Trening językowy pomysłem na własny biznes. Wywiad

nauka-angielskiego

Dzisiejszy wywiad będzie dotyczył języka angielskiego i jego możliwości nie tylko biznesowych. Wywiad przeprowadziłem z Agnieszką – trenerką języka angielskiego. Zapraszam do lektury!

1. Agnieszko, opowiedz czytelnikom, kim jesteś? Czym się zajmujesz, na co dzień?

Czasami ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie w jednym zdaniu, ponieważ w mojej głowie jest milion pomysłów na nowe projekty, jednak głównie pracuję jako trener języka angielskiego oraz coach w firmie Coaching i Trening Językowy. Prowadzę kursy w małych grupach oraz indywidualne treningi językowe. Założenie własnej firmy pozwoliło mi połączyć pasję z pracą zawodową. Podczas zajęć językowych mogę wykorzystywać umiejętności coachingowe oraz wiedzę związaną z nauczaniem języków obcych.

2. Czym jest trening językowy?

Trening językowy to zajęcia w pełni spersonalizowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb kursantów. Jestem świadoma, że w dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany i nie może poświęcić wielu godzin na naukę języka obcego. Jako trener języka angielskiego tworzę konkretny plan działania z krótkimi zadaniami na każdy dzień tygodnia. Przede wszystkim wyznaje zasadę, że nauka powinna być systematyczna i zróżnicowana, dlatego projektuję plan treningowy, który nie zajmuje więcej niż 15-20 min. dziennie. Co więcej, ważne jest tutaj dopasowanie planu do zainteresowań uczniów; nauka powinna być przede wszystkim angażująca i przyjemna. Staram się odejść od tradycyjnego modelu opartego na schematycznym wypełnianiu ćwiczeń. Jako trener językowy chcę pokazać moim uczniom, że nauka to nie tylko żmudne wkuwanie słówek i regułek na pamięć. Im większe zaangażowanie i różnorodność, tym lepsze efekty w nauce.

3. Jak coaching pomaga Tobie w nauczaniu?

Umiejętności coachingowe pomagają mi przede wszystkim aktywnie słuchać moich kursantów. Często otrzymuję bardzo pozytywny feedback od moich uczniów, że czują się słuchani, a lekcje są dopasowane do ich oczekiwań. Jako coach wierzę w siłę jasno określonego celu, który napędza nas do działania. Jeśli mówimy: „chcę mówić lepiej lub płynniej po angielsku”, to co tak naprawdę to oznacza? Cele muszą być dokładnie określone, a wtedy możemy zacząć tworzyć plan działania. Jako certyfikowany coach pomagam moim uczniom odkryć ich mocne strony przy nauce języka obcego oraz wspieram ich motywację wewnętrzną. Wszyscy na początku zaczynamy z masą pozytywnej energii, jednak z czasem nasz entuzjazm gaśnie, a moją rolą jest przypominanie kursantom jak wiele mogą zyskać dzięki biegłej znajomości języka angielskiego.

4. Nauka języka za darmo – prawda czy mit?

Internet oferuje nam nieograniczone możliwości nauki i dostęp do materiałów edukacyjnych na różnych poziomach zaawansowania. Moim zdaniem powinniśmy korzystać z aplikacji do nauki języków, śledzić blogi językowe i oglądać filmiki udostępniane przez nauczycieli języków obcych. To właśnie Internet daje nam szansę otoczenia się językiem angielskim, kiedy nie mamy możliwości wyjechania za granicę i zanurzenia się w języku. Na moim blogu można znaleźć artykuły o darmowych materiałach do nauki języka angielskiego.

Warto jednak pamiętać, że aplikacje nie zastąpią nam prawdziwego kontaktu z nauczycielem, który czuwa nad postępem językowym i wie na co zwrócić uwagę. Jest to szczególnie ważne podczas początkowych etapów nauki. Kiedy zaczynamy przygodę z językiem obcym, możemy nieświadomie przyswoić błędy oraz nieodpowiednią wymowę. Z doświadczenia wiem, że lepiej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanego nauczyciela, który wskaże odpowiedni kierunek nauki, a darmowe materiały wykorzystywać do utrwalenia wiedzy.

5. Jaki jest najlepszy wiek do nauki angielskiego i innych języków obcych?

Nie mogę zaprzeczyć, że najlepiej jest uczyć się języka angielskiego jako dziecko. Dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, uczą się przez zabawę i łatwiej przyswajają akcent. Chciałabym jednak podkreślić, że nigdy nie jest za późno na naukę języka obcego. Wyznaję zasadę, że tylko od nas zależą nasze efekty i nie akceptuję wymówek, że niektórzy mają talent do języków. Prawda jest taka, że nauka języka angielskiego prowadzi do zwiększenia się obszarów w naszym mózgu, które odpowiadają za pamięć. Wniosek z tego taki, że im więcej się uczymy, tym lepsi jesteśmy. Systematyka, cierpliwość i zaangażowanie to klucz do sukcesu. W mojej firmie zajmuję się nauczeniem wyłącznie osób dorosłych, widziałam jak osoby zaczynające naukę po 50-tce odnosiły sukcesy i nie miały problemów z płynną komunikacją.

6. Jakie znasz skuteczne metody nauczania języka angielskiego?

Jest wiele skutecznych metod nauczania języka angielskiego, ale ja jestem zwolenniczką mieszania różnych stylów i dopasowywania ich indywidualnie do kursantów. Jeśli miałabym jednak wskazać moją ulubioną metodę to na pewno jest to metoda komunikacyjna, oparta w dużym stopniu na interakcji z lektorem i pozostałymi uczestnikami kursu. Metoda ta skupia się na aktywnej rozmowie, dyskusji, wymianie poglądów oraz symulacji typowych sytuacji życia codziennego.

Podczas moich lekcji skupiam się na praktycznym wykorzystaniu języka i ćwiczeniu umiejętności, które są dla uczniów najbardziej problematyczne. W większości przypadków jest to mówienie oraz rozumienie ze słuchu. Metoda komunikacyjna pomaga kursantom pozbyć się bariery językowej, ponieważ rozmawiamy w języku obcym już od pierwszych zajęć a minimum 50 % lekcji to rozmowa.

Muszę także wspomnieć o neurodydaktyce, czyli nauce przyjaznej mózgowi, której jestem ogromną fanką! Neurodydaktyka stawia na jak największe zaangażowanie uczniów w naukę, a zwłaszcza w tworzenie własnych materiałów edukacyjnych. Wszystko to co stworzymy sami – fiszki, mapy myśli, definicje, własne przykłady zdań pozostawia głębszy ślad w naszej pamięci i pozwala uczyć się efektywniej. Niestety większość ćwiczeń w podręcznikach to ćwiczenia reproduktywne, które nie ćwiczą nowego materiału, a jedynie testują naszą wiedzę. Podczas treningu językowego zachęcam moich słuchaczy do wyjścia poza schemat, bycia kreatywnym, wykorzystywaniu skojarzeń, mnemotechnik oraz obrazów do nauki.

7. Jak najszybciej nauczyć się angielskiego w stopniu komunikatywnym? Czy w 1 rok jest to możliwe?

Myślę, że przy odpowiedniej ilości ćwiczeń i zaangażowania jest to możliwe. Pytanie, co oznacza stopień komunikatywny. 😉 Tak jak mówiłam wcześniej, kluczem do sukcesu jest systematyka. Zakładając, że otoczymy się językiem angielskim codziennie i będziemy skupiać się na wszystkich kompetencjach językowych, czyli rozumieniu ze słuchu, czytaniu, mówieniu i pisaniu. Jeśli będziemy tworzyć własne fiszki, definicje, przetwarzać materiał aktywnie, a nie biernie wkuwając wszystko na pamięć, jesteśmy w stanie odnieść sukces.

8. Jakie znasz aplikacje do nauki angielskiego?

Na rynku jest bardzo wiele aplikacji do nauki języka angielskiego, na moim blogu można znaleźć (subiektywne) zestawienia najlepszych darmowych stron do nauki języka angielskiego. Moją ulubioną aplikacją, bez której jako nauczyciel i uczeń nie wyobrażam sobie życia to zdecydowanie Quizlet! To strona, na której możemy stworzyć swoje własne bazy słówek, kreować fiszki, grać, tworzyć testy, dodawać zdjęcia. Wszystko czego nasz mózg potrzebuje do skutecznej nauki języka angielskiego. Ponadto, mamy wszystkie słówka w jednym miejscu! Często jest tak, że zapiszemy sobie kilka słówek na kartce, później ta kartka nam się zawieruszy i nigdy do tych słówek nie wracamy. Quizlet daje nam możliwość tworzenia nieograniczonej ilości zestawów do nauki, które możemy powtarzać w dowolnym miejscu!

Kolejną ciekawą aplikacją do nauki słówek jest Wordable, nauka słówek na wszystkich poziomach zaawansowania z różnorodnymi ćwiczeniami. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, a możliwość zdobywania punktów zachęca nas do wkraczania na kolejne poziomy.

Jako trener językowy muszę też polecić dobry słownik, moim numerem jeden jeśli chodzi o aplikację ze słownikiem polsko-angielskim jest Diki. Znajdziemy tam rzetelne tłumaczenia, kolokacje, przykładowe zdania oraz wymowę. Co więcej, jeśli chcemy rozwijać nasze umiejętności rozumienia ze słuchu, w zakładce na stronie znajdują się dodatkowo podcasty.

9. Czy praca korepetytora angielskiego jest żmudna czy ciekawa? Laik powiedziałby, że wieje nudą…

Zdecydowanie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to nudna praca. Każdy uczeń i każde zajęcia są inne. Pracując na materiałach autentycznych, czyli artykułach, podcastach, i filmikach, jestem w stanie zaprojektować unikatowe lekcje i dowiedzieć się wielu ciekawostek o świecie. Można się zdziwić ile informacji znajduje się w książkach do nauki języka angielskiego. Co więcej, tematy nietypowe, a nawet kontrowersyjne są bardzo potrzebne na zajęciach językowych, aby zachęcić kursantów do żywej dyskusji, stąd też wiele burzliwych rozmów i emocji na każdych zajęciach językowych.

10. Ile może zarobić etatowy korepetytor angielskiego miesięcznie?

Ciężko jest podać mi konkretną sumę. Wszystko zależy od ilości uczniów oraz godzin. Każdy miesiąc wygląda inaczej, niektórzy zapisują się na krótkie, intensywne kursy, inni potrzebują doraźnej pomocy. Będąc w temacie pieniędzy, chciałabym jednak odnieść się do ważnej kwestii, z którą prawdopodobnie spotykają się korepetytorzy niemal codziennie. Wiele osób jest zaskoczonych ceną prywatnych zajęć z języka angielskiego, padają słowa, że to za drogo, że to wygórowana cena.

Ile jednak płacimy za wizytę u kosmetyczki czy zajęcia z trenerem personalnym na siłowni? Często są to kwoty rzędu 100-150 zł, jednak kiedy w grę wchodzi nasz własny rozwój osobisty i podniesienie kompetencji, szukamy zajęć za 25 zł. Niestety tutaj jakość idzie w parze z ceną.

Zajęcia indywidualne są w pełni dopasowane do potrzeb, oczekiwań i zainteresowań uczniów. Przez wiele lat sama uczyłam się języków obcych, studiowałam, kończyłam studia podyplomowe. Teraz jeżdżę na konferencje metodyczne i wciąż szukam nowinek na temat efektywnego nauczania i nauce przyjaznej mózgowi.

Uczniowie nie płacą tylko za godzinę zajęć, ale za wiedzę, doświadczenie, cenne wskazówki i specjalnie opracowane materiały. Przede wszystkim jako wykwalifikowany nauczyciel wiem jak przekazywać wiedzę w sposób przystępny i przyjemny. Znam przeróżne metody nauczania i techniki, służę nie tylko kompetencjami językowymi, ale wiedzą z dydaktyki. Takie zajęcia, z profesjonalnymi lektorami to nie są tylko korepetycje, to zajęcia w pełni poświęcone danemu uczniowi oraz jego potrzebom.

Czy nie jest tak, że idąc na siłownię zajęcia z trenerem kosztują dwa lub trzy razy tyle co zajęcia w grupie? Warto o tym pamiętać wybierając swojego lektora i zastanowić się czy lekcje za 20 zł są w stanie spełnić nasze oczekiwania i faktycznie pomóc rozwinąć kompetencje językowe.

Odpowiedzi do wywiadu udzieliła Agnieszka Selwesiuk, właścicielka szkoły językowej:
Coaching i Trening Językowy
tel.: 512 394 506
Strona www: https://treningjezykowy.pl
mail: agnieszka.selwesiuk@gmail.com

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *