Samodzielne pozycjonowanie strony firmowej. Czy SEO na własną rękę zawsze się opłaca?

pozycjonowanie strony samemu

Pozycjonowanie jest łatwe i tanie – tak myślą niektórzy właściciele firm, więc postanawiają poszukać oszczędności w rezygnacji z usług agencji SEO. O tym, że to błąd przekonują się po czasie. Pół biedy, kiedy na stronę jeszcze nie została nałożona kara przez Google. Gorzej, gdy tak się stanie. Dlatego zobacz, na co musisz się przygotować, jeżeli decydujesz się na pozycjonowanie strony internetowej na własną rękę.

W dzisiejszych czasach pozycjonowanie samemu wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i sporego doświadczenia, ale również czasu, którego prawie zawsze brakuje przedsiębiorcom. Poniższe powody nie powinny Cię zniechęcać do samodzielnego pozycjonowania, ale powinieneś poznać ryzyka i zagrożenia. Nie znając ryzyka w pozycjonowaniu lepiej zlecić działania SEO dla dobrej firmy pozycjonerskiej. Cytat z najdłuższego artykułu o pozycjonowaniu w Internecie.

Zanim przejdziemy do lektury tego poradnika warto zapoznać się czym jest tanie pozycjonowanie stron. Większość przedsiębiorców będzie uważać, iż jest to usługa SEO robiona po niższej cenie. Jednak nie o cenę pozycjonowania się rozchodzi. Sprawdź w pierwszej kolejności czym jest tanie SEO i zastanów się czy i kiedy warto zdecydować się na samodzielne pozycjonowanie strony firmowej w Google.

[youtube id=”9ojNLG5s5Es”]

Zobacz ten film na YouTube i subskrybuj kanał Projekt Marketing.

pozycjonowanie stron

Nie wierz mitom, ale faktom

Samodzielność to dobra cecha, ale czasami warto skorzystać z pomocy innych. Pozycjonowanie strony samemu na pierwszy rzut oka wydaje się proste w realizacji, bo przecież o wszystkim można przeczytać w sieci albo nawet obejrzeć filmy instruktażowe o pozycjonowaniu. Jednak można od razu się zapytać – a ile osób decyduje się na samodzielny remont mieszkania w stanie deweloperskim?

Też jest wiele porad na ten temat, a oszczędności na fachowcach są naprawdę duże. Natomiast z kilku powodów trudno podjąć takie wyzwanie. Przede wszystkim ciężko znaleźć czas na przeprowadzenie remontu, ale i nieco może przerażać wizja niezbyt równo ułożonych płytek albo nieprawidłowego montażu zlewu. Do tego jeszcze dochodzi konieczność zakupu specjalistycznych narzędzi. Poproszenie o pomoc fachowca to postawienie na wiedzę i doświadczenie, a jednocześnie oszczędność czasu oraz (paradoksalnie) pieniędzy.

Podobnie jest z pozycjonowaniem, które okazuje się nie tak łatwe w realizacji, a przy tym nie takie tanie.

Wymaga systematycznych i dobrze przemyślanych działań pozycjonera, a także korzystania z kilku przydatnych narzędzi. Część z nich jest płatnych. Niektórzy przekonują się o tym dopiero po fakcie. Dlatego nie ma powodu, aby w tym przypadku uczyć się na własnych błędach, skoro można na błędach innych.

[youtube id=”wl3LcnAn-Uk”]

Postaw na wiedzę i doświadczenie specjalistów SEO

Rzeczywiście w internecie łatwo znaleźć mnóstwo porad na temat pozycjonowania. Dostępne są nawet kursy online i szkolenia pokazujące, jak pozycjonować stronę samodzielnie. Jednak przeczytanie kilku artykułów czy nawet obejrzenie filmów instruktażowych nie da od razu wiedzy specjalistycznej. Co więcej, niektóre poradniki są już przestarzałe i zawarte w nich propozycje działań mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Ryzyko duże, tym bardziej że musisz wtedy na własną rękę zdecydować, które porady są aktualne, a które z nich lepiej omijać, aby nie narazić się na kary ze strony Google.

Ponadto sama wiedza nie wystarczy, aby skutecznie pozycjonować stronę www samemu. W każdej dziedzinie życia konieczne jest doświadczenie, a do tego potrzeba czasu i długiej praktyki. Jeżeli prowadzisz jakąś firmę, to z pewnością musisz skupiać się na pogłębianiu wiedzy ze swojej dziedziny – trzymać rękę na pulsie, aby nie pozwolić wyprzedzić się konkurencji. Dlatego lepiej pozostaw pozycjonowanie specjalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę podpartą wieloletnim doświadczeniem i na swoim koncie sukcesy w tej dziedzinie.

Unikaj kosztownych błędów SEO

Pozycjonowanie strony samemu jest naprawdę trudne również z powodu nieustannych zmian w algorytmach Google. Profesjonaliści trzymają rękę na pulsie i nieustannie aktualizują swoją wiedzę. Tylko w ten sposób są w stanie dopasować wybór konkretnych działań do wymogów stawianych przez potentata z Mountain View. Drobne modyfikacje algorytmu Google dokonywane są wielokrotnie w ciągu roku i one aż tak bardzo nie wpływają na wyniki wyszukiwania, jak to się dzieje w przypadku naprawdę dużych aktualizacji algorytmu o miło brzmiących nazwach, jak Panda, Koliber, Pingwin. Zwierzątka dość sympatyczne, ale gwałtowne spadki w rankingu – z powodu niedostosowania strategii pozycjonowania do nowych wytycznych – już niekoniecznie. Znajomość dat aktualizacji umożliwia specjalistom SEO natychmiastową reakcję, ale podstawą jest śledzenie wszelkich zmian na bieżąco.

Kolejna kwestia przemawiająca za skorzystaniem z pomocy profesjonalistów (w kontekście ewentualnych błędów przy samodzielnym pozycjonowaniu) dotyczy dużego ryzyka wyboru nieodpowiedniej strategii działań. Trzeba ją dopasować do charakteru strony czy branży, ale i przewidzianego budżetu. Osobie bez doświadczenia może być trudno. Co więcej, obecnie nie ma mowy o skutecznym pozycjonowaniu na podstawie ilości generowanych linków. Ważna jest ich jakość, podobnie jak tworzonych treści na stronie.

Z SEO nie działaj po omacku

Pozycjonowanie jest specjalizacją, która wymaga  regularnego przeglądania newsów. Zmiany są częste, a nie może umknąć żaden detal. Nie ma tutaj miejsca na nierozważne działania i wszystko powinno być dobrze przemyślane. Jednak wszelkie praktyki stricte pozycjonujące muszą zostać poprzedzone dokładnym audytem strony. Jest on kluczowy, ponieważ pomaga znaleźć istniejące problemy, następnie je naprawić i dostosować optymalną strategię działania.

To zatem kolejna porcja wiedzy do przyswojenia, a jednocześnie potrzeba kilku narzędzi do przeprowadzenia audytu – niektóre z nich są płatne. Kłopoty mogą się też pojawić na etapie eliminowania błędów. Optymalizacja strony niekoniecznie ogranicza się do stworzenia nowych treści, usunięcia nieaktualnych linków albo poprawy linkowania wewnętrznego.

Prawdopodobnie o tym nie wiesz, ale w wielu przypadkach przydaje się wiedza z kodowania stron czy też umiejętność dopasowania strony do poprawnego wyświetlania w urządzeniach mobilnych. Specjaliści SEO są na to dobrze przygotowani, więc bez problemu są w stanie zarówno przeprowadzić audyt witryny, jak i dobrze ją zoptymalizować.

Nie daj się uwieść pozornym oszczędnościom w SEO

Owszem, pozycjonowanie stron samemu oznacza brak kosztów za obsługę w agencji SEO. To z pewnością konkretne oszczędności, ale wbrew pozorom stawki za pozycjonowanie nie są wygórowane, tym bardziej że obejmują nie tylko same działania optymalizujące i pozycjonujące. Cena przecież zawiera także pisanie tekstów SEO, a zwłaszcza wydatki na specjalistyczne narzędzia i programy do analizy SEO, optymalizacji, linkowania oraz monitoringu efektów czy też serwery na zaplecza SEO.

Przy pozycjonowaniu na własną rękę możesz korzystać z narzędzi bezpłatnych, agencje SEO też takimi się posługują w swojej pracy – jak choćby Google Analytics czy Google Search Console. Jednak na tym nie da się poprzestać, jeżeli działania mają być naprawdę skuteczne. Specjaliści dysponują już takimi narzędziami bądź programami, a koszty użytkowania są w stanie podzielić na wielu klientów.

W konsekwencji cena okazuje się niewysoka, a na pewno znacznie niższa w porównaniu z koniecznością samodzielnego ich zakupu. Dlatego nie opłaca się inwestowanie co najmniej kilkuset złotych w jakieś narzędzia, jeżeli mają one służyć pozycjonowaniu wyłącznie jednej strony internetowej. Tak na marginesie należy podkreślić, że umiejętność korzystania z zakupionych narzędzi wymaga także wiedzy.

Nie warto również liczyć na darmowe (zazwyczaj dwutygodniowe lub miesięczne) wersje testowe, ponieważ pozycjonowanie ma charakter długofalowy. Mieszkanie maluje się raz na kilka lat i jest spokój, ale w przypadku pozycjonowania nie da się jednorazowo czegoś zrobić i pozostawić stronę bez opieki.

Niestety, ale prawdopodobnie każdy specjalista SEO przynajmniej raz zetknął się z sytuacją, kiedy ktoś błagał o ratunek dla swojej strony www, na którą został nałożony filtr. Po nitce do kłębka i okazuje się, że zazwyczaj przyczyny takiego stanu tkwią w nieumiejętnie przeprowadzonych praktykach pozycjonujących, szczególnie związanych z pozyskiwaniem linków. Koszty naprawy wtedy są znacznie wyższe niż wcześniejsze oszczędności. Co więcej, bywa i tak, że stronę trzeba postawić na nowej domenie, a wtedy jeszcze dochodzą straty wizerunkowe. Chyba nikogo na to nie stać, prawda?

Nie trać czasu

Tworzenie nowych treści, monitorowanie wyników, korekta działań – to wszystko pochłania naprawdę sporo czasu. Przyjrzyj się zatem swoim zobowiązaniom i zastanów się, czy jest sens dokładać sobie kolejnych zadań. Może lepiej przeznaczyć wolne chwile na relaks, własne pasje albo pogłębianie wiedzy związanej z codzienną pracą? Pozycjonowanie strony samemu wymaga nie tylko wiedzy, doświadczenia i czasu, ale również ogromnej dyscypliny. Trudno liczyć na trwałe i satysfakcjonujące efekty, jeżeli działania pozycjonujące wykonuje się z doskoku, bez żadnej strategii i niesystematycznie.

Jednocześnie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pozycjonowanie jest jak długa droga, w której nie opłaca się chodzić na skróty. Szybko nie oznacza skutecznie. Przecież nie chodzi wyłącznie o uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, ale również o ich długoterminowe utrzymanie. To byłoby niemożliwe bez rozsądnie podejmowanych działań. Co z tego, że przesycisz swoje teksty słowami kluczowymi, jeżeli nie mają one żadnej wartości ani dla użytkowników, ani też dla robotów Google? Jaki sens ma bezmyślne linkowanie, jeżeli na stronę zostanie nałożona kara? Dlatego nie trać czasu na swoje błędy i oddaj los swojej witryny w ręce fachowców.

W przeciwnym przypadku musisz się liczyć z ryzykiem nałożenia kary ręcznej od Google lub bana.

[youtube id=”bHIElbVNY0M”]

Pamiętaj o konkurencji

Samodzielne pozycjonowanie strony internetowej ma sens wyłącznie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, działasz w bardzo niszowej branży, więc w zasadzie nie masz z kim konkurować. W takiej sytuacji nie powinno być większych problemów z tym, aby Twoja witryna okupowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Po drugie, myślisz o zajęciu się pozycjonowaniem profesjonalnie i widzisz w tym przyszłość dla siebie. Wtedy jak najbardziej warto zbierać doświadczenie i nawet uczyć się na własnych błędach.

Wtedy obejrzyj ten materiał: pozycjonowanie stron – od czego zacząć?

[youtube id=”9nJD5UziKfw”]

Musisz sobie jednak uświadomić, że wyścig o topowe pozycje w rankingu wyszukiwarek trwa nieustannie. Konieczny jest systematyczny monitoring i szybka reakcja na zmiany w algorytmach Google. Twoja konkurencja, która korzysta z usług profesjonalistów SEO, dobrze o tym wie. Naprawdę czujesz się na siłach, aby mierzyć się ze specjalistami? Raczej nie znajdziesz szybko odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości – chyba, że za rękę poprowadzi Cię specjalista SEO.

Pół biedy, jeżeli samodzielne pozycjonowanie okazuje się jedynie nieskuteczne – stracisz wtedy tylko swój cenny czas, trochę pieniędzy i nerwów. Gorzej, gdy poniesiesz również straty finansowe z powodu nieodpowiedniej strategii i mało sensownych, acz kosztownych, działań. W najczarniejszym scenariuszu możesz jednak doprowadzić do tego, że na stronę zostanie nałożona kara od Google. W takiej sytuacji tracisz czas, nerwy, pieniądze i ciężko budowaną pozycję strony.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *