Zakup lokalu użytkowego – o czym należy pamiętać?

Zakup lokalu użytkowego

Poszukując lokalu użytkowego, musimy pamiętać, by zwrócić uwagę na szereg parametrów. Tylko w ten sposób wybierzemy właściwe, w pełni nam odpowiadające miejsce, czyli takie, w którym możemy prowadzić konkretny typ biznesu. Nim więc podpiszemy umowę kupna lokalu użytkowego, dowiedzmy się o nim jak najwięcej!

Lokale użytkowe mogą służyć w niezliczonej ilości zastosowań – zależnie od tego, jaki mamy pomysł na biznes. Można więc w nich mieć sklep, magazyn, gabinet lekarski, biuro firmy itp. Uniwersalność – to właśnie charakteryzuje lokale na sprzedaż tego rodzaju. Różnią się pod wieloma względami, zwłaszcza tym, jakiej są powierzchni, lecz dzięki temu łatwiej dopasować takie miejsce do własnych potrzeb.

Nim zdecydujemy się na kupno – co wziąć pod uwagę?

Zebraliśmy kilka najważniejszych kwestii, które trzeba ocenić, nim kupimy konkretny lokal. Wszystkie są ważne. Oceniając je, zadajmy sobie szereg pytań ułatwiających podjęcie decyzji.

  • Po pierwsze, przekonajmy się, w jakiej lokalizacji położony jest interesujący nas lokal użytkowy. Oczywiście są branże, gdy ten parametr nie jest kluczowy, ale mimo to nie można go lekceważyć. Wiadomo, że magazyn nie musi być w centrum miasta, lecz koniecznie powinien do niego prowadzić dogodny dojazd. W przypadku biur, gabinetów czy sklepów niezwykle istotne, aby znajdowały się w uczęszczanych przez ludzi miejscach. Równie ważne jest też to, aby łatwo można było odnaleźć takie miejsce, dojechać do niego komunikacją miejską (a nie tylko samochodem) i czy znajduje się tam parking, czy trzeba krążyć w poszukiwaniu miejsca postojowego?
  • Po drugie, dokładnie i na chłodno oceńmy, jak przedstawiają się zastane warunki. Bądźmy surowi w ocenie takiego miejsca, bo im więcej zauważymy wad, tym mniejsze przeżyjemy rozczarowanie, gdy już po kupnie lokalu zaczniemy odkrywać kolejne usterki. Zadajmy sobie pytanie: czy lokal wymaga remontu? Jaki jest jego stan techniczny? Czy odpowiada naszym potrzebom, czy raczej trzeba tu włożyć jeszcze sporo pracy? A jak tak, to ile mniej więcej wyniosą koszty naprawy? A może – co gorsza – trzeba będzie przebudować lokal, by dopasować go do prowadzonej przez nas działalności?
  • Po trzecie – czy inwestycja jest opłacalna? To szczególnie dotyczy kupców, chcących nabyć lokal, aby go wynająć i na nim zarabiać. Kupując lokal, musimy w niego sporo zainwestować, ale wiemy, że zwróci nam się to w przyszłości. To jasne, lecz zastanówmy się, kiedy to się stanie.
  • Po czwarte wreszcie – dopasujmy wielkość lokalu do spodziewanych scenariuszy w przyszłości. Po prostu, jeśli mamy świadomość, że firma będzie się rozwijać, to prawdopodobnie obecna powierzchnia użytkowa może być za mała. Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, niż później gorączkowo poszukiwać nowego, większego miejsca.

Kiedy warto kupić lokal użytkowy?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – to dobry pomysł, żeby go nabyć i później zarabiać na jego wynajmie. Oczywiście, wcześniej oceniając, czy rzeczywiście taka inwestycja nam się zwróci. W wielu przypadkach jednak lokale użytkowe wykorzystywane są nie do wynajmowania, a do prowadzenia własnego biznesu. I właśnie – kiedy to się opłaca?

Można bowiem zadać sobie pytanie: skoro można wynająć takie pomieszczenie, to po co wykładać jednorazowo tak dużą ilość gotówki? To zasadne myślenie dla firm zaczynających swoją przygodę na rynku bądź takich, których sytuacja finansowa nie jest zbyt stabilna. W innym przypadku, gdy przedsiębiorstwo dobrze sobie radzi, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kupno własnego lokalu użytkowego.

Ma to ogromną wartość nie tylko w momencie, gdy urzęduje tam nasza firma (w konsekwencji niższe koszty eksploatacyjne), ale też w przyszłości, bo zawsze taki lokal można wynajmować bądź po prostu sprzedać. Dlatego też dobrze, aby szukać pomieszczenia w dobrej lokalizacji, gdyż to zawsze ogromna zaleta, niezależnie od tego, jakiego rodzaju firma poszukuje lokalu.

Zakup lokalu użytkowego to z jednej strony łatwe zadanie, głównie z tego względu, że na rynku występuje ich ogromna ilość, z drugiej – dość trudne, ponieważ musimy zwrócić uwagę na szereg czynników, aby później nie żałować. Miejmy nadzieję, że powyższe rady pomogą w podjęciu mądrej decyzji.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *