Wydajność pracownika okiem… pracownika

wydajność pracownika okiem pracownika

Pracownik to też człowiek. Szybko się męczy, czasem irytuje lub myli. Bywa znudzony i nie w sosie, a czasem nawet puszczają mu nerwy. Ale dzięki wysiłkowi odczuwa satysfakcję.

Na to, co czasem wkurza w końcu patrzy się z sentymentem, a awantura potrafi skutecznie rozładować wszelkie napięcia. A ponad wszystko człowiek – pracownik jest najcenniejszym kapitałem każdej firmy. W gruncie rzeczy to od wydajności pracownika, jego pomysłowości i ciężkiej pracy w dużej mierze zależy sukces przedsiębiorstwa.

A co tak naprawdę motywuje i wpływa na wydajność pracownika?

Motywacja finansowa, czyli pieniądze szczęścia nie dają?

Podczas rozmów kwalifikacyjnych często pada pytanie o powód złożenia aplikacji do danej firmy. Pytanie w wielu przypadkach jest z pewnością zasadne, na przykład kiedy bierze się udział w wieloetapowej rekrutacji na stanowisko dyrektora korporacji administrującej siecią galerii handlowych.

Wywołuje jednak uśmiech zażenowania, kiedy ktoś stara się o stanowisko na infolinii przychodzącej w call center lub nisko płatne rozdawanie ulotek.

To prawda, że tylko nieliczni są w stanie utrzymać się robiąc to, co sprawia im przyjemność.

Dla znakomitej większości społeczeństwa praca jest tylko i wyłącznie najskuteczniejszym sposobem przetrwania.

Pieniądze to życie. Im więcej pieniędzy, tym żyje się na wyższym poziomie. A więc tak – pracowników motywują pieniądze, a na wydajność pracownika wpływają… dodatkowe pieniądze. I jeszcze więcej pieniędzy.

Zgrany zespół, fajny szef

To oczywiście banał, ale atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Naprawdę – bardzo ważna.

Nikt na dłuższą metę nie jest w stanie pracować wydajnie i efektywnie w stresującym środowisku. Luźny, przyjazny, otwarty klimat sprzyja kreatywności.

Poza tym każdy jest w stanie starać się mocniej, pracować lepiej, jeśli od tego zależy powodzenie grona znajomych. W razie nieprzewidzianej sytuacji wie, że może liczyć na zgrany zespół.

Na wydajność pracownika ogromny wpływ ma też stosunek, jaki prezentuje wobec niego właściciel firmy czy bezpośredni przełożony. Do lamusa można schować motywacyjne tyrady i kołczowskie tipy. Jeśli szef jest w porządku, to i pracownik jest. Wie, że od jego wydajności zależy sukces firmy.

Nieoceniony wpływ na wydajność pracownika i dodatkową motywacją do wytężonej pracy stanowi oczywiście udział w zyskach firmy. To działa jak sprzężenie zwrotne.

Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku

Na wydajność pracownika wpływają w oczywisty sposób potencjał i umiejętności. Najwydajniejszy jest odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Chodzi o to, żeby nie tylko lubić to, co się robi, ale także mieć odpowiedni kwalifikacje.

Kolejną kwestią, która ma wpływ na wydajność pracownika, jest umożliwienie mu i aktywne wspieranie podnoszenia kwalifikacji. Szkolenia i kursy podnoszą umiejętności zatrudnionego, jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Jego praca staje się coraz efektywniejsza.

Na zadowolenie, a co za tym idzie zwiększoną wydajność pracownika oddziałuje także ściśle wytyczona ścieżka kariery. Jeśli wie on, że ma możliwość awansu – zrobi wiele, żeby skorzystać z tej szansy.

Elastyczność i prorodzinne nastawienie firmy

Praca, choćby najlepsza i wymarzona, to tylko część życia. Poza nią zatrudniony ma lub chce założyć rodzinę, spełniać się w swoim hobby, uprawiać sporty, korzystać z uroków młodości, a czasem zwyczajnie odpocząć.

Wydajność pracownika zależy więc także od elastycznego podejścia firmy do spraw wolnego czasu. Wypoczęty, szczęśliwy pracownik jest po prostu wydajniejszy. Jeśli w domu czeka go rodzinne ciepło ale perspektywy, o które zabiega, w pracy będzie wykonywał swoje zadania jak najskuteczniej.

Wydajność pracownika kluczem do sukcesu

Nie ulega wątpliwości, że za powodzeniem firmy stoją ludzie. Efektywność ich pracy przekłada się na konkretne zyski. Każdemu pracodawcy po prostu opłaca się dbać o zadowolenie swoich podwładnych. To, co skutecznie ich motywuje to przede wszystko godziwe wynagrodzenie, przyjazna atmosfera w pracy i możliwość stałego rozwoju. Warto postawić na ludzi.

https://www.pclogger.net/pl/

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Wydajność pracownika okiem… pracownika

  1. Mirek pisze:

    Wydajna praca to podstawa, ale najważniejsze jest również samo miejsce pracy. W biurach zazwyczaj trzeba przyzwyczaić się do siedzącego trybu, ale w magazynach, czy zakładach produkcyjnych jest inaczej. Łatwo jest o jakiś konkretniejszy wypadek, przez co konieczne jest wyposażenie takiego miejsca w odpowiednie elementy zabezpieczające…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *