Czy warto inwestować w pozycjonowanie słów kluczowych long tail?

pozycjonowanie long tail

Pozycjonowanie firmowej strony www to obowiązkowe działanie każdego przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne i iść z duchem czasu. Pozycjonowanie to widoczność w Internecie, a widoczność to nowi, potencjalni klienci i zamówienia. Jedną z metod poprawienia pozycji firmowej strony internetowej w wyszukiwarce Google jest pozycjonowanie przy pomocy fraz kluczowych z długiego ogona (long tail). Czym jest i czy warto zwracać na nie uwagę?

O co tyle zamieszania – czym jest long tail SEO?

Long tail, czyli inaczej długi ogon to w dużym skrócie dłuższa niż zazwyczaj fraza wpisywana do wyszukiwarki.

fraza long tail w wyszukiwarce

Ostatnimi czasy zauważalny jest wzrost wyszukiwań z dłuższych i bardziej sprecyzowanych fraz. Użytkownicy wiedzą, czego szukają i chcą dostać konkretną odpowiedź na swoje pytanie. Jest to spowodowane szumem informacyjnym, jaki panuje w sieci.

Ilość bezwartościowych treści, które zalewają Internet, jest tak wielka, że jedynym sposobem na efektywne wyszukiwanie jest skupienie się na konkretnym zapytaniu, które może wpisywać użytkownik do wyszukiwarki.

Przykładem niech będzie wpisane do wyszukiwarki słowo “smartfon”. Tak sformułowane zapytanie wyświetli tysiące wyników w wyszukiwarce, które nie do końca będą odpowiadać oczekiwaniom użytkownika.

Lepiej jest skorzystać z frazy long tail i wpisać “smartfon SONY Samsung S7”. Dzięki zastosowaniu takiej frazy klient trafi do miejsca, którego szuka i znajdzie interesujący go produkt.

Jak zacząć pozycjonowanie strony metodą long tail?

Na samym początku jak zawsze, potrzebna jest dobra strategia SEO. Żadne działania pozycjonerskie nie mogą obyć się bez dokładnej analizy branży i tego, co oferuje ona odbiorcom. Ważne jest również zapoznanie się z potrzebami klientów.

W tym celu należy:

 • określić grupę docelową
 • poznać preferencje produktowe potencjalnych odbiorców
 • uaktualnić ofertę o to, czego potrzebują klienci
 • zapoznać się z działaniami konkurencji.

Ważne, aby analiza konkurencji nie opierała się na kopiowaniu tego, co robi konkurencja. Ma być tylko inspiracją do działania i okazją do wyciągnięcia wniosków z posunięć innych firm. Może to się okazać bardzo przydatne przy samym pozycjonowaniu.

Słowa z długiego ogona, a zyski w SEO?

Pozycjonowanie przy pomocy fraz long tail to metoda, która daje wymierne korzyści i sprawia, że pozycja danej witryny ma dużą szansę pozyskać duży ruch z naturalnych wyników wyszukiwarki Google. Ten rodzaj pozycjonowania ma wiele zalet.

Poznaj najważniejsze z nich:

 • Zwiększony ruch na stronie – bardziej sprecyzowane słowa kluczowe = klienci zainteresowani konkretnym produktem i możliwy wzrost sprzedaży
 • Poprawienie pozycji – optymalizacja “pod długi ogon” daje możliwość konkretnego ukierunkowania wyszukiwań na ofertę firmy
 • Szybki efekt – roboty Google lubią strony pozycjonowane metodą long tail
 • Budowanie marki i rozpoznawalności – użytkownicy spędzają więcej czasu na stronach pozycjonowanych “pod długi ogon”
 • White Hat SEO – stosowanie fraz z długim ogonem to element bezpiecznego pozycjonowania i promocji witryny

Czy long tail SEO sprawdzi się przy mojej firmowej stronie www?

Pozycjonowanie pod długi ogon daje najlepsze efekty w przypadku rozbudowanych serwisów posiadających wiele podstron lub sklepów internetowych.

W takiej sytuacji każda podstrona może być pozycjonowana z wykorzystaniem długiego ogona. Z long tail SEO korzystają znane portale ogłoszeniowe oraz popularne sklepy internetowe. Nie oznacza to jednak, że Twoja strona z kilkoma zakładkami nie może korzystać z pozycjonowania “pod długi ogon”. Wręcz przeciwnie!

Jeżeli zdecydujesz się na taką metodę pozycjonowania masz dużą szansę wyprzedzić konkurencję i skierować potencjalnych Klientów na własną stronę internetową. Skorzystaj ze wzrostu popularności konkretnych słów kluczowych i przekuj to w sukces Twojej firmy. Pamiętaj, że sprecyzowane frazy kluczowe to większa szansa na zatrzymanie użytkownika na stronie internetowej. W dzisiejszych czasach taka umiejętność jest na wagę złota.

Zagospodaruj niszę

Dzięki pozycjonowaniu long tail zagospodarujesz niszę klientów, którzy wiedzą konkretnie czego potrzebują, a w wyszukiwarce wpisują szczegółowe hasła np. dokładnie opisujące produkt i jego cechy.

Jeżeli uda Ci się dobrze przewidzieć zapytania, masz szansę trafić do grupy osób żywo zainteresowanych kupnem Twojego produktu lub usługi.

Kiedy prowadzisz większą firmę to będziesz potrzebować kogoś, kto pomoże Ci w pozycjonowaniu “pod długi ogon”, możesz wówczas zgłosić się do uczciwej agencji SEO.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Czy warto inwestować w pozycjonowanie słów kluczowych long tail?

 1. Beata pisze:

  Myślę, że takie pozycjonowanie może być dobre zarówno dla firmy jak i internautów. Firmy dostosowują się do swojej grupy docelowej, a użytkownicy od razu dostają w wynikach wyszukiwania to co naprawdę szukają. Ciekawy artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *