Jak założyć bloga na WordPress? Krok po kroku

Załóż bloga na WordPress.org - kup domenę i serwer

Temat założenia bloga matematycznego z prawdziwego zdarzenia – MatFiz24.pl pozostawał aktualny. Ciągle nie znałem dobrej platformy blogowej, gdzie mógłbym publikować multimedialne wpisy matematyczne z wartościową wiedzą. Oczywiście w przyszłości marzyłem także o rosnącym dochodzie pasywnym z mojej pracy na blogu.

Sądziłem, że znalazłem idealne narzędzie do zarabiania w postaci darmowych blogów na WordPress.com. Niestety dość szybko musiałem przełknąć moje pierwsze rozczarowanie.

Doszedłem do wniosku, że budowanie dochodu pasywnego na darmowych narzędziach jest niemożliwe.

W osobnym wpisie przedstawiłem zalety i wady darmowego bloga: https://pracabezszefa.pl/darmowy-blog-prawda-mity

Już teraz odradzam Ci przygodę z darmowymi narzędziami. Wypłyń na głębokie wody i poznaj solidną technologię na bloga, której z powodzeniem używam na moich blogach.

Jak najszybciej chciałem zostać swoim własnym szefem po godzinach pracy na etacie. Zależało mi na znalezieniu dobrego i sprawdzonego narzędzia, z pełnym dostępem do każdego pliku bloga, z bogactwem funkcjonalności i dużym potencjale w budowaniu dochodu pasywnego. Chciałem zrobić bloga bez żadnych ograniczeń i mieć go na własność.

Gdzie najlepiej założyć bloga?

Testując darmowego bloga na WordPress.com od wujka Google dowiedziałem się, że istnieje także platforma blogowa WordPress.org.

Krok 1

Początkowo strategicznie rzuciłem całe swoje siły poznawcze w kierunku darmowego bloga z oczywistych pobudek – nikt nie będzie ze mnie wyciągał pieniędzy w internecie. Praktyka pokazała, że profesjonalny darmowy blog jest ograniczony funkcjonalnie, a do tego płatny.

Krok 2

Bonus wiedzy od Google sprawił, że postanowiłem spróbować swoich sił i zainstalować mojego pierwszego bloga na WordPress.org i dokładniej poznać proponowaną technologię. Na innych popularnych blogach w internecie wyczytałem dużo pochlebnych opinii, dlatego w kolejnych dniach po pracy chciałem zbudować bloga z prawdziwego zdarzenia.

Jak stworzyć bloga na WordPress.org?


Już teraz muszę Ci powiedzieć, że zbudowanie bloga wymaga jednorazowej inwestycji Twoich środków pieniężnych na wykup profesjonalnej domeny i dobrego serwera.

Po latach blogowania mogę napisać z czystym sumieniem, że jest to jedyna dobra inwestycja na start Twojego własnego biznesu internetowego za symboliczne pieniądze. Zobacz poradnik pokazujący jak założyć bloga na JakWybraćHosting.pl, pokazujący krok po kroku cały proces.

Profesjonalna domena

Domena – jest nazwą Twojej własnej strony internetowej lub bloga. W Polsce proponuję używać domeny .pl, ponieważ jest najbardziej popularna przez polskich użytkowników internetu.

Kluczowe jest nadanie profesjonalnej nazwy Twojej strony internetowej. Powinna być ściśle powiązana z tematyką bloga, zwięzła i prosta do zapamiętania. Dobrze, jeżeli nazwa domeny zawiera frazę kluczową.

Do promowania własnej osoby w Internecie warto założyć nazwę domeny używając imienia i nazwiska, na przykład: MarekDuda.pl

Do promowania sklepu z meblami warto założyć nazwę domeny, która będzie zawierać najważniejszą frazę kluczową, na przykład: Sklep-Meble.pl

Do prowadzenia luźnego bloga o zarabianiu wybierz nazwę strony internetowej, która wpada w ucho. Mam nadzieję, że szybko zapamiętasz naszą domenę – PracaBezSzefa.pl 🙂

Musisz wiedzieć, że wybór nazwy domeny masz dodatkowo utrudniony, ponieważ większość chwytliwych nazw domen została już zarejestrowana. W związku z tym należy wykazać się ponadprzeciętną kreatywnością w wymyśleniu nazwy Twojego bloga.

Wykupienie adresu strony internetowej jest płatne, ale nie jest to wygórowana kwota. Zakup domeny przez pierwszy rok użytkowania jest symboliczny i waha się w granicach 10 – 15 zł.

Nazwę mojego matematycznego bloga wziąłem od skrótów dwóch przedmiotów ścisłych:

 • matematyka
 • fizyka
 • 24 – dosyć popularna liczba dodawana do znanych serwisów internetowych, np: http://tvn24.pl.

I tak 16 lutego 2012 roku została utworzona domena MatFiz24.pl.

Domena MatFiz24.pl

Pierwsza domena kupiona bez zastanowienia

Jako początkujący bloger poszedłem na żywioł i moją pierwszą domenę wykupiłem u pierwszego lepszego rejestratora domen, jakim było Webd. Na szczęście do dzisiaj wszystko działa jak należy. Większe zastrzeżenia miałem do tej firmy, jeżeli chodzi o usługi hostingowe, ale o tym powiem w dalszej części tego artykułu.

Co warto wiedzieć przed zakupem własnej domeny?

 1. Przejrzyj oferty dostawców domen wraz z cennikiem i wybierz najbardziej atrakcyjną ofertę.
 2. Szukaj sprawdzonych dostawców domeny, które w przeważającej większości mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami wśród internautów.
 3. Dywersyfikuj źródło opinii użytkowników o usługodawcy domeny – sprawdź opinie na kilku forach i blogach, co pozwoli racjonalnie wybrać najlepszą i najtańszą usługę.

Uwagi podczas zakupu domeny

Wielu dostawców domen oferuje atrakcyjną usługę, która z pozoru może się wydawać nie do odrzucenia.

Czy słyszałeś o rejestracji domeny za 0 zł?

Jeżeli czytałeś moje doświadczenia z darmowymi blogami z pewnością szybko połączysz fakty, że w internecie nie znajdziesz nic dobrego za darmo lub gdzieś ukryty jest haczyk pisany mikro czcionką w regulaminie usługi. Dostawcy domen, jak i wszystkie polskie firmy obłożone są wielkimi podatkami i muszą zarabiać potężne pieniądze, aby utrzymać rentowność przedsiębiorstwa.

Być może rejestracja domeny za 0 zł jest prawdziwą informacją, jednak w momencie przedłużenia domeny w kolejnych latach zapłacisz już dużo więcej.

W efekcie rejestrując darmową domenę już płacisz frycowe za własną niewiedzę – rozpocznij budowanie biznesu internetowego możliwie najmniejszym kosztem.

Zwróć szczególną uwagę na blogi wychwalające pod niebiosa konkretnego usługodawcę domeny. Musisz wiedzieć, że większość serwisów, gdzie można zarejestrować domenę i wykupić serwer udostępnia tak zwany program partnerski, gdzie partner może uzyskiwać prowizje od poleconego Klienta.

Zarabianie na programach partnerskich to jeden z dobrych pomysłów na biznes w internecie, pod warunkiem że wpis opisujący zalety usługi jest uczciwy i zgodny z rzeczywistością.

Pamiętaj, że kłamstwo i próba naciągania potencjalnych Klientów bardzo szybko zostaną zdemaskowane, a wizerunek osoby/firmy zostanie mocno nadszarpnięty zarówno w internecie jak i poza światem wirtualnym.

Polecam 4 serwisy, gdzie możesz zarejestrować domenę bez późniejszych problemów:

 1. http://www.ehost.pl
 2. https://www.ovh.pl
 3. http://www.domeny.tv
 4. http://webd.pl

Zobacz oferty wyżej wymienionych usługodawców domen i poczytaj opinie w internecie na ich temat. Im więcej usługodawców domen w Polsce, tym więcej ofert do przeczytania.

Moja matematyczna domena – MatFiz24.pl nadal wykupiona jest w serwisie Webd.pl.

W tym roku muszę opłacić domenę do 16 lutego 2015 roku i jej koszt przedłużenia wynosi 86 zł / rok.

Nie jest to najtańsza oferta na polskim rynku domen, dlatego w przyszłości poważnie zastanowię się nad zmianą usługodawcy domeny.

Uważam, że lepszym rozwiązaniem jest zakup domeny w serwisie eHost, co zostało już przetestowane z powodzeniem na innych blogach.

Dobry i bezawaryjny serwer na bloga

Jeżeli wybrałeś już profesjonalną nazwę domeny, to Twoim kolejnym zadaniem jest zakupienie dobrego i bezawaryjnego serwera.

Serwer – maszyna, gdzie umieszczone są wszystkie najważniejsze pliki bloga z bazą danych. Dobre serwery cechuje niezawodność i bezawaryjność. Tylko solidny hosting jest podstawą do tego, aby Twój blog nieprzerwanie dostępny był w sieci przez cały rok.

hosting

Rozpoczynając swoją przygodę z biznesem internetowym nie byłem żadnym specjalistą w kwestiach technicznych, a tematyka hostingu była mi zupełnie obca.

Muszę Ci powiedzieć, że jako początkujący bloger byłem bardzo nieświadomy na temat narzędzi, które kupiłem. Wraz z rozwojem bloga i monitorowaniem jego zachowania w internecie zauważyłem duże niedoskonałości niektórych zakupionych narzędzi.

Moja późniejsza współpraca z bratem sprawiła, że razem i osobno mieliśmy przyjemność przetestować kilka serwerów na blogach:

 • MatFiz24.pl
 • Pracabezszefa.pl

Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę przetestowanych serwerów.

1. Webd – mój pierwszy zakupiony serwer, gdzie przez dłuższy okres począwszy od 2012 roku leżały pliki bloga MatFiz24.pl z bazą danych.

Podobnie jak nazwę domeny, tak samo serwer na bloga kupiłem na żywioł bez przeczytania opinii na temat firmy hostingowej.

Wiedziałem, że jeżeli domenę wykupię w tej samej firmie co hosting, to nie będę musiał konfigurować DNS domeny.

Nie wiedziałem zbytnio co to jest, dlatego chcąc zaoszczędzić czas i ominąć problemy z konfiguracją DNS-ów wykupiłem domenę i serwer w serwisie Webd.

Można powiedzieć, że po raz kolejny próbowałem pójść na skróty w internetowym zarabianiu.

Po dłuższym czasie mojej pracy na blogu zauważyłem okresowe przestoje w działaniu MatFiz24.pl. Chociaż początkowo nie miałem dużego ruchu na blogu, to bardzo frustrowały mnie przerwy w działaniu bloga.

Problem leżał po stronie serwera. Kontakt z działem technicznym Webd był bardzo ospały, dlatego postanowiłem zmienić swój serwer na lepszy i bezawaryjny.

Dla początkujących blogerów polecam wykupić hosting w firmie, gdzie wsparcie techniczne jest natychmiastowe.

Kupując kota w worku po raz kolejny przekonałem się, że niewiedza kosztuje czas, moje własne pieniądze i stratę nerwów. Nie ma opcji zarabiania na skróty w biznesie internetowym.

W internecie można znaleźć wiele niezbyt pochlebnych opinii na temat serwerów Webd, dlatego mam nadzieję, że w końcu poprawią swój wizerunek. Ponoć już poprawili..

2. Home – dobry, polski hosting wykorzystywany także przez największe korporacje w Polsce. Aktualnie korzystam z tego hostingu do dziś na MatFiz24.pl, mam już duży ruch na stronie i nie planuję zmian. Jak do tej pory wszystko działa bez zarzutów.

Kontakt z działem technicznym określam wzorowo – natychmiastowa, konkretna pomoc. Póki co nie mogę napisać o nich złego słowa.

Jedyne do czego można się przyczepić to najmniej intuicyjny panel zarządzania hostingiem, gdzie na Webd i eHost używałem typowy CPanel.

3. JCHost – firma hostingowa posiada ofertę dedykowaną Hosting WordPress. Po założeniu konta firma na maila (oraz telefonicznie) wysyła instrukcję pokazującą, jak dobrze przyspieszyć WordPressa. W tym celu wysyłany jest wykaz darmowych wtyczek do WordPressa, które umożliwią znaczne przyspieszenie bloga nawet do 0.6 sekundy.

Jest to wynik imponujący.

Domena / serwer JCHost dla blogerów WordPressowych

JCHost – solidna firma hostingowa. Serwer jest niezawodny. Nie można narzekać na jakiekolwiek awarie i przerwy w działaniu bloga. Kontakt z działem technicznym jest szybki i profesjonalny. Każdy problem natury technicznej zostanie szybko „rozwiązany od ręki”.

Uważam, że jest to solidny hosting na start dla początkującego blogera.

jchost

Instalacja bloga WordPress na kupionym serwerze i domenie

Z powyższych domen i hostingów, które przetestowałem uważam, że najlepszym pomysłem na zbudowanie bloga przez początkującego jest skorzystanie z usług firmy JCHost.

Zobacz wideo poradnik

Jak stworzyć blog WordPress w OVH i JCHost krok po kroku? Wideo poradnik

[youtube id=”qHYuX9nBbhw”]

Kliknij tutaj, aby zamówić hosting w JCHost.pl?

Ważna informacja: Kliknięcie w link nic Ciebie nie kosztuje. Jeżeli zdecydujesz się założyć konto w JCHost z powyższego linku, to zarobię na tym niewielką prowizję partnerską. Promuję hostingi, które okazały się dla mnie pomocne. Uważam, że serwer JCHost może się też przydać Tobie. Podejmij racjonalną decyzję. Prosiłbym, abyś nie wybierał hostingu co do którego nie jesteś przekonany w 100%.

Taki był mój cel – pracować bez szefa, po godzinach pracy na etacie i czerpać największą przyjemność z pracy na blogu w domowym zaciszu.

Inwestycja zakupu domeny i hostingu nigdy się nie zwróci, jeżeli natychmiast oczekujesz efektów zarobkowych z pracy na blogu.

Zarabianie w internecie – uwagi:

 • nie ma nic za darmo, co pisałem Ci podczas mojej przygody z darmowymi blogami – bezawaryjny hosting i domena .PL za mniej niż 200 złotych to według mnie symboliczny wydatek
 • nie ma efektów zarobkowych od zaraz – czeka Cię ciężka praca zanim zarobisz pierwszą złotówkę w sieci

Jeżeli chcesz pracować po godzinach pracy na etacie i jesteś gotowy na rozwiązywanie problemów, to witaj w klubie!

Pamiętaj, że wujek Google w razie problemów rozwiąże każdy Twój problem. Kluczem jest oczywiście cierpliwość i nieodparta chęć znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytanie. W razie problemów pisz do mnie.

Mój blog MatFiz24.pl także został zainstalowany na solidnym fundamencie, jakim jest platforma WordPress.org.

To był mój duży krok do przodu w kierunku budowania dochodu pasywnego w sieci.

Czekały mnie kolejne problemy do rozwiązania, zanim zarobiłem moją pierwszą złotówkę w internecie.

P.S.1: Jeżeli chcesz, abym dla Ciebie zbudował dedykowanego bloga WordPress.org, to zapraszam do zakładki – Zapytaj.

P.S.2: Zobacz zaktualizowany poradnik – jak założyć bloga na stronie Agencji Projekt Marketing.

P.S.3: Znasz domeny i serwery godne polecenia w przystępnej cenie? Podziel się w komentarzu 🙂

pobierz pdf wpisu

pozycjonowanie stron w projekt marketing

74 komentarze - Jak założyć bloga na WordPress? Krok po kroku

 1. Krzysztof pisze:

  Solidna dawka wiedzy.Uczymy się cały czas na swoich błędach.Ja tak samo jak ty kupiłem domenę za 0 zł a jak przyszła data przedłużenia to przyszła piękna kwota.Teraz swoje domeny wykupiłem w Domeny tv.Kiedyś pisałem na blogu,że za darmo to można otrzymać produkt w miarę dobry a nie produkt z górnej półki.Dobre,profesjonalne i niezawodne narzędzia to połowa sukcesu zarabiania w internecie a samo zarabianie nie jest wcale takie proste i łatwe.Nauka,wytrwałość,cierpliwość a efekty przyjdą.
  Pozdrawiam

  1. Marek Duda pisze:

   Hej Krzystof,

   Na szczęście nie kupiłem domeny za 0 zł – wzmianka o tym była tylko przestrogą dla potomnych 🙂

   Solidne narzędzia kosztują, ale i tak jest to symboliczna kwota – niecałe 150 zł to na prawdę niewiele, w porównaniu z tym co można ugrać w internecie, dając wartość i inwestując we własny rozwój.

   Pozdrawiam.

 2. Krzysztof pisze:

  No to dałem ciała Marku-:) .Naprawdę warto wydać te kilkadziesiąt złotych aby prowadzić swój biznesik na profesjonalnych narzędziach.
  Pozdrawiam

 3. JanekE pisze:

  dobrze mieć jest swoja domenę i blog na niezależnym serwerze a bezpłatne tego nie gwarantują. Na cal.pl mam i bloga i forum i www.

  1. Marek Duda pisze:

   JanekE,

   Czeka Cię teraz sporo pracy, aby to wszystko rozwijać i administrować 🙂

   Powodzenia

 4. Informacja na zrozumiałym poziomie . W końcu czytam i wiem o czym i co mam robić. wszystko dokładnie opisane. Gratuluję profesjonalizmu.
  wenuslifestyle

  1. Marek Duda pisze:

   Cieszę się, że wpis okazał się pomocny i zapraszam do lektury kolejnych wpisów 🙂

 5. Rachman pisze:

  Darmowe domeny mają drogie przedłużenia – zazwyczaj, lub są promocyjnie tylko dla firm. Kiedyś jednak trafiłem na promocję domeny PL za darmo na rok i bez problemu po roku ją przeniosłem do tańszego dostawcy po roku 🙂 Teraz w tej samej firmie mam inną domenę PL na 3 lata za darmo 🙂 Czasami wystarczy przeczytać dokładnie regulamin lub zapytać support o szczegóły promocji i rzadko bo rzadko ale można trafić na perełkę 🙂

  1. Marek pisze:

   Zgadza się – darmowe domeny w rzeczywistości są „płatne”. To co dobre, zazwyczaj nie jest darmowe, ale zawsze są wyjątki od reguły. Pozdrawiam.

 6. Marcin pisze:

  Mimo wszystko omijałbym home – zachęcają ofertą nowych klientów, natomiast przedłużenie to jakiś koszmar. Nie dość że drogo, to jeszcze kompletna masakra jeśli chodzi o support. Do tej listy dokoptowałbym ekipę Kylos – IMHO niezawodni od bardzo wielu lat

  1. Marek Duda pisze:

   Póki co użytkuję serwis Home na moich największych serwisach i nie mogę napisać o nich złego słowa – jeszcze.. 🙂 Mi bardzo przypadł do gustu serwis eHost, dlatego myślę że w 2015r to dobry wybór.

 7. Grzegorz pisze:

  Zdecydowanie warto zdecydować się na zakup domeny. Osobiście uważam, że wtedy posiadamy większą kontrolę na funkcjonowaniem naszego serwisu.

  1. Marek Duda pisze:

   Posiadając wykupione narzędzia w postaci domeny i hostingu mamy całkowitą kontrolę nad funkcjonowaniem serwisu / bloga, czyli jesteśmy jego pełnoprawnymi administratorami 🙂

 8. Tadeusz pisze:

  Dołożę tu jeszcze, że celem darmowych domen jest promowanie ich wydawcy, więc jeśli chcecie promować siebie, to lepiej domenę kupić.
  Czyli dołączam się do ogólnego trendu opinii.

  1. Marek Duda pisze:

   Tadeusz, dokładnie tak – minimalna inwestycja do zbudowania marki to własna domena i serwer 🙂

 9. ADam pisze:

  Myślę, że może to kogoś zainteresować:
  https://premiumserwer.pl/kalkulator-raid
  Naprawdę dobrze wykonany kalkulator RAIDa.
  Mam nadzieję przypadnie Wam do gustu!

  1. Marek Duda pisze:

   Dzięki ADam za ciekawe kalkulacje!

 10. Damian pisze:

  Wiele się dowiedziałem dzięki temu artykułowi. Już wiem gdzie kupić domenę. 🙂

 11. Gosia pisze:

  Marku bardzo a to bardzo dziekuje za tez artykul, a zwlaszcza za filmiki, bez Ciebie nie zalozylabym bloga. poki co istnieje,ale nie jeszcze nie wiem jak sie go obsluguje. mam nadzieje ze na Twoje stronie znajde podpowiedzi na obsluge rowniez 🙂 pozdrawiam z Argentyny !

  1. Marek pisze:

   Gosia, nagrałem więcej wideo o instalacji i obsługi bloga na WordPress. Podsyłam tutorial wraz z darmowym narzędziem Google, które pozwoli Ci tworzyć artykuły z potencjałem ruchu na blogu. Może jeszcze komuś się przyda ten kursik wideo:

   https://pracabezszefa.pl/szkolenia/jak-zrobic-bloga-oferta

   Pozdrawiam.

 12. Monika pisze:

  Zdecydowanie godny polecenia jest Microhost 🙂

  Rejestracja domeny kosztuje 9,89 zł ( 12,16 zł brutto), a odnowienie to koszt w wysokości 40,20 zł ( 49,44 zł brutto) bez ukrytych opłat i prowizji. Najtaniej na rynku 🙂

 13. Marzena Krzysiak pisze:

  Ciekawy artykuł. Właśnie zastanawiam się nad wyborem domeny i hostingu, bo zakładam swoją stronę, jeszcze jestem w tym zielona trochę, wszystkiego się stopniowo uczę. Znajomy polecił mi hosting w ddr.pl, SSD z PHP 7 twierdzi, ze to się przydaje.

  1. Marek pisze:

   Marzena Twoja decyzja 🙂 We wpisie nagrałem filmy jak zrobić bloga WordPress na ehost.pl, ponieważ sam przetestowałem ten serwer i mogę napisać, że problemów z awaryjnością nie miałem. Cena również jest atrakcyjniejsza w porównaniu z hostingiem ddr.pl. Dla początkującej osoby wersja PHP nie jest akurat najbardziej istotna. Powodzenia z instalacją bloga!

 14. Justyna pisze:

  Witam, ogromnie podoba mi się artykuł, dowiedziałam się prawie wszystkiego o co chciałabym zapytać. Interesuje mnie jednak jeszcze jedna kwestia. Gdybym wykupiła serwer i domenę np. w firmie eHost, a za rok okazałoby się, że nie chcę już prowadzić bloga- jak wygląda rezygnacja z przedłużania tego typu rzeczy?

  1. Marek pisze:

   Justyna – dzięki za pochlebne słowa 🙂 Wracając do Twojego pytania.. Jeżeli nie opłacasz domeny i serwera w wyznaczonym terminie, to Twój blog przestaje działać i nie ponosisz żadnych konsekwencji z NIE opłacenia faktur za domenę i serwer. To działa identycznie jak NIE opłacenie rachunku za prąd w wyznaczonym terminie 🙂

   PS: Przed wygaśnięciem domeny lub serwera warto zrobić kopię plików i bazy danych jakbyś kiedyś zdecydowała się powrócić do blogowania.

   1. Justyna pisze:

    Dziękuję bardzo za tak szybką i rozbudowaną odpowiedź! Jestem pewna, że jeszcze nie jeden raz tu wrócę! Pozdrawiam! 🙂

    1. Marek pisze:

     Justyna, pamiętaj że odpowiedź dotyczyła firmy eHost.

     Pamiętaj, że regulaminy i umowy w każdym momencie mogą ulec zmianie. Uważaj także na zakup domeny za 0 zł w innych firmach, gdyż w takich przypadkach umowa często jest określana na co najmniej dwa lata (nie ma nic za darmo, więc będziesz i tak płacić).

     Uważam, że warto zainwestować w zakup domeny podczas rejestracji, ponieważ przedłużenie jest o wiele tańsze niż przy rejestracji domeny za 0 zł i po roku często już można zrezygnować.

 15. paula pisze:

  Cześć Marku!
  Wykupiłam domenę na nazwa pl chce założyć blog na wordpress. com i nie wiem co dalej. Pomozesz ??
  Z gory dziekuje, pewnie banalny problem ale dla mnie kosmos 🙁

  POzdrawiam 🙂
  P.

  1. Marek pisze:

   Paula, skoro zakupiłaś domenę w nazwa pl to załóż bloga na WordPress.org. Musisz jeszcze wykupić hosting (serwer), gdzie będą leżały pliki bloga (szablon, obrazki, PDF i inne materiały).

   Tutaj zobacz ten tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=12jehD4m7Ro

   Podpytaj suportu, jeżeli w dalszym ciągu będziesz miała problem z instalacją bloga WordPress.

 16. Agata eM pisze:

  Podobno nie ma głupich pytań:) zamierzam założyć bloga i jak doradzasz robić to od podstaw na własnej domenie, jednak chce to wcześniej jakoś „zaplanować” żeby nie płacić np. 2 razy itd…. Stąd moje pytanie jak weszłam na stronę ehost to tam jest kreator stron jednak jest to szablon narzucony ja bym chciała stworzyć coś bardziej swojego…to wstęp teraz pytanie…. po zakupie domeny i hostingu oraz instalacji wordpress będę mogła już korzystać z jego zasobów? Tworzyć stronę na jego podstawie?
  Jestem zupełnie zielona, ale dzięki ludziom takim jak Ty , którzy dzielą się swoją wiedzą mam nadzieję założyć bloga bez zewnętrznej firmy ( na którą i tak mnie nie stać ).

  1. Marek pisze:

   Cześć Agata,

   Po zakupie domeny i serwera będziesz mogła założyć bloga instalując system WordPress. „Coś bardziej swojego” rozumiem, że chodzi o szablon WordPress?

   Jeżeli to masz na myśli to WordPress oferuje setki darmowych szablonów, które masz dostępne w panelu bloga bezpośrednio po pomyślnej instalacji bloga. Możesz testować szablony do woli i wybrać ten, który Ci się najbardziej podoba.

   Dodatkowo możesz sobie zakupić szablon WordPress online lub zlecić firmie, aby zrobiła Tobie szablon dedykowany. Szablon możesz sobie zmieniać kiedy chcesz i zrobić dokładnie taki, jaki chcesz 🙂

   PS: Zawsze możesz zgłosić się do mnie 🙂

 17. Agata eM pisze:

  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  No właśnie widziałam że firmy oferują założenie bloga od podstaw…zostaje jedynie sama przyjemność pisania. Jednak dla mnie to jak zlecenie komuś napisania pracy inżynierskiej a samemu jedynie jej obronienie:) Nie ma tej dumy własnej roboty

  Czyli w szablonach będę mogła zmieniać np. kolory, wstawiać obrazki zamiast napisów przypuśćmy prosty przykład zamiast start ikonkę domku dać?

  1. Marek pisze:

   Oczywiście, że jest taka możliwość. Nie wszystkie szablony mają wbudowane takie funkcje o których piszesz. Zawsze szablon możesz lekko zmodyfikować na własny użytek, jeżeli masz niezbędne prawa i wiedzę.

   Zmiana kolorów, obrazków, czcionki i innych bajerków na stronie internetowej można zrobić przez czysty CSS. Jeżeli znasz kaskadowe arkusze stylów CSS, to zmiany wizualne nie będą dla Ciebie problemem. Więcej o kodzie HTML i CSS znajdziesz w darmowym kursie wideo: https://pracabezszefa.pl/kurs-html-css-dla-poczatkujacych

   Główny plik CSS szablonu WordPress znajduje się w kokpicie bloga WordPress w zakładce: Wygląd-Edytor-style.css (bez wiedzy z CSS lepiej tam nic nie modyfikuj).

   Doceniam Twoją ambicję – jeżeli masz czas i chęci to polecam Ci taką zabawę 🙂 Przeczytaj moją historię i przygodę z szablonami WordPress: https://pracabezszefa.pl/garsc-prawdy-o-szablonach-wordpress

   Jeżeli zależy Ci na czasie to polecam Ci rozwiązania komercyjne. Nie porównywałbym tego do pracy inżynierskiej, bo blogowanie to także biznes. Gdy w grę wchodzą pieniądze i możliwości budowania dochodu pasywnego liczy się także czas. Jeżeli możliwie szybko nie zobaczysz efektów zarobkowych z pracy na blogu to można się zwyczajnie wypalić, dlatego podziwiam blogerów odnoszących sukcesy w pojedynkę.

 18. Bazarek pisze:

  Bardzo ciekawą ofertę mają w o12, warto poczytać.

 19. Adam pisze:

  Witam Marek. Od jakiegoś czasu planuje założenie własnego bloga, lecz nie mam pojęcia jak to działa. Szukając informacji na ten temat wpadłem na tą stronę i chciałem serdecznie podziękować za przybliżenie tematu i byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź na kilka pytań, mianowicie.. Czy mogę prowadzić polskiego bloga z domena o końcówce pl mieszkając na stałe w Wielkiej Brytanii? Ponieważ, kiedy tylko próbuje wykupić hosting nie mam możliwości wpisania mojego adresu brytyjskiego albo w niektórych przypadkach, kiedy zmienię kraj zamieszkania, cena za hosting wzrasta prawie dziesięciokrotnie. Czy mogę prowadzić bloga używając macbooka, czy sa do tego jakieś specjalne wymagania? I czy mogę zapłacić za usługę np na stronie ehost nie posiadając konta bankowego w Polsce, np. przez PayPal? Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam Adam.

  1. Marek pisze:

   Adam – Odpowiedź z firmy eHost 🙂 „Nie interesuje nas, gdzie Pan mieszka koszt hostingu i domeny jak i ich przedłużenia jest w cenniku niezależny od adresu zamieszkania”.

   Odpowiadając na kolejne pytania.. Jasne, że możesz prowadzić bloga z końcówką PL w Anglii 🙂 O to właśnie w tym chodzi, że blogując możesz pracować w każdym zakątku Ziemi. Wystarczy tylko urządzenie z klawiaturą i dostępem do internetu 🙂

 20. Marek pisze:

  Rozwinięcie cennika serwera dla początkujących i zaawansowanych, a także moje własne opinie – https://pracabezszefa.pl/gdzie-zalozyc-bloga-jak-go-stworzyc

  Z Firehosta nie korzystałem, więc nie mam o nim żadnej opinii 🙂

 21. Mariusz pisze:

  Moim hobby są podróże. Zawsze chciałem podzielić się z resztą świata moją wiedzą na temat podróżowania. Postanowiłem, że założę blog. Jednak kompletnie nie znam się na tworzeniu stron internetowych, więc postanowiłem zlecić tą usługę profesjonaliście. Mam teraz swojego bloga i dzielę się opisami podróży z całym światem.

  1. Marek pisze:

   Można zlecić profesjonalnej firmie lub samemu się potrudzić 🙂 Wystarczy skorzystać z tego wpisu, gdzie dokładnie pokazany jest zakup domeny i serwera oraz proces tworzenia bloga krok po kroku.

   Pozdrawiam.

 22. Agata eM pisze:

  Witam
  Mam pytanie dotyczące rejestracji, może coś na ten temat wiesz. Chodzi o ehost. Jest tam taki podpunkt dotyczący zgody na publikację danych. Gdzieś przeczytałam, ze ktoś był niezadowolony że wszystkie jego dane trafiły na jakąś stronę. Jest opcja żeby się nie zgadzać. Wiesz coś na ten temat czym to skutkuje itp czy to tylko moja za duża ostrożność:)

  1. Marek pisze:

   Można się NIE zgadzać na publikację danych i także powinnaś mieć możliwość zakupienia usługi 🙂

   Pozdrawiam.

 23. brano pisze:

  Ja też mam bloga, ale to na płatnym koncie hekko. Lepiej zapłacić te kilka dyszek i mieć normalne wsparcie, własną domenę i nad wszystkim panować. Darmowa usługa to bardziej pod zaliczanie infy, a nie stawianie normalnych stronek pod ludzi 😉

 24. Świetny artykuł Marku. Bardzo fajnie, że pokazujesz osobom stawiającym pierwsze kroki jak dojść do sukcesu. My wiemy, że wybór oferty hostingowej nie jest prosty. Liczy się opinia danej firmy, ale również stosunek jakości do ceny. Profesjonalnie zajmujemy się porównywaniem tego typu usług. Jeśli chcesz możesz zajrzeć do nas: http://hostdog.pl. Mamy nadzieję, że strona będzie dla Ciebie przydatna! 😉 Pozdrawiam, Szymon

  1. Marek pisze:

   Dzięki Szymon 🙂 Zerknę do Was w wolnej chwili 🙂

 25. brano pisze:

  Wszystko trzymam na Hekko, siedzę tylko na małych hostingach od wielu lat, ale trochę różnych firm przerobiłem. I łatwo z dzielonego wypaść. W wielu firmach nie ma dobrego supportu, ale powiedzmy, że kilka perełek w Polsce można jeszcze wyłowić.

  1. Marek pisze:

   Oczywiście, perełka zawsze się znajdzie 🙂 Trzeba tylko szukać i testować serwery 😉

 26. brano pisze:

  U mnie akurat te testy od dawna nie mają sensu, bo ciężko jest znaleźć coś lepszego. Lista serwerów, które są tanie i nie sprawiają żadnych problemów, jest naprawdę bardzo, ale to bardzo krótka. Macie podobnie?

 27. pempes pisze:

  Jedynie potwierdzam, że w naprawdę tanim Hekko nie ma żadnych problemów, serwer działa stabilnie. Nie pamiętam ile dokładnie płacę, ale to śmieszne grosze. Najważniejsze jest to, że ciągle poprawiają parametry, jest dużo promocji, a sam serwer jest niezawodny.

 28. aneta pisze:

  Przyznaję, że jestem bardzo zadowolona z kursu. Fajnie, że jest zwięźle i na temat. Zamieszono tylko przydatne informacje i sposób ich wykorzystania. Dla początkujących szczerze polecam.To był mój debiut jeśli chodzi o e-kursy, dlatego miałam trochę wątpliwości, które jak się okazało były całkowicie bezpodstawne. Na pewno będę zaglądała na stonkę i czerpała „pełnymi garściami” 🙂

  1. Marek pisze:

   Dzięki Anetko, dodałaś mi motywacji do dalszej pracy na blogach 🙂

 29. meres pisze:

  Konto na Firehost z domeną do ogarnięcia poniżej stówki. WP za darmo, szablony i wtyczki również.
  Zatem jeśli ktoś tylko chce, to takim kosztem może sobie postawić własny serwis 😉

  1. Marek pisze:

   Meres, dzięki za przybliżony cennik Firehost 🙂 Prosiłbym na przyszłość o podawanie konkretnych cen netto lub brutto, dzięki czemu blogerzy będą mogli porównać ceny z kosztami swoich domen internetowych i serwerów. Pomoże to także dla osób początkujących ocenić i porównać koszty narzędzi.

   Przydały by się także opinie, czy jesteś zadowolony z ich usług? Czy były jakieś problemy z działaniem WordPressa, supportem technicznym. 🙂

   Dajmy dla przyszłych blogerów konkretne informacje, aby mogli wybrać najlepsze usługi w atrakcyjnych cenach.

   Pozdrawiam.

 30. Katarzyna pisze:

  Witam
  Mam nadzieję że temat nadal aktualny i można wypowiedzieć się 😉
  Przede wszystkim dziękuję Marku na ogrom usystematyzowanej wiedzy. Chcę wszystko wykonać krok po kroku. Mam jednak pytanie: nie chcę zakładać bloga na darmowej platformie ponieważ chce aby przynosił mi on dochód. Decyduję się więc na domenę+hosting+wp.org, oczywiście według w/w wytycznych. Mam jednak problem co do wykupu hostingu na ehost. Czy w wersji początkowej, sprawdzającej mniej jako blogera aby nie szaleć z kasą której ciągle mało mogę wykupić pakiet Start zamiast Mini? Co o tym sądzisz? W razie potrzeby przecież zawsze mogę dokupić hosting o wyższym standardzie? Tylko czy to będzie mądre?
  Dziękuję za ewentualną odpowiedź. Pzdr

  1. Katarzyna pisze:

   P.S. I jeszcze trzy pytania:
   1. Czy na WordPress.org mogę do woli umieszczać reklamy banerowe, programy afilacyjne?
   2. Widzę po wejściu na stronę WP.org wszystko w języku angielskim. Czy po założeniu bloga nagle pojawi się język polski?;-)
   3. Oczywiście obsługa WP.org i podłączenie np. do fc jest przejrzyste i w miarę wytłumaczone?
   Dzięki

  2. Marek pisze:

   Kasia,

   Temat blogowania zawsze aktywny 🙂 Proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest racjonalne. Możesz wykupić najmniejszy pakiet Start. W każdym momencie możesz zwiększyć pakiet na wyższy. Poza tym profesjonalna firma hostingowa sama powinna do Ciebie napisać, że przekraczasz limity i wymagany jest nowy, droższy pakiet.

   Odnośnie 3 pytań:

   1. Możesz umieszczać dowolne reklamy banerowe, programy afiliacyjne, a nawet udostępniać płatny dostęp do treści: https://pracabezszefa.pl/dokumentacja-techniczna-wtyczki-fast-micro-pay

   2. Podczas instalacji WP możesz wybrać język instalacji – dokładny tutorial WordPress masz tutaj: https://pracabezszefa.pl/szkolenia/jak-zrobic-bloga-oferta

   3. Oczywiście WordPress.org to bogactwo wtyczek, gdzie przy pomocy kilku kliknięć myszy można zainstalować wybrane funkcjonalności.

   1. Katarzyna pisze:

    Dziękuję za szybką odpowiedź! Co więcej w każdym zdaniu zostałam usatysfakcjonowana. Kłaniam się nisko.

 31. Anna pisze:

  Mam blog na wordpress.com i chcę wykupić domenę, tylko nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Jak to wygląda z przeniesieniem bloga, trzeba od nowa wrzucić wtedy wszystkie posty, czy to się robi automatycznie?

 32. P2P pisze:

  Hej! Dzięki za rady. Jestem teraz w temacie, bo chcę zarejestrować sobie domenę i porównywałam sobie cenowo chyba wszystkie firmy. Na dzień dzisiejszy seohost wypada najtaniej – około 10 złotych za rejestrację. Słyszałeś o nich?

 33. Krzysiek pisze:

  Świetny wpis niemalże wyczerpujący temat. Bardzo się cieszę, że już na początku piszesz, że do profesjonalnych zastosowań nie nadają się prawie żadne darmowe platformy. Musimy mieć nad nimi pełną kontrolę, co jest oczywiście możliwe tylko na naszych serwerach.

 34. hauerpower pisze:

  Muszę przyznać, że to dobry i rzeczowy wpis. Teraz bloga praktycznie może każdy założyć i jeśli poświęci trochę czasu jest w stanie nauczyć się wordpressa. Staje się to coraz bardziej ogólnodostępne, kwestia właśnie wyboru domeny i wykupienia serwera.

 35. Minęło 2 lata, a ten temat pozostaje być aktualnym.

 36. e-conex pisze:

  Temat aktualny i jak najbardziej dalej przydatny. A sam wordpress jest tematem, którego można się nauczyć – także samemu.

 37. Marek pisze:

  Zaktualizowany poradnik – „jak założyć bloga” jest dostępny na stronie mojej firmy 🙂

  https://projektmarketing.pl/jak-zalozyc-bloga/

  Zapraszam do lektury, oglądania filmów instruktażowych i komentowania poradnika 🙂

 38. Agnieszka pisze:

  Dobry wieczór

  Mam pewien problem z wordpress, mianowicie bez problemu loguje się na mój panel z telefonu używając 4g natomiast nie mogę się zalogować używając wifi. Czy potrafi mi Pan pomoc? Podaje adres mojej nowo powstałej stronki, która zupełnie nie jest gotowa z powodu problemu z wifi.

 39. Krzysiek pisze:

  Agnieszka, jakimś tam wielkim specjalistą nie jestem, ale jeśli na 4G działa, a na tym samym telefonie na wifi już nie, to jest to raczej problem połączenia lub konfiguracji w telefonie.

 40. Iga pisze:

  Czy istnieje możliwość usunięcia z motywu na WordPress pokazywania tytułu i opisu strony na stronie głównej? Chciałabym dodać opis dla wyszukiwarki Google, jednak automatycznie pojawia się on na stronie głównej, co automatycznie psuje estetykę bloga.

 41. Krzysiek pisze:

  Iga: daj adres strony. Wydaje mi się, że to kwestia używanego przez Ciebie szablonu. Jeśli dobrze zrozumiałem. Spróbuj to ustawić za pomocą wtyczki Yoast by SEO

 42. Pisanie bloga pisze:

  WordPress.com ma tę zaletę, że jeśli zdecydujemy się na niezależność (własny hosting, domena), to wszystko możemy ładnie przenieść.

 43. odwiedzam blogi pisze:

  Cyt.:”poznaj solidną technologię na bloga, którą z powodzeniem używam na moich blogach.”

  Bardzo cenny wpis i wartościowy blog. Gratuluję 🙂
  Mam jednak jedną uwagę dotyczącą gramatyki. W języku polskim „używamy” kogoś lub czegoś (dopełniacz), zatem poprawnie po polsku powinno być:
  „poznaj solidną technologię na bloga, którEJ z powodzeniem używam na moich blogach.”

  1. Marek pisze:

   Dziękuję 🙂

   Poprawione.

 44. Wojciech pisze:

  Łatwiej publikować na WordPress.com node.js zapewnia szybkość nie to co hosting za 100 zł

 45. joanna pisze:

  WordPress jest bardzo intuicyjny, ja wprawdzie najpierw skorzystałam z darmowego kursu, żeby mieć jakieś pojęcie, ale potem już poszło łatwo.

 46. Kapitalny poradnik – wybór jest naprawdę ogromny. I żeby założy dobrego bloga, trzeba włożyć trochę wysiłku. Ale właśnie przez to warto walczyć bo dobrze rozwinięty blog potrafi przynosić ogromne dochody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *