Woskowijki – sposoby na naturalne przechowywanie żywności

woskowijka

W ostatnim czasie woskowijki stają się coraz bardziej popularne – również dzięki pokazaniu ich na Instagramie. Jednak wciąż istnieje wiele osób, które nie wiedzą czym są woskowijki ani jak z nich korzystać.

Czym są woskowijki i do czego można ich używać?

Woskowijka wielokrotnego użytku to ekologiczna i naturalna alternatywa dla folii spożywczej, którą stosujemy na co dzień w kuchni. Doskonale zastępuje również jednorazowe woreczki foliowe. Woskowijki zero waste używane są do owijania żywności, aby dłużej zachować jej świeżość, a także wygodnie przechowywać ją np. w lodówce. Dzięki odpowiedniemu zapakowaniu jedzenia w woskowijki możemy je również zabrać ze sobą na wynos.

Woskowijki są ekologicznymi produktami i powstają z materiału w którym znajduje się wosk pszczeli, czemu zawdzięczają swoją nazwę. W pierwotnej formie są dosyć sztywne, natomiast w trakcie rozwijania i pod wpływem ciepła ludzkiej dłoni delikatnie się rozpuszczają, dzięki czemu przybierają kształt odpowiedzi do produktów żywnościowych, które są nimi owijane. Co istotne, wosk nie rozpuszcza się całkowicie, dzięki czemu woskowijki są łatwe do owijania, natomiast nie roztapiają się, nie kleją do dłoni i nie przywierają do produktów spożywczych. Zaś po umyciu gotowe są do następnego użycia.

W wielkim skrócie woskowijki to naturalne opakowania żywności.

Woskowijki – zestawy dla każdej rodziny

Gdzie kupić najlepiej woskowijki? Opinie są podzielone, prezentujemy tutaj nasz pogląd. Jako, że woskowijka jest produktem pszczelim – warto takie akcesoria kupować u pszczelarzy, tylko mało kto zajmuje się ich produkcją. Na szczęście jest jeden polski producent, który posiada własną pasiekę pszczelarską. Novopole – w tym sklepie kupisz naturalne woskowijki od pszczelarza.

woskowijki zestaw z chlebowijką

Cena zestawu ok 100 zł (najtańszy zestaw woskowijek)

Do czego można używać woskowijek?

Jak wspomniano wyżej, woskowijki wielokrotnego użytku są dobrą alternatywą dla folii spożywczej i świetnie nadają się do zawijania żywności – np. kanapek, które chcemy zabrać ze sobą do pracy. Równie dobrze możemy w nie zawijać również kawałki surowego mięsa i ryb, a także owoce, warzywa (kawałek ogórka czy pomidora), różnego rodzaju ciasta, desery i inne produkty spożywcze, które na co dzień posiadamy w lodówce. Są także dobrą alternatywą dla osób, które używają folii aluminiowej aby przykryć nią powierzchnię naczynia żaroodpornego, kubki czy też dużą miskę. Dzięki swojej elastycznej postaci woskowijkami można zastąpić pokrywki w kuchni.

Zaletą woskowijek jest także zachowywanie żywności w nienaruszonym stanie – nawet po kilku godzinach przechowywania w lodówce. Nie ma wówczas konieczności np. odrywania części zewnętrznej, co jest bardzo wygodne i świadczy o tym, że woskowijki są nie tylko ekologicznymi materiałami, ale pozwalają też dobrze dbać o przechowywanie jedzenia na co dzień.

Woskowijki – naturalne opakowania żywności

Woskowijki ZERO WASTE to ekologiczne produkty, które są też sposobem na zaoszczędzenie. Jakie są zalety woskowijek? Folii spożywczej używamy na ogół tylko raz, a następnie trafia do kosza. Tymczasem, aby umyć woskowijki wystarczy chłodna lub ciepła woda, krótkie przemycie, a następnie produkt odstawić do wysuszenia. Są to produkty wielokrotnego użytku. Jest to zatem praktyczne i pozwala zaoszczędzić. Powinno się, jednak pamiętać, aby woskowijek nie myć nigdy w gorącej wodzie, ponieważ zawarty w nich miód może się wówczas roztopić.

Podczas wielokrotnego użytku woskowijek ich wygląd może nieco pogorszyć się i mogą pojawić się zaginięcia lub też zadrapania, co jednak nie wpływa na samą funkcjonalność. W praktyce jednorazowo zakupione woskowijki mogą nam posłużyć nawet przez kilka miesięcy, co jest zdecydowanie korzystną inwestycją dla domowego budżetu.

Pomyśl o naszej planecie zanim skorzystasz z folii spożywczej i za chwilę wyrzucisz ją do kosza!

Woskowijki ze sklepu czy DIY?

Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć wiele producentów, które oferują woskowijki (np Novopole) w różnych wielkościach, kolorach i wzorach. To bardzo wygodne i pozwala szybko zaopatrzyć się w produkt dopasowany do naszych potrzeb. Jednak wiele osób docenia samodzielnie wykonane produkty i gadżety do domu i wybiera też własnoręczne wykonanie woskowijek. W praktyce nie jest to wcale trudne.

Aby przygotować woskowijkę potrzebny jest kawałek materiału – np. bawełnianego lub też lnianego, a dodatkowo także wosk pszczeli, olejek jojoba oraz proszek z żywicy sosny. Jeśli nie posiadamy dwóch ostatnich składników to można je pominąć, jednak warto pamiętać, że zarówno żywica sosny, jak i olej jojoba mają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pozwalają długo korzystać z własnoręcznie wykonanych woskowijek, zyskując pewność co do ich bezpieczeństwa. Co więcej, zastosowanie olejku jojoba wpływa na zwartą strukturę woskowijek i powoduje, że znajdujący się w nich wosk nie kruszy się.

Istnieją różne metody wykonywania woskowijek – np. w piekarniku lub też z zastosowaniem żelazka. Jeśli zależy nam na czasie, to warto wykonać woskowijkę w piekarniku. Wiąże się to z koniecznością rozsypania na dnie naczynia wosku pszczelego, a następnie dodania do niego olejku oraz proszku z żywicy, a następnie włożenia wszystkiego do rozgrzanego piekarnika aby całość rozpuściła się. W tak przygotowanej, miękkiej formie należy zamoczyć tkaninę, która będzie stanowiła bazę woskowijki, a potem ponownie nałożyć wszystkie składniki na jej wierzch. Na koniec całość należy ponownie włożyć do piekarnika i obserwować, aby wosk nie rozpuścił się. Po wyjęciu woskowijki powinny leżeć w chłodnym miejscu aż do momentu całkowitego zastygnięcia.

Jeśli, z kolei chcemy przygotować woskowijki z zastosowaniem żelazka to sam proces przygotowania wygląda tak samo, natomiast tuż po nałożeniu składników na jedną ze stron materiału należy przykryć ją papierem pergaminowym, a następnie prasować całość tak długo, aż składniki połączą się, a materiał je wchłonie. Czynność tę należy powtórzyć po drugiej stronie materiału, a potem całość zostawić do wystygnięcia w chłodnym miejscu.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *