Zielone ściany w biurze

zielone ściany

Zieleń to kolor wręcz wrodzony w genetykę człowieka. Wszak w czasach prehistorycznych ludzie nie mieszkali z domach ze szkła i z betonu, lecz w jaskiniach, a zewsząd otaczała ich bujna roślinność. Mityczny raj to również dające cień oraz pożywienie rośliny, a wypędzenie z tego raju było karą dla ludzkości. Współczesnemu człowiekowi przyszło żyć w innym otoczeniu, lecz kolor zielony jest ciągle tym najbardziej oczekiwanym, nawet, jeżeli na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto więc zapewnić sobie jak najwięcej zieleni w każdym otoczeniu, w jakim przychodzi nam spędzać czas.

Zieleń dla psychiki

Nie będzie zaskoczenia przy stwierdzeniu, że zieleń działa na ludzi kojąco. Relaksuje, uspokaja, ale także pozwala się skupić i zebrać myśli. W większości szkół wiele elementów wyposażenia lub ściany malowane są na kolor zielony – ławki lub fragmenty ścian. W dawniejszych czasach na zielono malowano farbą olejną pas ochronny na ścianie. Również w szpitalach dominuje kolor zielony, zmieszany z błękitem, bielą lub w kolorze mięty.

Zieleń dla wzroku

Okazuje się, że ludzkie oko jest doskonale przystosowane do odbierania zielonego koloru, ponieważ aż 2.3 receptorów jest wrażliwych na tę barwę.  Stąd też ten kolor pozytywnie wpływa na odpoczynek nie tylko psychiki, lecz również narządu wzroku. Zmęczonym ślęczeniem przy ekranie komputera oczom nic lepiej nie zrobi jak wpatrywanie w chłodną, zieloną ścianę lub roślinę.

Zielone ściany w biurze – kaprys, ozdoba czy konieczność?

W biurze spędzamy co najmniej 8 godzin dziennie. Hałas, kurz biurowych pomieszczeń, dźwięk drukarek i skanerów, rozmowy, zapach kawy, dużo spraw do załatwienia „na wczoraj” oraz kilka godzin spędzonych przy komputerze, przed migającym ekranie komputera. To dla psychiki wręcz katorga. A po pracy każdego czeka powrót do domu komunikacją miejską lub prywatną, lecz również w hałasie i ulicznym kurzu. Nasze ciało i dusza cierpią.

Od dawna pracownicy biurowi usiłują swoje miejsca pracy nieco udomowić, stawiając w wolnych przestrzeniach jakąś zieloną roślinę, nawet mały kaktus. Do łask wracają nieco wyśmiane paprotki. Tymczasem odpowiedzialni szefowie firm, którym zależy na dobrej wydajności swoich pracowników dobrze wiedzą, jak ważne jest bezpośrednie otoczenie pracowe, w związku z tym wprowadzają nowatorskie rozwiązania, które z jednej strony poprawią wydajność pracy, z drugiej wpłyną na poprawienie atmosfery biurowej.

Ściana z żywej zieleni

W biurze można postawić paprotkę na półce lub parapecie, kaktusa na biurku, lecz można też zrobić ścianę z zieleni. Zielone ściany stają się modne, ku zadowoleniu pracowników i ich szefów.

Pomysłów na taką ścianę jest wiele – mogą być to skrzynie ustawione wzdłuż ściany z posadzonymi, zielonymi roślinami pnącymi, które z miesiąca na miesiąc pną się po podstawionych drabinkach. Mogą być zawieszane u sufitów kosze, z których roślinność kaskadowo opada ku dołu. Mogą być również ogrody wertykalne.

Ogrody wertykalne to specjalne konstrukcje z otworami, w których umieszcza się kwiaty. Dodatkowo mają odpowiedni system nawadniania, więc podlewanie roślinności nie jest problemem. Ściana zbudowana z kaskady bujnej zieleni wygląda niezwykle atrakcyjnie.

Jak roślinne ściany wpływają na życie biurowe?

Zielone ściany, bez względu na to, jaka koncepcja służyła ich powstaniu i jaką formę przyjęły, mają niesamowity wpływ na atmosferę w pracy.

  • Odstresowują i uspokajają emocje.
  • Stanowią terapię dla zmęczonych oczu.
  • Łączą pracowników we wspólnej pasji

Co jest jeszcze ważne, zieleń nie tylko działa uspokajająco na stan emocjonalny, lecz również na powietrze biurowe. Przy ścianie zieleni nie jest potrzebne uruchamianie klimatyzatora. Zielone ściany:

  • oczyszczają i nawilżają powietrze
  • dotleniają pomieszczenia
  • tłumią hałas
  • odpowiednio dobrane pochłaniają toksyczne związki z wykładzin, drukarek, materiałów biurowych.

Najlepsze miejsce na zieloną ścianę w biurze

Najlepszym miejscem na zielone ściany są……. dowolne ściany w biurze. Nawet słupek kaskadowej zieleni znakomicie oczyści powietrze oraz poprawi atmosferę pracową. Z pewnością szef firmy taką ścianę powinien zamontować sobie w gabinecie lub w pokoju, gdzie podpisuje się i negocjuje duże kontrakty. Widok zieleni stonuje gorące czasami emocje.

Zielone ściany warto zamontować zamiast ścianek działowych, w łazience lub biurowej kuchni. Świetnie wyglądają w hallu głównym i recepcji. Gdziekolwiek się je umieści, tam zawsze będzie wprowadzona atmosfera spokoju i co ważne – szacunku dla środowiska.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *