Jak wybrać dobry odkurzacz do biura? [RANKING]

W zależności od tego czy pracujesz w biurze, a może we własnym domu to właśnie odkurzacz jest sprzętem, który pomaga utrzymać czystość w pomieszczeniu. Dobrze sobie radzi w usuwaniu kurzu czy paprochów z każdej powierzchni. Należy jednak się zastanowić, jak wybrać dobry odkurzacz do sprzątania biura i czy modele przeznaczone do użytku domowego nadają się również do wnętrz biurowych.

Odkurzacz domowy czy odkurzacz biurowy?

Czyste biuro stanowi wizytówkę firmy i świadczy o wysokim profesjonalizmie jej właściciela. Utrzymanie porządku w pomieszczeniach biurowych wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń czyszczących. Wiele osób może zastanawiać się nad sensownością wydatku na specjalistyczny odkurzacz biurowy.

W końcu w ofercie rynkowej znajdują się niezwykle zaawansowane technologicznie odkurzacze domowe i stąd podejrzenie, iż taki model będzie wystarczający. Niestety, nie jest to prawdą. Warto sobie uświadomić, że w domu przebywają zazwyczaj 2-4 osoby i to chodzące w kapciach albo butach domowych.

Z kolei w biurze nie tylko może znajdować się więcej osób, ale przede wszystkim nikt nie zdejmuje swoich butów. Kiedy na zewnątrz jest sucho, to pod podeszwami pewnie niewiele będzie piasku, ale przy deszczowej bądź śnieżnej pogodzie trudno całkowicie oczyścić buty na wycieraczce, więc łatwo nanosi się duże ilości błota i innych zanieczyszczeń.

Wersje odkurzaczy domowych w takich warunkach sobie nie poradzą i zachodzi konieczność zakupu profesjonalnego odkurzacza biurowego, który charakteryzuje się lepszą wydajnością i jest przeznaczony do pracy ciągłej. Tego typu odkurzacze wykonane są też z bardziej wytrzymałych i trwalszych materiałów, a także mają mocniejszą konstrukcję, więc praca z nimi okazuje się po prostu szybsza i bardziej wydajna.

Testujemy odkurzacz biurowy – co warto wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku odkurzaczy domowych, tak i przy wyborze odkurzacza do biura należy się kierować rzeczywistymi potrzebami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj posadzki i na ile mocno będzie ona przyciągać brud, kurz i zanieczyszczenia.

Niezwykle istotne znaczenie ma ilość osób, które dziennie przechodzą przez biuro, w tym tych przychodzących w ciągu dnia z zewnątrz albo z pomieszczeń produkcyjnych. Konieczność opróżniania lub zmieniania worka co dwa dni może być bardzo uciążliwa dla osoby sprzątającej i trzeba tę kwestię uwzględnić przy decyzji związanej z wyborem odkurzacza. Jeżeli pomieszczenia biurowe mają wyjątkowo duży metraż, to z pewnością lepszym rozwiązaniem będą modele o pojemności 15 litrów niż 10 litrów.

Ważny jest również rodzaj filtracji pyłów i warto wybierać odkurzacz biurowy wyposażony w wyjątkowo skuteczny filtr HEPA, który poradzi sobie nie tylko ze standardowymi zanieczyszczeniami, ale także z odchodami roztoczy czy też pierwotniakami. W ten sposób będzie i czyściej, i zdrowiej w pomieszczeniach biurowych.

Warto także zwrócić uwagę na wszelkiego typu elementy ułatwiające i usprawniające pracę z wykorzystaniem odkurzacza. Ze względu na wygodę obsługi dobrze, kiedy główny wyłącznik można obsługiwać zarówno ręką, jak i stopą. Należy również wybierać modele mające odpowiednie miejsce do nawinięcia przewodu, aby nie plątał się pomiędzy nogami.

Jakimi parametrami powinien charakteryzować się odkurzacz biurowy?

W przypadku odkurzaczy biurowych nie ma szczególnego znaczenia moc silnika, ponieważ to nie od tego zależy siła ssania urządzenia. Ważna jest odpowiednia konstrukcja, która będzie zapewniać ciągłość pracy.

Typowy silnik odkurzacza domowego jest przeznaczony do krótkiej pracy i po kilkunastu minutach zaleca się robić przerwy, aby nie doszło jego przegrzania. Silniki modeli odkurzaczy biurowych mają zupełnie inną konstrukcję i tym samym nie zachodzi ryzyko ich spalenia po długim czasie ciągłej pracy.

W każdym razie, to nie moc silnika jest kluczowa, ale na inne parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze modelu odkurzacza biurowego.

Poziom hałasu

Chyba każdy wie, jak bardzo uciążliwy jest hałas. Przy urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego nie ma może aż tak wielkiego znaczenia, aczkolwiek i w warunkach domowych milej sprzątać przy niewysokim natężeniu hałasu. Jednak przez kilka minut można jakoś wytrzymać.

W biurze natomiast trzeba ograniczać poziom emisji hałasu ze względu na wygodę pracowników. W związku z tym należy wybierać urządzenia charakteryzujące się odpowiednią konstrukcją, która zapewni optymalną redukcję powstających drgań, a w konsekwencji w znacznym stopniu zminimalizuje poziom emitowanego hałasu.

Solidna obudowa

Odkurzacze biurowe są wyjątkowo intensywnie eksploatowane i dlatego niezwykle istotna będzie jakość tworzywa, z jakiego dany model został wykonany. To również aspekt, który wyróżnia odkurzacz biurowy od zwykłego odkurzacza przeznaczonego do użytkowania domowego.

Profesjonalne rodzaje urządzeń charakteryzują się zwiększoną odpornością tworzywa na uderzenia, a także specyficzną budową bryły z dodatkowymi wzmocnieniami w najbardziej newralgicznych miejscach.

Pojemność

Rozpiętość jest dość spora, ponieważ odkurzacze biurowe mogą mieć pojemność 5-20 litrów i tak naprawdę skrajne wartości nie są zalecane. Pojemność 5 litrów może okazać się niewystarczająca dla komfortowego użytkowania urządzenia, z kolei modele o pojemności 20 litrów są znacznie droższe i to zarówno przy samym zakupie, jak i podczas eksploatacji.

Ponadto przy długim korzystaniu z worka zmniejsza się skuteczność zabezpieczeń przeciwpyłowych, co ma przełożenie na niższy poziom higieny pracy. Jeżeli przestrzeń biurowa nie jest zbyt duża, to nie ma większego sensu zakup modelu odkurzacza o pojemności około 20 litrów i spokojnie wystarczy taki o pojemności 10 litrów.

Długość przewodu

W związku z tym, że nie zaleca się korzystania z przedłużaczy, to istotna okazuje się długość przewodu zasilającego. Do komfortowej pracy wystarczy 8-10 m.

Przy podejmowaniu decyzji warto także zwrócić uwagę na wagę urządzenia, rodzaj i ilość akcesoriów czy poziom zużycia energii elektrycznej.

Ranking najlepszych odkurzaczy do biura – TOP3

W ofercie rynkowej można znaleźć różne modele odkurzaczy biurowych. Bardzo polecane przez specjalistów są odkurzacze Viper z serii DSU. To modele niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu, proste w budowie, a przy tym mocne, solidne i przyjazne dla środowiska.

Idealne do profesjonalnego sprzątania nie tylko w biurach, ale także w hotelach i małych obiektach handlowych. Wyposażone w filtr HEPA, a w standardzie mają dyszę tapicerską, dyszę szczelinową oraz dyszę okrągłą z włosiem.

Modele pochodząc z katalogu polskiego dystrybutora Multi-Matic.pl

Odkurzacz biurowy Viper DSU10

profesjonalny odkurzacz viper dsu10

Jego największą zaletą jest niska waga oraz kompaktowa budowa. Ma także bardzo niski poziom emisji hałasu. Świetnie sprawdzi się w małych biurach, a nawet w większych domach.

Szczegóły techniczne: https://multi-matic.pl/produkty/viper-dsu10-odkurzacz-profesjonalny-hoteli-biur/

Odkurzacz biurowy Viper DSU12

profesjonalny odkurzacz viper dsu12

Ma wszystkie zalety DSU10, a dodatkowo został wzbogacony trybem pracy ECO, który pozwala na duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Pojemność 12 litrów sprawia, że model ten nadaje się do trochę większych pomieszczeń.

Szczegóły techniczne: https://multi-matic.pl/produkty/viper-dsu12-odkurzacz-profesjonalny-do-hoteli-biur/

Odkurzacz biurowy Viper DSU15

profesjonalny odkurzacz viper dsu15

To odkurzacz o najbardziej optymalnej pojemności dla dużych biur, również ma tryb ECO w standardzie, a także długi przewód na 10 m.

Szczegóły techniczne: https://multi-matic.pl/produkty/viper-dsu15-odkurzacz-profesjonalny-do-hoteli-i-biur/

multi-matic.pl urządzenia czyszczące

pozycjonowanie stron w projekt marketing

7 komentarze - Jak wybrać dobry odkurzacz do biura? [RANKING]

 1. Edek pisze:

  wygląda to na sponsorowany tekst, odkurzacze Viper są produkowane w Chinach, więc życzę udanej wieloletniej eksploatacji:)

  1. Marek pisze:

   A co nie jest produkowane w Chinach? Od tego zacznijmy dyskusję 🙂 Ostatnio jak robiłem zakupy w IKEA, to znaczna ilość garnków i produktów związanych z wyposażeniem domu jest MADE IN CHINA.

   Po wybór właściwego odkurzacza biurowego odsyłam do mojego kolegi – p.Roberta – https://multi-matic.pl/

   Zna się na rzeczy, bo w branży działa od 10 lat i „bubli” nie wciska.

 2. Odkurzacze są produkowane w Chinach, tak samo jak tysiące różnych rzeczy. Żeby mieć opinię należy najpierw coś przetestować. Panie Edku, bardzo proszę więc o merytoryczne wypowiedzi.

  1. Marek pisze:

   Zatem czekamy na wypowiedzi użytkowników, którzy m.inn. już przetestowali odkurzacze biurowe i hotelowe VIPER 🙂 Wszystkie komentarze merytoryczne są mile widziane niezależnie od tego czy prezentują wady bądź zalety produktów.

 3. Marek z Viper pisze:

  Artykuł powinien być zatytułowany „Ranking odkurzaczy firmy VIPER”. Szkoda, że w artykule nie ma porównania odkurzaczy innych firm.

  1. Marek pisze:

   Postawiłem na przeznaczenie tych odkurzaczy niż samą promocję firmy Viper, która i tak mimowolnie jest reklamowana. Takie porównanie z odkurzaczami biurowymi innych producentów być może jeszcze w przyszłości zostanie zaprezentowane na blogu.

 4. Kasia pisze:

  U nas w niewielkim biurze (50m2, 5 pracowników, umiarkowany ruch) dobrze sprawdza się prosty Zonder Base z Zeegmy. Płacilismy jakoś około 250 zł. Dobrze ciągnie, nie trzeba zmieniać worków a zbiornik na kurz jest duży, więc nie wymaga co i rusz oprózniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt przez Facebook Messenger