Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

kredyt hipoteczny

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym od lat nieprzerwanie szybują w górę. Mimo to coraz więcej ludzi chce zrealizować marzenia o posiadaniu własnego mieszkania i dlatego decyduje się na kredyt hipoteczny. Co to jest kredyt hipoteczny i co trzeba zrobić, żeby bank go przyznał?

Kredyt hipoteczny, czyli pożyczka na lata

Każdy kredyt jaki zaciągamy w banku to nic innego jak pożyczka. Kredyty różnią się od siebie celowością oraz długością spłat. Kredyt hipoteczny to tzw. pożyczka długoterminowa, tzn, że bank pożycza danej osobie określoną (zwykle dosyć dużą) kwotę pieniędzy a jej spłatę rozkłada na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.

Celowość

Kredyt hipoteczny różni się od innych tym, że banki z góry określają cele na jakie można przeznaczyć pożyczone pieniądze. Tego rodzaju wsparcie najczęściej można przeznaczyć na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowę domu, remont lub wykończenie nieruchomości, refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe czy konsolidację różnych zobowiązań bankowych. Bez względu na cel kredytu, gwarancją jego spłaty jest nieruchomość o wartości zbliżonej do kwoty pożyczki.

Jakich dokumentów wymaga bank, żeby przyznać kredyt?

Bank pożycza ogromną sumę pieniędzy i chce mieć gwarancję, że pożycza je uczciwej osobie dlatego podstawowym kryterium jakie należy spełnić jest posiadanie kompletu określonych dokumentów. Jakie dokumenty są wymagane, jeżeli klient banku stara się, żeby otrzymać kredyt hipoteczny? Po pierwsze należy mieć ze sobą  dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport a jeżeli osoba, która stara się o kredyt nie jest obywatelem Polski najczęściej wymagana jest także karta pobytu. Kolejną grupą dokumentów wymaganych przy zaciąganiu kredytu hipotecznego są tzw. dokumenty bankowe, czyli wniosek kredytowy, kosztorysy oraz karta klienta. Osoba, która ubiega się o kredyt musi także potwierdzić swoją zdolność do spłacania rat, oznacza to, że musi przedstawić zaświadczenie o dochodach, wyciągi z kont osobistych czy PITy. Ostatnią grupą dokumentów, które są wymagane przy procesie kredytowym są dokumenty dotyczące nieruchomości, czyli: umowa przedwstępna lub deweloperska.

Proces przyznawania kredytu

Dokumenty skompletowane? Można udać się do banku i przystąpić do procesu przyznawania kredytu hipotecznego. Po otrzymaniu i dokładnej analizie dokumentów, bank podejmuje decyzję o przyznaniu (lub nie) decyzji kredytowej. Po jej wydaniu następuje sporządzenie umowy kredytowej.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *