Rowerowe wyprawy zdrową odskocznią od pracy na etacie

Brak ruchu skutkuje nadwagą i problemami ze zdrowiem. Człowiek jednocześnie leniwieje i ma coraz mniej sił witalnych. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jak wzbudzić w sobie radość życia, być pełnym energii i radości.
Dlaczego warto mieć swoją pasję?
Posiadanie własnej pasji rozwija człowieka, a jednocześnie daje mu energię i pobudza do pozytywnego myślenia. Można wręcz powiedzieć, że każda osoba pragnąca się rozwijać powinna mieć jakąś pasję, aby zadbać o siebie i swój dobry humor. Psycholodzy zgodnie przyznają, że to właśnie ludzie z pasją są zdecydowanie bardziej zadowoleni z życia i jednocześnie mają w sobie więcej energii, co przekłada się na lepsze codzienne funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w domu.
Dzieje się tak, ponieważ odczuwanie radości skutkuje wydzielaniem się endorfin, które w jeszcze większym stopniu poprawiają nastrój. Tacy ludzie po prostu wyróżniają się z tłumu i zarażają dobrą energią. Pasja może mieć różne oblicze, niektórzy uwielbiają podróże, inni będą biegać albo jeździć na rowerze.
Dlaczego jazda rowerem? Zalety i wady
Rower staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, mimo że jeszcze nam brakuje do Holandii bądź Danii. Jednak widok osoby na rowerze i to nawet w warunkach zimowych, już nikogo nie dziwi. Nie chodzi jedynie o zwykłe przemieszczanie się po mieście do pracy lub szkoły, ale także rekreacyjną jazdę po bezdrożach. Jazda na rowerze działa na sferę fizyczną i psychiczną człowieka, a jest zarazem wyborem określonego stylu życia, zdecydowanie bardziej ekologicznego i zdrowego.
Korzyści zdrowotne
W zasadzie każdy rodzaj aktywności fizycznej ma kolosalne zasługi dla budowania odporności i ogólnie rzecz biorąc dla utrzymania organizmu w zdrowiu. Tak jest również z jazdą rowerem, która szczególnie dobrze wpływa na układ oddechowy i układ krążenia. Rytmiczna jazda zwiększa pojemność płuc, zaś głęboki oddech intensywnie dotlenia krew i tym samym mobilizuje układ krążenia do bardziej wydajnej pracy.
W efekcie lepiej funkcjonuje serce, więc rower można uznać za niezwykle przyjemny sposób unikania chorób serca. Jednocześnie idealnie zostaje dotleniony mózg, co też ma swoje przełożenie na lepszą koncentrację oraz szybsze przyswajanie wiedzy.
Jazda na rowerze fantastycznie także wpływa na układ mięśniowy nóg, brzucha i mięśni przykręgowych, a nawet kończyn górnych. Co ważne, nie ma nadmiernych obciążeń stawów nóg, jak to bywa w przypadku biegania (trzeba pamiętać, aby kupić dobre buty). Przy odpowiednim dobraniu rozmiaru ramy i prawidłowo ustawionych punktach podparcia nie zagraża wystąpienie kontuzji. Jednocześnie zwiększa się aktywność limfocytów, więc wzmacnia się układ immunologiczny, a ponadto jest to świetny sposób na spalanie kalorii.
Regularna jazda rowerem dobrze rozkręca metabolizm człowieka. Warto podkreślić pozytywny wpływ roweru nie tylko na sferę fizyczną, ale i psychiczną. Człowiek czuje się zrelaksowany, odprężony, a jednocześnie pełen energetycznej radości.
Budowanie więzi
Rower może odciągnąć od komputera bądź telewizji, co już jest samo w sobie bardzo dobre, a ponadto najprzyjemniej jeździ się z kimś innym. To bardzo dobry sposób na miłe spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi – razem, a nie ze wzrokiem utkwionym w ekranie.
Na pewno też sympatyczniej umówić się na wspólną przejażdżkę ze znajomymi niż przebywać kilka godzin w knajpce. Świeże powietrze, wiatr we włosach i śpiew ptaków to najlepsza forma psychoterapii.
Korzyści poznawcze
Rowerem często można dojechać tam, gdzie byłoby trudno dostać się samochodem, więc zdecydowanie łatwiej poznawać swoją okolicę i nawet trochę dalsze tereny. Równie ciekawa będzie jazda po utartych ścieżkach, jak i ruszenie w nieznane. Co ważne, w przeciwieństwie do pieszej turystyki, nie trzeba samodzielnie nosić prowiantu, picia czy kurtki, gdyby zrobiło się chłodniej.
Jazda na rowerze daje wiele dobrego, jedyną jej wadą będzie konieczność przyjmowania pozycji zgięcia stawu biodrowego, a tym samym nadmierne obciążenie odcinka lędźwiowego. Przy długotrwałym utrzymywaniu takiej pozycji może dochodzić do powstawania zmian przeciążeniowych i dyskopatycznych, więc osoby często jeżdżące rowerem powinny rozważyć wykonywanie ćwiczeń wzmacniających ten odcinek. Korzystnie działają też masaże. Należy również wybierać rodzaje roweru mniej obciążające, a więc rowery miejskie i trekkingowe.
Rodzaje rowerów oraz ich przeznaczenie
Dostępne rodzaje rowerów pozwalają każdemu dopasować określony typ do swojego stylu jazdy oraz terenu, po którym się jeździ. Najczęściej spotyka się modele górskie, szosowe, trekkingowe i miejskie, ale to nie wyczerpuje wyboru. Czasami widać rowery poziome, na których praktycznie się leży. Z kolei wśród młodych renomą cieszą się rowery BMX do robienia różnego rodzaju tricków, a starsze osoby lubią rowery elektryczne, które nie wymagają wysiłku do jazdy. Dostępne są też rowery składane czy tandemy.
Rower szosowy
Popularna kolarzówka nadaje się dla osób uwielbiających szybką jazdę po drogach asfaltowych, natomiast kompletnie nie sprawdzi do jazdy po ścieżkach polnych i leśnych. Charakteryzuje się brakiem amortyzatorów oraz usztywnioną ramą i przednim widelcem. Specyficzne ułożenie siodełka wymusza u rowerzysty przyjmowanie mocno pochylonej, aerodynamicznej postawy.
Szosówka wyróżnia się także wyglądem kierownicy, czyli wygiętym i skierowanym ku dołowi barankiem. Z kolei duże 28-calowe koła przy jednocześnie wąskim ogumieniu i praktycznie braku bieżnika generują wyjątkowo niskie opory toczenia i dlatego tak łatwo osiągać wysokie tempo jazdy.
Rower górski MTB
To niezwykle popularny rodzaj roweru stworzony do jazdy w terenie i dlatego wyposażony zazwyczaj w podwójną amortyzację. Charakteryzują go grube opony z wyraźnie zarysowanym bieżnikiem, więc nie ma problemu z przemieszczaniem się zarówno po piachu, jak i błocie czy twardych kamieniach. Ma również dużą ilość biegów, co ułatwia jazdę w bardzo trudnym terenie.
Obecnie producenci prześcigają się w produkcji nowoczesnych podtypów roweru górskiego, aby jeszcze bardziej dopasować się do zapotrzebowania klientów i stąd można dostać lżejsze rowery XC z jednym amortyzatorem przeznaczone nawet do ścigania się, ATB do jazdy turystycznej, DH z dużymi tarczami hamulcowymi do zjeżdżania czy też Trail pozwalające na dość swobodne podjeżdżanie.
Rower trekkingowy
Ten rodzaj roweru stanowi w zasadzie połączenie modelu szosowego z górskim i jest typowo turystycznym modelem wyposażonym w błotniki, bagażnik oraz dynamo z oświetleniem. Idealnie sprawdza się na dłuższych dystansach na drogach asfaltowych, jak i szutrowych czy leśnych ścieżkach.
Rowery trekkingowe wyróżniają szerszymi niż w kolarzówce oponami, ale zarazem węższymi niż w góralu. Dużym plusem dla wielu osób będzie możliwość przyjęcia bardziej wyprostowanej pozycji, ponieważ siodełko jest zlokalizowane trochę poniżej poziomu kierownicy. W tej grupie można też dostać rowery crossowe, które są pozbawione turystycznych dodatków.
Rower miejski
Ten charakterystyczny dla krajobrazu Amsterdamu typ roweru coraz częściej widać na ścieżkach rowerowych w polskich miastach. To świetna alternatywa dla samochodu lub transportu publicznego. Charakterystyczna jego budowa z szerokim siodełkiem, odpowiednią geometrią ramy oraz szeroką kierownicą skierowaną w kierunku rowerzysty pozwala jechać w pozycji wyprostowanej, więc nie ma obciążenia pleców.
Ten typ roweru idealnie sprawdzi się na drogach asfaltowych, ponieważ ma gładkie i wąskie opony. Wyróżnia się przerzutką ukrytą w piaście tylnego koła, błotnikami, bagażnikiem, pełną osłoną łańcucha, stopką i oświetleniem, aby jazda była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna. Rowery miejskie mają niekiedy ciekawe kształty i kolory.
Od jakich producentów warto kupować rowery?
Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy rowerzysta ma swoich ulubionych producentów. Wiele marek prezentuje ciekawe modele rowerów w swojej ofercie, a niektóre firmy specjalizują się w określonym typie.
W przypadku rowerów szosowych dużą popularnością cieszą modele rowerów Focus, Scott, Fuji, Merida, Cube, Giant, Kroos i Kellys. Z kolei wśród rowerów górskich prym wiodą modele Univega, Cannondale czy Haibike. Zwolennicy rowerów miejskich zazwyczaj wybierają marki Hercules bądź Le Grand, natomiast wśród rowerów dziecięcych można polecić modele Author lub CTM.
Sklep rowerowy – stacjonarny czy internetowy?
Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej osoby i jej znajomości roweru. Osobom zaawansowanym będzie zdecydowanie łatwiej, ponieważ nie tylko dobrze znają konkretne modele producentów, ale także są obeznane w innowacjach technologicznych i oprzyrządowaniu. W takim przypadku dobrze wiedzą, co mają kupić i mogą to uczynić bezproblemowo w sklepie internetowym.
Trochę trudniej, kiedy ktoś nie bardzo wie, jaki rower powinien kupić i co będzie najbardziej optymalnym wyborem pod kątem użytkowania. Wtedy może zajść konieczność udania się do specjalistycznego sklepu stacjonarnego, gdzie sprzedawca doradzi, podpowie, a klient sam będzie mógł zobaczyć, na jakim rowerze czuje się najbardziej komfortowo.

Ja właśnie stoję przed problemem zakupu nowego roweru, ale jeszcze nie wiem jaki wybrać.
To zależy do jakiej jazdy – gorskiej czy szosowej? Osobiście preferuję rowery marki Cube, które można kupić u Pana Tomasza – https://www.rove.pl/rowery-kolekcje/rowery-cube.html