Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Wiele osób do tej pory dość sceptycznie podchodzi do tematu konta oszczędnościowego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dla wielu z nas w dalszym ciągu pozostaje ono kwestią dość zagadkową. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na którym złotówki same na siebie pracują. Jednak czy warto takie konto założyć i jakie są jego największe zalety?

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jednych z nas może przekonać, podczas gry drugich z pewnością zniechęci. Wiele osób błędnie utożsamia konto oszczędnościowe z lokatą, co rzeczywiście może wydać się nieco mniej korzystnym rozwiązaniem. Na lokacie jednak zamrażamy pieniądze na określoną ilość czasu, a co więcej są one nie do ruszenia. Przy pomocy konta oszczędnościowego możemy w dowolnym momencie zgromadzoną sumę zmniejszyć lub powiększyć, a także- jak można przeczytać na moneycore– pieniądze będą na siebie pracować, choć oprocentowanie nie będzie wyjątkowo wysokie. Zatem czy warto takie konto założyć? Otóż na to pytanie musi sobie już odpowiedzieć sam zakładający. Warto przede wszystkim zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie dla niego opłacalne. Niemniej jednak śmiało można powiedzieć, że konto oszczędnościowe jest świetne dla osób, które:

  • są zdeterminowane do oszczędzania
  • mają niezwykle silną wolę
  • cechują się ogromną cierpliwością

Takie osoby, z pewnością na koncie oszczędnościowym skorzystają. Warto podkreślić, że ten rodzaj konta sprawdzi się także w przypadku osób, które nie mają regularnych dochodów i wpłacają różne sumy gotówki każdego miesiąca. W razie potrzeby zgromadzone środki będzie można oczywiście wypłacić bez żadnych konsekwencji.

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Założenie konta oszczędnościowego z pewnością powinno być dość dobrze przemyślaną decyzją. Kwestia opłacalności tego przedsięwzięcia jest kwestią indywidualną i decyzja powinna zostać podjęta na zasadzie konkretnych analiz. Niemniej jednak, jeśli dalej założenie konta oszczędnościowego jest ogromnym dylematem, to warto zapoznać się z największymi korzyściami, płynącymi z posiadania takiego rachunku. Otóż:

  • konto oszczędnościowe gwarantuje zysk już od pierwszej wpłaty- nie ma limitu pierwszej wpłaty więc może być to nawet i złotówka, która od razu podlega oprocentowaniu.
  • nieograniczony dostęp do gotówki- środki na koncie oszczędnościowym są zamrożone dokładnie przez taki okres, jaki my tego chcemy. W momencie, kiedy niezbędny okaże się szybki zastrzyk gotówki, możemy po prostu pieniądze z konta wypłacić, a nie pociągnie to za sobą żadnych konsekwencji- w przeciwieństwie do lokaty, która od razu potrąca środki.
  • możliwość dodatkowych wpłat- w momencie kiedy zapadanie decyzja, że niezbędne jest powiększenie oszczędności na koncie, istnieje możliwość dokonania wpłaty, a podniesiona kwota od razu będzie oprocentowana.
  • oprocentowanie- choć z reguły konta oszczędnościowe są mniej oprocentowane niż lokaty, to można znaleźć rozwiązania zbliżone do siebie pod tym względem.

Materiał zewnętrzny.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *