Zarządzanie ludźmi – jak wpływać na pracowników?

zarządzanie ludźmi

Czasami wysokie stanowisko nie wystarczy, by wpływać skutecznie na ludzi. Potrzebna są do tego wiedza oraz odpowiednie zachowanie, które sprawią, że współpracownicy chętniej będą godzić się na zaproponowane projekty czy popierać zdanie danej osoby. Bycie nieformalnym liderem wymaga pewnego doświadczenia oraz stosowania się do kilku ważnych zasad. Skorzystaj z porad jak reagować na różne zachowania pracownika, przeczytaj więcej na: https://poradydlafirm.pracuj.pl/aroganckie-zachowanie-pracownika/

Po pierwsze – słuchaj

Aby inni chcieli wysłuchać Cię i tego, co masz do powiedzenia, najpierw musisz dać im poczucie, że są wysłuchani. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy się gdzieś śpieszy i uwagę odciągają urządzenia mobilne oraz natłok informacji, rzadko kiedy ma się poczucie, że ktoś stara się wysłuchać Twojego zdania.

Dlatego, aby uzyskać poparcie innych, trzeba przyjąć odpowiednią postawę (lekko nachyloną ku rozmówcy) i zatrzymać się w miejscu oraz słuchać. Nie należy również przerywać takiej osobie, a wysłuchać jej do końca. Zapewne zostanie to docenione przez rozmówcę, który później chętniej poprze Twoje zdanie czy pozytywnie przyjmie zaproponowany projekt.

Po drugie – poszerzaj swoją wiedzę

Fachowa wiedza i wypowiadanie się z pozycji eksperta z pewnością sprawi, że łatwiej będzie Ci wpływać na innych. Nic nie zastąpi oczywiście odpowiedniego wykształcenia kierunkowego (np. studiów z Zarządzania na uczelni wyższej, takiej jak https://www.zpsb.pl/e-learning), ale liczne branżowe konferencje, warsztaty ze specjalistami, a także szkolenia, na których poznać można wiele przydatnych informacji, będą również na wagę złota.

Ciągłe doskonalenie i poszerzanie wiedzy będzie sygnałem dla innych, że masz wszystko pod kontrolą oraz jesteś na bieżąco z nowinkami branżowymi.

Nie kryj się ze swoją wiedzą – jeżeli masz możliwość, zaproponuj, że będziesz tworzył wpisy na firmowego bloga dotyczące znanej Ci tematyki lub zajmiesz się tworzeniem newsletterów dla klientów przedsiębiorstwa. Zawsze można też zaproponować pomoc kolegom z działu, np. w rozwiązaniu problemu lub w trakcie zmiany projektu.

Po trzecie – wzbudzaj sympatię

Być może wyda się to być najtrudniejszym zadaniem, ale sympatia jest szczególnie istotna, jeżeli chce się wpływać na inne osoby. O wiele łatwiej wesprze i poprze Twój pomysł ktoś, kto po prostu Cię lubi.

Toteż warto budować dobre relacje z innymi pracownikami i poszerzać swoją siatkę kontaktów, gdyż wtedy łatwiej o to, że ktoś Cię wysłucha i nie będzie przypisywać ci negatywnych intencji.

Nie wolno zapominać również o zwracaniu uwagi na język ciała, który często może powiedzieć więcej niż słowa. Warto poćwiczyć dobrą postawę przed lustrem i zastanowić się, czy siedząc w konkretny sposób, wzbudza się zaufanie innych osób.


pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Zarządzanie ludźmi – jak wpływać na pracowników?

  1. Świetne rady, bardzo ważny też jest wzajemny szacunek i dobra atmosfera, to jest przepis na sukces, oczywiście warto dodać te rady zawarte w artykule i wszystko będzie przebiegać dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt przez Facebook Messenger