Ubezpieczenie turystyczne – co trzeba wiedzieć i jak wybrać najlepszą polisę

ubezpieczenie turystyczne

Jak pokazują statystyki, Polacy z roku na rok podróżują coraz więcej za granicę. Wpływ na to ma dobra koniunktura i rozwój gospodarczy, ciekawość świata oraz podwyższenie poziomu życia. Przygotowania do wyjazdu to jednak nie tylko wybór miejsca docelowego, zakup biletów oraz rezerwacja pokoju w hotelu – nie mniej istotną rolę gra polisa turystyczna. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą to najszybszy sposób, aby uwolnić swoją głowę od zmartwień i pytań: „a co, jeśli się coś stanie?”. Zobaczmy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na podróż oraz co powinniśmy o nim wiedzieć przed swoim wyjazdem.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia, który jak wskazuje nazwa, ma nas zabezpieczyć w razie jakichkolwiek problemów podczas przebywania na swoim wyjeździe – co ważne, nie tylko za granicą, ale również w Polsce. W praktyce ubezpieczenie podróżne zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz chroni w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Polisa może zostać dodatkowo powiększona o kilka elementów, które w zależności o naszych potrzeb i oczekiwań, może zapewnić bardzo dobrą ochronę. Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć przed zakupem pakietu, jest przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Głównym elementem ubezpieczenia jest pokrycie kosztów leczenia. Firmy ubezpieczeniowe jak Colonnade oferują szeroki wybór różnych ubezpieczeń. Jeżeli wybieramy się na podróż w Europie, nie powinna być niższa niż 30 000 euro. W przypadku wyjazdu do państw, które wymagają wizy, ubezpieczenie jest obowiązkowe przy składaniu wniosku. Każde państwo samodzielnie określa wymaganą wysokość ubezpieczenia. Oznacza to, że wybierając polisę, nie powinniśmy się kierować jedynie jej ceną, a przede wszystkim zakresem ochrony oraz zastanowić się, jakie mamy plany oraz która z opcji będzie najlepszym rozwiązany.

Po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to nic innego jak ochrona przed nieprzewidzianymi wydatkami wynikającymi z problemów (głównie zdrowotnych) podczas przebywania za granicą lub na wyjeździe wakacyjnym w Polsce. Ubezpieczenie wakacyjne, w zależności od rodzaju polisy, obejmuje pokrycie kosztów leczenia za granicą, powrót do Polski, skrócony przez wydarzenie urlop, rehabilitację, opóźniony samolot oraz skradziony lub uszkodzony bagaż. Koszty związane z każdą ze wspomnianych sytuacji są zazwyczaj bardzo wysokie (szczególnie leczenie w szpitalu za granicą, transport powrotny do kraju oraz rehabilitacja), dlatego nie warto oszczędzać na zakupie polisy. Na szczęście świadomość Polaków o tym, że warto inwestować w ubezpieczenie wyjazdowe, jest dosyć duże, choć wciąż niewystarczające – jak podała firma Mondial Assistance, w 2018 roku ok. 74% Polaków wyjeżdżających na wakacje zdecydowała się na zakup dodatkowej polisy.

Polisa od A do Z. Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na podróż za granicę?

Wybór polisy, która będzie stanowić nasze ubezpieczenie w podróży, jest naprawdę ważny i trzeba udzielić temu szczególną uwagę. Jak już wspominaliśmy, najważniejszym elementem polisy podróżnej są koszty leczenia – w końcu to ewentualne kłopoty zdrowotne mogą nas najbardziej uderzyć po kieszeni. Wiele osób wyjeżdżając na wakacje, nigdy nie bierze pod uwagę, że podczas wyjazdu może dojść do czegoś złego. Niestety, wszyscy jesteśmy narażeni na nieszczęśliwe wypadki. I tak, jeżeli znajdziemy się w sytuacji problemów ze zdrowiem i bez ubezpieczenia, za hospitalizację, wizyty lekarskie, środki medyczne, transport sanitarny do kraju oraz wszystkie inne usługi medyczne będą musiały być opłacone z naszego konta. W najgorszych sytuacjach wiąże się to z ogromnymi kosztami, które dla wielu osób są niemożliwe do opłacenia. Ubezpieczenie turystyczne online może jednak sprawić, że wszystkie wspomniane wydatki zostaną pokryte przez firmę ubezpieczeniową.

Na terenie Europy możemy liczyć na częściowe pokrycie kosztów dzięki posiadaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak minimalną bezpieczną sumą ubezpieczenia jest 20 000 euro.  Znacznie lepiej zdecydować się na nieco wyższą sumę, czyli 30 000 euro. Kwoty odnoszą się do podróżowania po Europie. Jeżeli decydujemy się na podróż poza nasz kontynent, zdecydowanie warto rozważyć zakup ubezpieczenia na jeszcze wyższą kwotę, czyli co najmniej 60 000 euro. Firmy ubezpieczeniowe posiadają także ofertę dostosowaną do potrzeb osób, które wyjeżdżają do państw, w których koszty leczenia są nadzwyczajnie wysokie jak np. Stany Zjednoczone, Australia oraz Kanada. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia bez sumy gwarantowanej, co oznacza, że ubezpieczyciel opłaci całość kosztów leczenia.

NNW i OC – odszkodowanie finansowe w razie wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń

Każda polisa, oprócz kosztów leczenia, zapewnia pokrycie również innych wydatków, czyli np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).  Oznacza to, że każdy uszczerbek na zdrowiu (złamanie ręki, nogi, żeber lub rozbicie głowy), poniesiony w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zdarzenia zostanie pokryty przez ubezpieczenie na wakacje. Opłata jest wypłacana w formie rekompensaty za poniesione straty moralne, dyskomfort i ból. Wysokość otrzymanej wypłaty zależy od sumy gwarantowanej, z której oblicza się pewien procent, w zależności od urazu. Warto także rozważyć zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, czyli polisę, która zabezpieczy nasz portfel, w sytuacji, jeżeli sami doprowadzimy do nieumyślnego wypadku lub zniszczenia mienia osoby trzeciej – koszty pokryje ubezpieczyciel.

Dodatki do ubezpieczenia wakacyjnego

Oprócz standardowych rozwiązań, ubezpieczenie kosztów leczenia możemy rozbudować o dodatkowe, choć nieobowiązkowe, dodatki. Jednym z nich jest np. ochrona bagażu. Decydując się na taki rodzaj ubezpieczenia, w przypadku kradzieży, zniszczenia lub zgubienia naszych rzeczy, otrzymamy rekompensatę za przewożony bagaż. Jeżeli lecimy samolotem, można dodatkowo skorzystać z opcji ubezpieczenia za opóźniony bagaż lub lot. Wykupienie dodatkowych opcji powinny również rozważyć osoby, które w czasie swojego wyjazdu zamierzają aktywnie spędzać swój czas, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele w takiej sytuacji wymagają dokupienia dodatkowego pakietu. Pominięcie tego rozszerzenia w razie wypadku podczas uprawiania sportów wymienionych na liście ryzykownych, będzie równoznaczne z niewypłaceniem środków z ubezpieczenia. W przypadku wypraw i wspinaczek górskich przydatne jest także ubezpieczenie, w ramach którego pokrywane są koszty ratownictwa.

Niektóre firmy oferują rozszerzenie do swojego ubezpieczenia w postaci tzw. klauzuli alkoholowej, która zakresem ochrony obejmuje koszty leczenia i NNW. To ciekawa opcja dla osób, które wiedzą, że ich wyjazd będzie suto zakrapiany alkoholem. Będąc w stanie upojenia najłatwiej o kontuzje i urazy, więc aby mieć pewność otrzymania wpłaty odszkodowania, dobrze uwzględnić klauzulę alkoholową, kiedy wybieramy ubezpieczenie podróżne online. Skorzystanie z ubezpieczenia to nie tylko mądre rozwiązanie, a konieczność, dlatego że bez względu na to, jak bardzo będziemy uważać, zawsze istnieje zagrożenie dla naszego zdrowia.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *