Dochód pasywny – czym jest i jak można go osiągnąć?

dochód pasywny

W świecie finansów i biznesu swojego rodzaju „świętym Graalem” jest zarabianie poprzez dochód pasywny. Czym on jednak w ogóle jest i w jaki sposób można go osiągnąć? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz w tym artykule.

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny jest to taki sposób osiągania dochodów, który po spełnieniu pewnych warunków początkowych, nie wymaga od nas zaangażowania czasu ani pracy. Czyli w teorii wystarczy że zrobimy coś raz, a zyski z naszych działań możemy czerpać w nieskończoność, nie poświęcając na to więcej czasu.

Przykładami źródeł takich przychodów może być wynajem mieszkania, odsetki od kapitału na lokacie, przychody z praw autorskich lub patentów, czy też zarobki ze stron internetowych lub kursów online. Wszystkie te sposoby na zarabianie w teorii są pasywne.

Dlaczego w teorii? Dlatego że nie ma całkowicie pasywnego systemu zarabiania. W przypadku wynajmu mieszkania trzeba znaleźć osoby które będą chciały je wynająć, dokonywać okresowych napraw i remontów, oraz pilnować terminowości opłat.

W przypadku odsetek od kapitału na lokacie, musimy odnowić lokatę, lub jeśli zmieniły się warunki, rozejrzeć za bardziej opłacalną lokatą i na niej ulokować nasz kapitał.

W przypadku praw autorskich lub patentów, warto dbać o to czy nasze dobra intelektualne nie są kopiowane bez naszej zgody lub uiszczenia opłaty, a w przypadku zarobków ze stron internetowych lub kursów online, warto dbać o ich promocję.

Tak więc każdy z tych sposobów wymaga poświęcania jakiejś ilości czasu, jednak są one nieproporcjonalnie mniejsze niż ciągła praca na etacie.

Ideą dochodu pasywnego jest to, że najpierw ciężko pracujemy i coś tworzymy, nierzadko inwestując dużo czasu lub pieniędzy, lecz później jesteśmy wynagradzani systematycznie, w długim okresie. Jakie są najlepsze sposoby na uzyskanie dochodu pasywnego? O tym dowiesz się dalej.

Sposoby na dochód pasywny

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na uzyskanie dochodu pasywnego. Można je łączyć, można też wybrać jeden i całkowicie skupić się na jego realizacji.

Uwaga: większość z tych pomysłów wymaga dużej inwestycji (czasu, pieniędzy lub obu na raz) oraz wiedzy. Gdyby dało się w łatwy sposób zarabiać nic przy tym nie robiąc – każdy by to robił 😉 Nie jest to jednak łatwe i wymaga zazwyczaj świetnego pomysłu, wyróżniającego się na tle konkurencji lub działającego w pewnej niszy.

 1. Zarobki z reklam – stwórz serwis oparty o treść udostępnianą użytkownikom za darmo, i zarabiaj z wyświetlanych na nim reklam. Może być to blog, portal tematyczny, lub np. strona z recenzjami książek i filmów. Ważne jest aby treść na nich była popularna oraz stale przyciągała użytkowników. Przykładem takiej strony może być np. Speakin.pl, strona poświęcona nauce języków obcych.
 2. Sprzedaż książki lub e-booka – możesz napisać książkę i sprzedawać ją za pośrednictwem internetu.
 3. Sprzedaż kursu online – podobnie jak w przypadku książki lub e-booka, możesz stworzyć kurs internetowy i sprzedawać go na swojej stronie, np tutaj: https://pracabezszefa.pl/szkolenia/odbierz-kurs-zrobic-bloga.
 4. Uruchom abonament na stronie na zasadzie płatnej treści udostępnianej na wybrany okres czasu, np: https://matfiz24.pl/dlaczego-warto-zakupic-abonament-matfiz24-pl
 5. Inwestowanie w giełdę – jeśli masz kapitał, możesz spróbować swoich sił na giełdzie. Jest to szybki, ale również ryzykowny (!) sposób zarabiania bez dużego nakładu pracy. Wymaga również posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy oraz znajomości giełdy.
 6. Złóż pieniądze na lokacie – jest to mniej efektywny, ale za to bezpieczny sposób zarabiania.
 7. Założenie bloga i sprzedawanie na nim linków afiliacyjnych oraz artykułów sponsorowanych – możesz założyć bloga o dowolnej tematyce, a gdy będzie on popularny, sprzedawać linki umieszczane w jego obrębie. Więcej o WhitePress.
 8. Kampanie reklamowe w ramach bloga – mając popularny blog, możesz współpracować w różnymi markami i je promować za opłatą.
 9. Stworzenie porównywarki – strony internetowej, porównującej coś, np. inne strony lub produkty. Zarabiać na niej można na wiele sposobów, zależnie od oferowanej treści.
 10. Stwórz sklep internetowy i zatrudnij kogoś do jego obsługi – jeśli jesteś w stanie wystarczająco go wypromować tak, aby był w stanie pokryć koszty pracownika, może stać się on źródłem dochodu pasywnego. Tak działa sklep z kosmetykami do kąpieli Candy Bath z Białej Podlaskiej, docierając do klientów kanałem online. Możesz promować czyjeś produkty w swoim sklepie online i zarabiać określoną prowizję. W taki sposób funkcjonuje sklep z meblami PunktMeblowy.pl.
 11. Stwórz automat do zarabiania przez internet – poprzez wysyłkę kodów premium lub doładowań za opłatą.
 12. Zainwestuj w prawdziwe automaty – stacjonarne automaty do kawy, lub z przekąskami. Po początkowej inwestycji z czasem przynoszą one zysk, o ile stoją w popularnych miejscach.
 13. Weź udział w programie partnerskim – polecając czyjeś produkty i usługi za pomocą stron internetowych, możesz czerpać udział w zyskach. Możesz polecać preparaty na cellulit, drzewka cytrusowe, hosting, usługi dla firm, np pozycjonowanie stron. Promuj cokolwiek, jeżeli do tego produktu jesteś przekonany w 100% … a zyskasz określony procent prowizji. Możesz założyć konto w Webepartners, gdzie możesz dołączyć do wielu programów partnerskich z różnych branż. Kliknij tutaj, aby założyć konto: https://pracabezszefa.pl/polecam/webepartners/
 14. Stwórz grę lub aplikację mobilną – jeśli zyska ona popularność, możesz udostępniać ją za opłatą, lub za darmo (i wtedy czerpać zyski z wyświetlanych na niej reklam).
 15. Zbuduj przydatne narzędzie, np: wtyczka do płatności WordPress – Fast Micro Pay.
 16. Wynajem mieszkania – jeden z najbardziej kosztownych, ale najbardziej pewnych i trwałych sposobów na stałe i wysokie przychody.
 17. Stwórz kanał na YouTube – jeśli Twój kanał zyska popularność, możesz czerpać regularne przychody z reklam wyświetlanych podczas oglądania Twoich filmików. Co więcej… Za pośrednictwem YT możesz generować klientów do swojego biznesu. Więcej o zarabianiu na YouTube.
 18. Stań się ekspertem w jakiejś branży – jeśli uda Ci się uzyskać status eksperta w jakiejś dziedzinie, za swoje porady możesz inkasować całkiem duże kwoty przy niewielkim wysiłku. A w przypadku internetu Twój zasięg jest bardzo duży (Polska lub Świat).
 19. Stwórz oprogramowanie rozwiązujące jakiś problem – program usprawniający funkcjonowanie elementu jakiejś branży lub biznesu, sprzedawany jako produkt, lub w abonamencie, może być doskonałym źródłem przychodów.
 20. Rozdawaj coś za darmo – i proś o darowizny. W ten sposób działa chociażby Wikipedia. Jak uruchomić darowizny? [PORADNIK]
 21. Stwórz wypożyczalnię – możesz zainwestować pieniądze w drogi sprzęt, na który nie każdy może sobie pozwolić, a później wypożyczać go na dzień lub dwa, za stosowną opłatą. Nie każdy musi przecież kupować aparat za 10 tys zł, skoro może wypożyczyć go na kilka dni wtedy, kiedy go potrzebuje. Tak działa wypożyczalnia odkurzaczy piorących Greenrental. Tak również działa wypożyczalnia ubranek do chrztu w Warszawie.
 22. Wypożyczaj… cokolwiek – jeśli w mieszkaniu masz wolny pokój, możesz go wynająć. Jeśli posiadasz rower, ale nim nie jeździsz, możesz go wypożyczyć. Podobnie z wieloma innymi rzeczami których nie potrzebujesz, a które mogą przynieść dodatkowy dochód pasywny dzięki ich udostępnieniu komuś innemu.
 23. Zainwestuj w działający już biznes – zamiast tworzyć biznes od zera, możesz kupić gotowy, zarabiający już biznes. Ja zajmuję się skupem domen z ruchem i wiem, jak go spieniężyć. Jeżeli chcesz sprzedać stronę to napisz do mnie (zakładka Zapytaj)
 24. Opatentuj coś – jeśli jesteś wynalazcą i wymyślisz coś, co zyska szerokie zastosowanie, możesz czerpać zyski z użycia Twojego patentu przez kogoś.
 25. Stwórz własną markę – możesz stworzyć własny brand lub markę, projektując własne przedmioty, ubrania, wzory, a później czerpać zyski z ich sprzedaży.
 26. Stwórz system zarabiania lub franczyzę – w ten sposób działa McDonald’s, KFC i cała masa innych znanych marek. Raz stworzony, skuteczny model biznesowy można sprzedawać i powielać, czerpiąc z niego zyski.
 27. Stwórz lub weź udział w sieci MLM – system ten opiera się o stworzenie pod sobą struktury, która na Ciebie zarabia. Wymaga jednak sporego nakładu pracy na stworzenie jej.
 28. Kupuj wartościowe domeny – chwytliwe nazwy domen z czasem zyskują na wartości, i można je sprzedać z niezłym zyskiem.
 29. Przechwytuj wartościowe domeny – przy zaawansowanej wiedzy z zakresu SEO i pozycjonowania stron możesz przechwycić wartościowe domeny z dobrą historią, którą można wykorzystać do budowania nowego biznesu i szybszego generowania przychodów za pomocą różnych sposobów zarabiania w Internecie i nie tylko.

Jak widać powyżej, sposobów na dochód pasywny jest bardzo wiele. Niektóre z nich wymagają dużych nakładów czasu i pracy, inne dużej ilości zainwestowanych pieniędzy, a jeszcze inne dobrego pomysłu i trafienia w niezagospodarowaną dotąd niszę. Jednakże początkowe trudności związane z uzyskiwaniem dochodu pasywnego zwracają się z czasem, poprzez stały dopływ pieniędzy, bez większego wysiłku z naszej strony.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

17 komentarze - Dochód pasywny – czym jest i jak można go osiągnąć?

 1. Sylwester pisze:

  Najlepszym dochodem pasywnym jest BitClub raz inwestujesz, a później tylko wypłacasz.

 2. Mariusz Kobak pisze:

  Sposoby na generowanie dochodów pasywnych są znane. Pytanie JAK dokładnie je zrealizować w praktyce.

 3. Dawid Zurawski pisze:

  Jednym z pomysłów na stały dochód pasywny jest samoobsługowa maszyna do prania tapicerek parą.
  Wyczyści każdy rodzaj zabrudzeń, a siedzenia są bezpośrednio suche po praniu. Klient podjeżdża czyści swoją tapicerkę i odjeżdza od razu.

  Świetny innowacyjny pomysł na biznes którego nie trzeba doglądać.

  Sam jestem właścicielem jednej z nich i przynosi świetny zysk w porównaniu do nakładu finansowego.
  Bez zbędnych wymagań, wystarczy raz na kilka dni zerknąć do maszyny i wyjąć pieniądze.

  Polecam

  Mam jedną maszynę na sprzedaż,
  Zainteresowanych zapraszam do kontaktu: 690971227 lub Email Dawid.Zurawski1993@wp.pl

  NIE CZEKAJ, NAPRAWDĘ WARTO ZAINWESTOWAĆ W TEN POMYSŁ SWOJE PIENIĄDZE.
  ZWROT INWESTYCJI W PRZECIĄGU 2 LAT LUB SZYBCIEJ

  1. Marek pisze:

   Mój kolega Robert także prowadzi taki biznes wynajmując odkurzacze piorące w Olsztynie. Jego strona dostępna tutaj: https://greenrental.pl/

   A w razie potrzeby każdy może sobie zakupić dowolne urządzenie czyszczące i zbudować własną wypożyczalnię.

   Sprzęt można zamówić tutaj po korzystnej cenie na drugiej stronce u Roberta – dystrybutora urządzeń czyszczących: https://multi-matic.pl/

   1. Dawid Zurawski pisze:

    Miałem okazje zerknąć na stronę, świetny pomysł.

    Jednakże nadal troszkę inny od mojej maszyny piorącej, w której za 10-20 zł wypierzesz całe swoje auto.
    Szczerze polecam każdemu kto szuka dochodów pasywnych na wysokim poziomie, a niskim wkładzie finansowym.

    Załóżmy przykładowo, że kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera w Trójmieście za które płacimy 350 tyś zł dodajmy wykończenie rzędu min 50 tyś.

    Wynajmujemy je za 1800 zł np do 2000 max.

    W przypadku mojej maszyny koszt to 65 tyś z banerami w zestawie.

    Załóżmy że z maszyny która nie tylko pierze ale również odkurza skorzysta 30 osób dziennie,gdzie nie jest to wielki wyczyn.

    Tapicerkę wypierze 20 osób po 20 zł + odkurzy 10 po 2 zł.

    Dzienny zarobek to niebagatela 420 zł.

    Załóżmy zarobki 200 -250 zł dziennie, a jest to możliwe. Daje nam po miesiącu do 7.5 tyś. Ktoś kto posiada sieć klientów może osiągnąć nawet większe zarobki.

    Jedyny koszt to prąd i płyny do prania które kosztują nie wiele.

    Olbrzymi zarobek do wkładu.

   2. Piotr Olszewski pisze:

    Witam Panie Marku, Mógłby Pan mnie z kolega skontaktować. Mieszkam w Szczecinie i mógłbym taki punkt tutaj otworzyć ale najpierw chciałbym poznać szczegóły. Jest taka możliwość ?

    1. Marek pisze:

     Piotrze,

     Jak najbardziej jest taka możliwość kontaktu z Panem Robertem.

     Dystrybutor urządzeń czyszczących Multimatic | ul. Nad Jarem 4, 10-900 Olsztyn, tel. +48 508 017 831, mail. info@multi-matic.pl

     P.S. Zapraszam także do obowiązkowej lektury – czy myjnia parowa mobilna jest dobrym biznesem: https://multi-matic.pl/cala-prawda-o-mobilnych-myjniach-parowych-czyli-dlaczego-warto-zakladac-takiego-biznesu/

     Robert Ci podpowie jaki biznes zrobić z mobilną myjnią, a jakiego lepiej nie robić, aby nie utopić pieniędzy.

    2. Boloag pisze:

     Wiesz kto tak naprawdę na tym zarabia ? Producent maszyn i sprzedawcy.

 4. Tygrysek pisze:

  Jedyny w 100% pasywny dochód, to mąż z grubym portfelem i szczerym sercem 😉

  1. Marek pisze:

   W sumie prawda 🙂 O oczywistych sposobach na dochód pasywny się nie pamięta 🙂

 5. Janek pisze:

  Sam od niedawna interesuję się dochodem pasywnym i finansami gdyby ktoś chciał się dowiedzieć jak nastolatek podchodzi do tematu dochodu pasywnego zapraszam na mojego bloga ; https://wczesniejszaemerytura.blogspot.com/

 6. Jankos pisze:

  Ogólnie również jestem pasjonatem dochodów pasywnych i muszę przyznać że zrobiłeś naprawdę wartościowy artykuł. Gdyby ktoś chciał poznać moje podejście do finansów osobistych zapraszam https://www.wcześniejszaemerytura.pl/

 7. Extra artykuł. Sam zawsze zachęcam moje otoczenie do budowy dochodu pasywnego, niezelżenie w jakiej formie. Każda opcja jest dobra, ponieważ pozwala na zbudowanie to takiej drugiej odnogi, która może nas uratować w przypadku utraty dochodu aktywnego. Uważam też, że affiliacja to fajny sposób 😉

  1. Paweł Duda pisze:

   Takie działania mogą nas także zmobilizować do rezygnacji z pracy na etacie, właśnie ku rozbudowie źródeł dochodu pasywnego.

   Waga 1 h na etacie < 1 h możliwości wypracowania zarobku pasywnego (wymaga więcej czasu oczekiwania na zarobki).

 8. Kuba pisze:

  Moi Drodzy, dochód pasywny łatwo osiągnąć inwestując w nowe technologie. Polecam Cloud Token Wallet. Aby zainstalować apke i zarabiać wystarczy posiadać krypto walutę na dowolnej giełdzie i przelać do portfela, który daje 6-12% miesięcznie zysku. Potencjał jest jeszcze większy, ale tutaj zachęcam do lektury i własnej analizy. Cloudtokenwallet.com

 9. Doskonale wypunktowane mnogie możliwości, jak uzyskać upragniony dochód pasywny i zyskać czas na kolejne projekty i realizowane się. Ja ze swojej strony mogę dodać wzmiankę o tym, jak uzyskać takowy dochód pasywny ale przez internet w 2020 roku: https://mobilnezarabianie.pl/dochod-pasywny-przez-internet-jak-zaczac/

 10. Mateusz S pisze:

  Chyba sam skorzystam z dochodu pasywnego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *