5 sposobów na zarabianie w domu jako freelancer
Freelancing to wymarzona praca dla wielu ludzi, którzy chcieliby być niezależni i samowystarczalni. Brak przymusu pracowania od 9-tej do 5-tej, wczesnego wstawania, dostosowywanie godzin i praca z każdego miejsca to czynniki przyciągające ludzi, którzy chcą mieć więcej swobody i nie cierpią rutyny. Swoboda w wyborze zleceń i praca na własną rękę bez szefa to zdecydowanie atrakcyjna perspektywa. Dzięki internetowi freelancing stał się bardzo popularny i wbrew pozorom zapotrzebowanie na wolnych strzelców wcale nie maleje.
Kto to freelancer?
Freelancer to inaczej wolny strzelec, czyli ktoś, kto pracuje poprzez przyjmowanie zleceń dla określonych osób w ramach umowy innej niż umowa o pracę. Musi być on specjalistą w swojej dziedzinie. Freelancer zwykle sam dobiera sobie zlecenia i godziny pracy oraz ustala stawkę.
Ważna jest samodyscyplina, cierpliwość i zaradność, bo taka osoba sama musi zarządzać własnym czasem i zleceniami. Wolny strzelec sam dba o księgowość, PR i marketing. Nikt nie pomoże mu w dopilnowaniu terminów i znalezieniu ofert.
Taka perspektywa może niektórych przerażać, jednak wielu ludzi ceni swobodę, jaka się z tym wiąże.
Co trzeba zrobić, żeby zostać freelancerem?
Przede wszystkim należy mieć umiejętności i doświadczenie w danej dziedzinie. Do reszty wystarczy komputer i połączenie z internetem.
Poniżej przedstawiamy 5 opcji, jakie potencjalny freelancer może rozważyć pod kątem zarabiania w domu.
Copywriting
Jako copywriter na zlecenie będziesz pisać przeróżne teksty na strony internetowe, blogi lub opisy produktów w sklepach internetowych, dokumenty i instrukcje. Zawód ten zyskuje coraz większą popularność i jest sporo portali, na których można znaleźć oferty pracy.
Kilka z nich to Oferia, Outwork, Wulu i Freelanceria czy Textbookers. Jeśli szukasz pracy za granicą, to do znanych stron należą: Freelancer, Upwork lub FreelanceWriting. Teksty muszą być poprawne językowo, unikatowe i dobrze napisane, dlatego doświadczenie i umiejętność sprawnego pisania są tu bardzo ważne.
Należy zbudować swoje portfolio, aby móc pokazać swoje zdolności potencjalnym zleceniodawcom. Warto mieć własnego bloga i pisać gościnne artykuły na różne strony, żeby mieć się czym pochwalić.
Tłumacz
Coraz częściej potrzebne są tłumaczenia różnych tekstów, gdyż wiele firm pracuje z zagranicznymi klientami. Jeżeli pasjonują Cię języki obce, znasz jeden z nich i nie przeszkadza Ci dokładne analizowanie zdania po zdaniu, może to być praca dla Ciebie.
Będziesz tłumaczył dokumenty, posty lub nawet wypowiedzi głosowe. Mniej znane języki są lepiej płatne i należą do nich chiński, japoński i języki skandynawskie. Jednak żeby móc dobrze zarabiać na tłumaczeniach trzeba mieć sieć znajomości. Najlepiej zacząć od portali oferujących zlecenia dla tłumaczy takich jak Useme lub Supertłumacz.
Grafik komputerowy
Zapotrzebowanie na grafików jest duże. Firmy potrzebują zdolnych i kreatywnych ludzi, którzy zaprojektują ich stronę internetową, firmowe emaile lub układ aplikacji mobilnych. Umiejętności można nabyć samemu używając tutoriali i programów komputerowych, których w internecie jest mnóstwo.
Z czasem, w miarę zdobywania kwalifikacji i doświadczenia Twoje stawki mogą wzrosnąć i będziesz zarabiać niezłe sumy.
Nauczyciel
Mając odpowiednie umiejętności możesz nauczać online różnych przedmiotów takich jak matematyka, język polski lub języki obce. Nie musisz posiadać kwalifikacji lub nawet doświadczenia, żeby zacząć.
Wystarczy dostęp do internetu i Twoje zdolności. Ludzie chętnie płacą za naukę języka przez Skype, korepetycje on-line oraz materiały i ćwiczenia do nauki. Nie wychodząc z domu możesz znaleźć uczniów i wybrać sobie czas nauczania. Coraz więcej firm poszukuje lektorów, którzy udzielą lekcji online, dlatego można na tym z czasem nieźle zarabiać.
Programista
Rynek pracy dla programistów ciągle się powiększa, gdyż co chwilę powstają nowe strony internetowe. Jest to dobry zawód dla tych lubiących nauki ścisłe. IT to bardzo szybko rozwijająca się branża, a zarobki w niej wyprzedzają bankowość i telekomunikację.
Aby zostać programistą, musisz znać specjalistyczny język oprogramowania, np: PHP, C++ czy Java i umieć tworzyć programy przy jego użyciu. Do zakresu Twoich obowiązków będzie również należało rozwijanie systemów operacyjnych, debugowanie i testowanie oprogramowania.
Podsumowując, jeżeli masz odpowiednie umiejętności i motywację, znajdziesz szeroki wybór zawodów, które możesz wykonywać bez wychodzenia z domu. Internet daje dużo możliwości, a zapotrzebowanie na określonych specjalistów jest spore. Przede wszystkim należy pamiętać, że skuteczne promowanie swoich usług i duża sieć klientów to ważne czynniki, które umożliwią Ci zarabianie w internecie.
Noszę się z zamiarem przejścia na freelance 🙂 Jednak obawiam się, że zgnuśnieję w domu 🙂 Etat też mnie trochę trzyma, bo i pensja regularna wpada co miesiąc.