduł Motywy

Motyw jest szatą graficzną Twojego bloga włącznie z zaprogramowanymi funkcjami. Jako, że nie miałem dużego pojęcia w programowaniu kodu, a tym bardziej w zaawansowanym tworzeniu stron internetowych otrzymanie gotowego motywu w kokpicie WordPress.com było dla mnie wielkim pozytywnym zaskoczeniem.

Dzięki darmowym motywom mogłem dobrać odpowiedni wygląd zewnętrzny bloga wraz z darmowymi funkcjami w pakiecie. Dodatkowo nauczyłem się budować menu poziome i poznałem widgety bloga.

darmowe motywy wordpress.com

5. Moduł statystyki

Bezcenną zaletą darmowego bloga WordPress.com jest dostęp do statystyk, które pozwalają analizować kondycję witryny. Bez wątpienia każdy początkujący bloger sprawdza liczbę wyświetleń i liczbę użytkowników bloga w konkretnym dniu.

Brak ruchu na blogu, to jak praca w piwnicy po ciemku. Nikt Cię nie zauważy w gąszczu powstających blogów. Jak zbudujesz markę w Internecie?

Monitoring ruchu na blogu i dokładna analiza jest warunkiem koniecznym skutecznego rozwoju bloga. Z tego co pamiętam w 2013 roku zainstalowałem sobie jednego z testowych blogów http://marekduda.wordpress.com, gdzie dodałem dwa przykładowe wpisy. Poniżej zamieszczam podgląd statystyk:

statystyki wordpress com

Dodatkowymi zaletami WordPress.com jest:

 • Intuicyjny system zarządzania treścią dla administratora bloga – kokpit
 • Aktualizowanie i rozwój platformy WordPress, która w dużym stopniu kładzie nacisk na bezpieczeństwo.
 • Kopia wpisów – nic nie musisz robić w razie nieprzewidzianych problemów
 • Brak przeciążeń na blogu
 • Większość pozycjonerów stron internetowych w 2015 roku odpowie, że najlepszą technologią do tworzenia blogów i stron internetowych jest WordPress.

Wady darmowego bloga

1. Angielskie napisy

Muszę Ci powiedzieć, że kokpit WordPress.com nadal nie został jeszcze w pełni przetłumaczony na język polski. Kolejne problemy pojawiają się w nieprzetłumaczonych darmowych motywach. Darmowy blog oddany do publicznego użytkowania w języku polskim powinien być w całości przetłumaczony na język polski. Jest to jeden z czynników budowania marki w internecie.

2. Brak dostępów

Chodzi głównie o brak dostępu do:

 • FTP – tutaj znajdują się pliki na serwerze współtworzące bloga
 • Bazy danych – tutaj zapisywane są niezbędne dane, np treści wpisów.

3. Brak edycji kodu PHP tworzącego motyw

Problemy wynikające z nieprzetłumaczonego motywu na język polski mogłyby zostać rozwiązane, gdyby istniała możliwość podglądu i edycji plików współtworzących aktualnie włączony motyw. Niestety taka funkcjonalność nadal nie została udostępniona w kokpicie WordPress.com.

Pełny wgląd do oprogramowania na serwerze ma tylko zespół Automatic, który administruje WordPress. Musisz więc szukać w pełni polskiego motywu, co jest sprawą dosyć uciążliwą, gdy znalazłeś już ciekawy szablon z idealnym układem strony i funkcjami.

Pozostaje pójść na kompromis – wybierając funkcjonalność, kosztem kilku nieprzetłumaczonych wyrażeń.

Wiedziałem już, że moje nadzieje na zarabianie z reklam przy pomocy darmowego bloga zostały przekreślone. Jako początkujący bloger pokładałem dużą nadzieję na wysokich zarobkach z reklam. Po latach mogę się tylko uśmiechnąć na widok własnej niewiedzy 🙂

4. Stop instalacji własnego motywu

Najlepszym rozwiązaniem dla osób mających pojęcie w programowaniu jest napisanie własnego w pełni polskiego i funkcjonalnego motywu, który można by zainstalować w kokpicie WordPress.com. Niestety taka funkcjonalność jest niedostępna.

5. Płać za funkcjonalne motywy

Nie ma nic za darmo! Pomimo, że znasz się na programowaniu i tworzeniu motywów WordPress jesteś niejako zmuszony do ostatecznego wyboru – zakupu płatnego motywu w walucie dolara.

Płać za dobry, sprawdzony motyw lub korzystaj z darmowych, często niefunkcjonalnych rozwiązań.

Ceny płatnych szablonów wahają się w granicach 40$ – 80$. Przelew możesz wykonać poprzez Credit Card lub PayPal. Przeliczając na złotówki jest to wydatek ponad 100 złotych.

6. Stop instalacjom najważniejszych wtyczek

Wtyczki WordPress nazywane pluginami są dodatkowymi modułami, które zawierają najważniejsze funkcje kluczowe do zarabiania w internecie.

Poniżej zamieszczam kilka najważniejszych funkcji wtyczek:

 • Pełna optymalizacja strony pod wyszukiwarki
 • Optymalizacja grafik, np. poprzez zmniejszenie rozmiaru obrazka nie tracąc jakości
 • Integracja z mediami społecznościowymi
 • Obsługa slidera
 • Ocena artykułów
 • Tworzenie ankiet
 • Obsługa mikropłatności poprzez przelewy i płatności SMS

7. Media

Media na blogu są miejscem przechowywania niezbędnych plików i dodatków. Można tutaj wgrać na przykład dokumenty PDF lub obrazki, które można dołączyć jako atrakcyjny dodatek do każdego wpisu.

Media na WordPress.com mają ograniczoną powierzchnię, której dopuszczalny rozmiar w 2015 roku wynosi 3 GB (gigabajty). Z pewnością rozwój technologii sprawi, że liczba gigabajtów powiększy się w przyszłości.

ograniczone media wordpress 3 gigabajty

8. Blog na subdomenie

Poznając blog na WordPress.com bardzo się zawiodłem.

Zauważyłem, że darmowego bloga mogę zainstalować jedynie na subdomenie, gdzie:

 • domeną główną jest wordpress.com
 • subdomeną są blogi użytkowników, w tym moja planowana subdomena – MatFiz24.wordpress.com

Początkowo nie przywiązywałem dużej uwagi do takich szczegółów jak nazwa domeny. Rzeczywistość zweryfikowała, że budowanie marki osoby/firmy/bloga to staranne zadbanie o każdy najmniejszy szczegół, dlatego postanowiłem definitywnie zakończyć moją przygodę z darmowymi narzędziami.

Blog matematyczny – MatFiz24.pl na WordPress.com był nieosiągalny.. No chyba, że bym zapłacił.

9. Płać za zdjęcie limitów i ograniczeń

Musisz wiedzieć, że darmowe blogi tylko z pozoru są darmowe. W praktyce usunięcie ograniczeń na darmowych blogach lub uzyskanie dostępu do konkretnych funkcji wiąże się z dodatkową opłatą.

W efekcie darmowy blog staje się płatnym blogiem, który i tak posiada duże niedoskonałości wynikające ze specyfikacji zastosowanych rozwiązań.

Prowadzenie darmowego bloga z upływem czasu pokaże Ci duże braki, które zmuszą Cię do szukania jeszcze lepszych rozwiązań. No ale, kto powiedział, że zarabianie w internecie jest szybkie i łatwe?

Wnioski

Darmowy blog WordPress jest przydatnym narzędziem, aby zostać w przyszłości blogerem z bagażem wiedzy i doświadczeń. Po latach nabytego doświadczenia muszę stwierdzić, że jest to bardzo dobre narzędzie przyjazne dla wyszukiwarek, jednak nie nadaje się do zarabiania w internecie.

Pokusa darmowego bloga

Moja pokusa stworzenia darmowego bloga i realizacja marzenia w postaci zarobienia pierwszej złotówki w internecie szybko spaliła na panewce, kiedy dokładnie poznałem moduły bloga na WordPress.com. Doszedłem do wniosku, że nie warto korzystać z darmowych blogów, gdzie esencja dobrych rozwiązań kosztuje w dolarach.

Puenta jest jedna: nic za darmo!

Z upływem czasu moja fascynacja darmowymi blogami topniała, a wkradało się zniechęcenie szczególnie jeżeli chodzi o dodatkowe opłaty za szablon i brak możliwości instalacji wtyczek o których słyszałem wiele pozytywnych opinii.

Doszedłem do wniosku, że darmowy blog nie jest dobrym narzędziem marketingowym do systematycznego powiększania dochodu pasywnego.

Problem stworzenia matematycznej strony internetowej nie został rozwiązany. Postanowiłem zakończyć przygodę z darmowymi blogami i poszukać poważniejszych narzędzi do zbudowania bloga, który dodatkowo będzie na siebie zarabiał po godzinach pracy na etacie.

Kto szuka – znajduje…

Dobry pomysł na biznes przez internet to klucz do sukcesu. Poznaj niezbędne narzędzia do zbudowania bloga w oparciu o dochodową tematykę. Zapraszam na kurs jak zrobić bloga, dzięki któremu odkryłem sposób na powolne, ale systematyczne budowanie dochodu pasywnego w sieci.

kurs jak zrobić bloga wordpress

pobierz pdf wpisu

pozycjonowanie stron w projekt marketing

46 komentarze - Darmowy blog WordPress – Prawda i mity

 1. Krzysztof pisze:

  Ja moją przygodę z blogowaniem rozpocząłem gdzieś w połowie 2009.Wypróbowałem darmowych platform kilka.Pamiętam jak zobaczyłem blog Michała Kidzińskiego i też chciałem mieć taką skórkę na darmowym WordPressie.Po ciężkich bojach zbudowałem bloga na WordPress com.i z motywem podobnym do blogu Michała.Przez te lata uczyłem się tworzyć blogi.Wychodziły mi coraz fajniejsze bo też nie miałem zielonego pojęcia o HTML i całym tym programowaniu.Chciałem się nauczyć i się nauczyłem bo to nie jest nic strasznego.Bo nie ma większej frajdy jak własna zbudowana strona www.
  Pozdrawiam

 2. Marek Duda pisze:

  WordPress to świetna technologia na dzisiejsze czasy. Piękne jest to, że nawet osoba nie znająca się na programowaniu może zrobić bloga z prawdziwego zdarzenia.

  Jak by dobrze poszukać w sieci, to z pewnością można by znaleźć wiele solidnych skórek wykorzystujących responsive web design całkowicie za free 🙂

  1. Krzysztof pisze:

   Tak Marek WordPress to znakomita platforma do blogowania.Możliwości są ogromne nawet dla nieumiejących programować.Dlatego zawsze namawiam na bloga na WordPressie.Kiedyś zobaczyłem w internecie super skórkę i chciałem ją mieć.Szukałem dość długi czas i udało mi się ją w końcu kupić za 0$,ale byłem uradowany.Marek super wasz blog
   Pozdrawiam

   1. Marek Duda pisze:

    Dzięki Krzysztof.

    Proste rozwiązania są najlepsze, a WordPress.org jest idealny w obsłudze i optymalny dla Google.

    Pozdrawiam.

  2. Wydechy pisze:

   WordPress to nadal swietna opcja dla tych ktorzy chca promować się bezpłatnie lub realizować pasje dzielenia się swoim hobby czy praca z innymi nie posiadając wielkich umiejętności informatycznych. Bardzo cenie sobie prostotę wordpressa

 3. nika pisze:

  Dzięki za fajny wpis, ja kocham wordpressa od dawna i mam nadzieję że pozostanę mu wierna po wsze czasy 🙂

  1. Paweł Duda pisze:

   Póki jest dobrze nie trzeba niczego psuć 🙂 WordPress cool! 🙂

 4. Cudowny post, humor i dystans! Plus ogolnie bardzo fajny blog 🙂 Gratuluje! 🙂

  1. Marek Duda pisze:

   Dziękujemy, szkoda że brakuje czasu na pisanie. Aktualnie koncentrujemy się na naszych matematycznych witrynach, a pod koniec roku pokażemy efekty naszej pracy tutaj na Pracy Bez Szefa.

   Pozdrawiam.

 5. Adaś pisze:

  WordPress jest naprawdę bardzo potężnym narzędziem, począwszy od narzędzia dla osób, które nie potrafią programować – daje szansę, aby mogli posiadać tanim kosztem swoją własną witrynę w sieci, skończywszy na programistach, którzy mogą zaadoptować silnik wordpressa pod różnego rodzaju projekty.

 6. Lena Esen pisze:

  Dziękuję za bardzo klarowny i obfitujący w informacje wpis. Zastanawiam się nad założeniem własnego bloga, artykuł pozwolił mi ułożyć sobie parę spraw w głowie. Na pewno zajrzę do innych wpisów, bo bardzo doceniam poziom merytoryczny. Pozdrawiam!

  1. Marek pisze:

   Dziękuję Lena, już pod koniec sierpnia na blogu będzie dostępny mój kurs wideo – eBiznesBezSzefa w którym zobaczysz krok po kroku jak zrobić bloga, osiągnąć ruch w przeciągu roku na poziomie kilku tysięcy użytkowników dziennie (przy niskiej konkurencji na daną branżę), jak podłączyć reklamy i mikropłatności by zarabiać na autorskich poradnikach. Niemożliwe? Prawdziwe fakty już niebawem na blogu.

   PS: Lena – uważaj, nie każda tematyka jest dochodowa na bloga, ale są odpowiednie narzędzia, które potrafią to zweryfikować. Na szczęście w polskich realiach jest jeszcze wiele dochodowych branż do zagospodarowania. Więcej szczegółów już niebawem.
   Pozdrawiam

 7. Lena Esen pisze:

  Ooo, Marku, zajrzę z pewnością na ten kurs. Co do tematyki – zgadzam się całkowicie, trzeba ją przemyśleć, tylko jest jeszcze kwestia tego, na czym się człowiek zna i o czym po prostu chce pisać 🙂 Zgadzam się całkowicie, że najważniejszy jest wysoki poziom merytoryczny. Ja generalnie mam jedną dziedzinę o której wiem coś niecoś, także spróbuję i zobaczymy, co będzie. W najgorszym razie mi nie wyjdzie, ale… co będzie, jeśli się jednak uda? 🙂
  Pozdrawiam i czekam na dalsze artykuły i kursy.

  1. Marek Duda pisze:

   Dokładnie – prowadzenie bloga (strony internetowej) nie może być męczarnią, tylko przyjemnym samorozwojem 🙂

 8. Jan Kamiński pisze:

  Nie jest to żaden mit. Stworzyć stronę dość prosto. Pytania tylko jąka ona będzie: unikatowa i nowoczesna, czy prosta? Wszystko zależy od użytych instrumentów i umiejętności.

  1. Marek pisze:

   I do czego ma służyć dana strona? Do promowania usług, czy luźnego pisania? Każdy towar ma swego kupca, podobnie jak technologia do stworzenia bloga 🙂

   Pozdrawiam.

 9. Zabrakło mi kilku istotnych informacji o WP com które chciałbym tutaj uzupełnić.
  Zakupionego motywu do usługi WordPress.com nie można przenieść potem na własny serwer, a mimo jego zakupu nadal zablokowanych jest wiele skryptów czy możliwości CSS.

  Lepiej przenieść się najpierw na WP org i dopiero zakupować motyw np. w Templatemonster czy ThemeForest, albo gdziekolwiek chcesz.

  Przeniesienie samej treści z WP com jest bardzo proste – ale czy nie szkoda nam ruchu ze starego bloga? SZKODA – tylko, aby ten ruch przenieść na własną nową stronę stworzoną na własnym serwerze płacimy ~55 zł/rok

  Jeżeli WP com zdecyduje się na dodanie opcji wybierania z repozytorium wtyczek (oczywiście i zapewne płatnych) to będzie to ukłon w stronę twórców, ale dość kosztowny.

  Blog na WP org (własny serwer) też ma pewną pułapkę od Twórców WordPressa – jeżeli chcemy korzystać z Akismeta i zarabiamy choćby 0.01$ rocznie to musismy wykupić na niego licencję (od 5$ miesięcznie) dlatego tutaj przydają się dużo skuteczniejsze zamienniki np. Anti-Spam, który nawet w płatnej (i 2* bardziej rewelacyjnej) wersji kosztuje… 14$ z rocznym wsparciem.

  Wybór należy do Was, jednak jeżeli na serio myślisz o blogowaniu i chcesz na tym zarobić omijaj darmowe platformy.

  1. Marek pisze:

   Mateusz, dzięki za rozwinięcie przemyśleń na temat darmowych blogów WordPress.com 🙂

 10. auona pisze:

  Tutaj przybliżam dlaczego wszystkie drogi prowadzą do WordPressa 😉 http://freelanserzy.pl/porady-wordpress/blog-na-wordpress/

  1. Marek pisze:

   To ja też się podzielę, dlaczego przeniosłem się na WordPressa założonego na własnej domenie i serwerze? 🙂

   https://pracabezszefa.pl/zaloz-bloga-na-domenie-hostingu

   Pozdrawiam.

 11. koko pisze:

  Ja swojego bloga traktuję jako zabawę. Może z czasem coś na nim zarobię, bo ludzie chyba lubią teksty z jajem.

 12. Sporo jest teraz możliwości (głównie dzięki platformom takim jak WordPress) założenia swojego bloga i faktycznie można stworzyć bardzo fajną stronę bez specjalistycznych umiejętności. Mam jednak często wrażenie, że wielu „początkujących blogerów” zbyt dużą wagę przykłada do samej strony i jej wyglądu, zapominając o tym, że blog to przede wszystkim treść i pomysł na to o czym i do kogo chcemy pisać. Jeśli o te aspekty zadbamy to cała reszta przyjdzie z czasem.

  1. Marek pisze:

   Cześć Kuba,

   Zgadzam się i zalecam połączyć wartość na blogu z jego wyglądem 😉 Jak Cię widzą – tak Cię piszą 🙂

 13. Założenie strony na WordPressie to jedno, ale bez dobrego hostingu się nie obejdzie. Ja mojego pierwszego WordPressa postawiłem na silniku home.pl i nie do końca byłem zadowolony. Dlatego warto sprawdzać produkty przed zakupem 🙂

 14. BazzKoder pisze:

  Wszystkie podstawowe informacje w jednym miejscu.
  Artykuł pomógł mi utworzyć pierwszego bloga.

  Dzięki !

 15. Rafał pisze:

  Myślę, że więcej miejsca powinno być poświęcone temu, jak zdobyć odpowiednią liczbę osób odwiedzających …. nie ważne czy się prowadzi bloga, fanpage czy stronę firmową to najbardziej frustrujące jest jak stworzyłeś coś całkiem fajnego, a nikt na stronę nie wpada 🙁

  1. Marek pisze:

   Rafał,

   O budowaniu ruchu w serwisie jest napisane w osobnych wpisach i kursach wideo 🙂

   https://pracabezszefa.pl/jak-zwiekszyc-ruch-na-stronie
   https://pracabezszefa.pl/pozycjonowanie-stron-zarabianie-na-artykulach-sponsorowanych-poradnik-whitepress

   Zapraszam na stronę mojej firmy, gdzie znacznie więcej dowiesz się o budowaniu ruchu z organica 🙂
   https://projektmarketing.pl/

 16. Dada pisze:

  Świetny artykuł właśnie zbieram się do poprowadzenia bloga już wiem jak zacząć. Dziękuję za wyczerpujący artykuł.

  1. Marek pisze:

   To ja dziękuję za lekturę 🙂 Dzięki temu jestem wyżej w Google i zwiększam zasięgi 🙂

 17. Tez założyłem sobie bloga na silniku WordPressa ale w prywatnej domenie. Nie mam ochoty dzielić się ewentualnymi zyskami w przyszłości z nikim. Funkcjonalność też mam większą, na swoim hostingu i w swojej domenie jestem sobie „Sterem, Żeglarzem i Okrętem”.

  1. Marek pisze:

   Gratulacje Piotr 🙂

 18. Pawel pisze:

  Świetny wpis. Nie ma nic za darmo. A żeby zarobić trzeba wydać – nie mówię o ogromnych kwotach – ale to uniwersalna zasada sprawdzająca się wszędzie.

  Bloger, który nie daje sobie pomóc w kwestiach technicznych bardzo wiele traci a jedną z tych rzeczy jest czas… który mógłby spożytkować na przygotowywanie nowego kontentu.

  Oczywiście wszystko można sobie zrobić samemu, sam też tak kiedyś myślałem i działałem. Jak się chwilę posiedzi, pokombinuje to można przy pomocy noża kuchennego wymienić digitizer w smartfonie 🙂 (Mnie się to udało z Huawei P8 😀 ) Ale gdyby tak każdy oddelegował prace specjalizującym się osobom, to i Internet byłby czystszy, klienci bardziej zadowoleni i bloger miałby większe dochody. Nie macie pojęcia jakie szczegóły mają wpływ na pozycjonowanie, szybkość działania czy np. konwersje na blogu czy w sklepie internetowym. Takich rzeczy trzeba się uczyć latami a kilkugodzinny kurs online na temat tworzenia stron jedyne komu przynosi korzyść to autorom.

  1. Marek pisze:

   Dokładnie Paweł, dlatego w sprawach pozycjonowania polecam skorzystać dobrej, a co najważniejsze – uczciwej agencji SEO 🙂

   Polecam nieskromnie naszą firmę Projekt Marketing 🙂

   https://projektmarketing.pl/

 19. Candyweb pisze:

  Panie Marku ciekawy wpis, może choć trochę przydługi, ale rzeczowo ! Pozdrawiam

  1. Marek pisze:

   Czasami się rozpiszę, aby wyrazić swoje opinie 🙂

   Również pozdrawiam 🙂

 20. Sebastian pisze:

  Cześć.
  Bardzo fajny artykuł. Sam ostatnio tworząc swojego bloga szukałem pomiędzy darmowymi i płatnymi platformami i wybrałem mimo wszystko wordpress na własnym hostingu i to był strzał w dziesiątkę. Jeśli ktoś chce zobaczyć efekt pracy i jak to wygląda to zapraszam bardzo serdecznie http://kuzniatekstow.eu.

 21. Piotr pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂

 22. Grzesiek pisze:

  Dzięki za wpis. Naprawdę wartościowy artykuł.

 23. Grzegorz pisze:

  Kilka lat temu zacząłem blogować na http://blogger.com z czasem wykupując własną domenę. W sumie całkiem dobrze mi szło, ale z czasem nie miałem za wiele czasu na blogowanie i wszystko się posypało. W tym roku planuję założyć kolejny blog, tym razem wykorzystując WordPress, choć jak na razie wiem, że niewiele wiem i będzie ciężko. Mam już zakupioną domenę i intensywnie myślę nad hostingiem. Zobaczymy co z tego wyniknie, a na razie staram się w wolnych chwilach jak najwięcej dowiedzieć. Dzięki takim stronom, może z czasem będę choć trochę mądrzejszy w tej dziedzinie 😀

 24. blog pisze:

  chciałbym wiedzieć czy ten blog jest na stałe za darmo

 25. Alicja pisze:

  Bardzo merytoryczny i bogaty w przydatne screeny artykuł, gratulacje! 🙂

 26. JOANNA pisze:

  Czy ktoś może wie, w jaki sposób zmienić kolejność sekcji na zakupionym szablonie?

 27. Krzysztof pisze:

  Dopiero zaczynam z pisaniem. Mi tam nic nie chce działać . Od razu każe mi wykupić płatną domenę . a miało być za darmo.

 28. Michał pisze:

  Sam silnik bloga na wordpressie może i jest darmowy ale do tego dochodzą jeszcze koszty płatnych wtyczek, domena, serwer no i wykonanie strony, do którego potrzebny jest chociaż minimum know how.

 29. Marek W. pisze:

  Polecam hostingi z wbudowaną opcją instalacji WordPressa jednym kliknięciem. Jest prawie tak samo prosto jak na darmowym a więcej możliwości, koszty też wcale nie takie duże.

 30. Seba_O pisze:

  Aktualnie 30% wszystkich stron internetowych jest zbudowanych na WordPress w Polsce. Dlatego platforma ta jest bardzo na rażona na ataki hakerskie. Polecam bardzo mocno skupić się na zabezpieczaniu nawet za pomocą wtyczek, chodź jest również cała masa artykułów jak to zrobić jeszcze dokładniej. Ogólnie artykuł jest bardzo fajny i wyjaśnia sporo podstaw i nawet bardziej zaawansowanych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *