4 skuteczne sposoby kontroli pracownika w firmie

kontrola pracownika w firmie

Jak sprawdzić, czy nasz pracownik rzetelnie wykorzystuje swój czas pracy? Czy zawsze – jako przedsiębiorcy – jesteśmy skazani na przestarzałe i mało efektywne metody kontroli? Otóż nie! Poszczególne sposoby kontroli pracownika w firmie, zapewniają nam różny poziom dostępu do wspomnianych danych i to niezależnie od ich stopnia zaawansowania.

Monitoring wizyjny

Monitorowanie stanowiska pracy za pomocą standardowych kamer jest prostym i sprawdzonym sposobem kontroli pracownika. Metoda ta – choć dla wielu kontrowersyjna – jest w praktyce w pełni legalna, zgodnie z zapisami regulaminu pracy i interesem pracodawcy. Niemniej monitoring wizyjny nie sprawdzi się wszędzie. Trzeba przyznać, że choć jest to metoda sprawdzona, to jednak w przypadku niektórych zawodów mało skuteczna.

systemy ppoż lublin

Zobacz ofertę: monitoring wizyjny – Lublin – instalacja i montaż przez firmę KSK

Monitoring pracy komputera

Kontrola pracownika może mieć bardziej zaawansowaną formę, zresztą dość skuteczną w przypadku wykonywania przezeń pracy biurowej. Chodzi oczywiście o monitorowanie pracy komputera z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji. Niektóre z nich zliczają czas pracy. Inne z kolei monitorują przeglądaną zawartość Internetu. Zdarza się, że poszczególne narzędzia monitorujące pracę komputera współpracują również z kamerą, co daje możliwość bezpośredniego podglądu pracownika i kontroli jego efektywności.

Monitoring telefonu służbowego

Praca w niektórych zawodach wymaga korzystania z telefonu służbowego. Pracodawca ma prawo do monitorowania jego aktywności, które może mieć formę pobierania informacji na temat realizowanych rozmów, a także – ewentualnie – bieżącej geolokalizacji. Nowoczesne telefony komórkowe (ze względu na stopień zaawansowania technologicznego) można wyposażyć w dodatkowe aplikacje monitorujące, które będą przesyłać dane strumieniowo, bądź metodą pakietową.

Analiza czasu wejścia i wyjścia z pracy

Kontrola pracownika może mieć również formę rejestracji czasu wejścia na teren zakładu pracy i czasu jego opuszczenia. Jeśli proces ten realizowany jest za pośrednictwem dedykowanych kart, jego celowość jest w pełni uzasadniona. Jeśli jednak wykorzystuje się w tym celu dane biometryczne, wprowadzenie takiego systemu jest nielegalne. Pracodawca pod żadnym pozorem nie ma prawa gromadzić takich danych na własny użytek.

Podsumowanie

Nowoczesne systemy kontroli i monitorowania pracowników, różnią się pomiędzy sobą stopniem zaawansowania i sposobem działania. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowane pojedyncze układy, nie spełnią wszystkich zadań stawianych przed kompleksowym monitoringiem. Dlatego najczęściej systemy te mają charakter łączony, np. monitoring komputera i monitoring wizyjny.

Zobacz firmy oferujące monitoring wizyjny w Lublinie: https://systemyzabezpieczen.pro/k/monitoring-cctv-lublin/

pozycjonowanie stron w projekt marketing

2 komentarze - 4 skuteczne sposoby kontroli pracownika w firmie

  1. Ala84 pisze:

    W moim miejscu pracy pracownicy mają zainstalowany PCLOGGER. Program bardzo prosty w obsłudze, ma intuicyjny panel administracyjny a do tego bardzo dokładny. Monitoruje czas pracy pracownika od momentu włączenia do wyłączenia komputera, na bieżąco jest wgląd do programów i aplikacji z której korzysta pracownik. Powiem szczerze, że od momentu kiedy zainstalowano ten program wydajność pracy wzrosła, więc moim zdaniem kontrola (w granicach normy) pracownika w miejscu pracy jest jak najbardziej uzasadniona.

    1. Kuba pisze:

      Ja używam activrec.com jestem mega zadowolony choć pcloger znajomy ma też nie jest zły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *