System APS jako narzędzie do planowania i harmonogramowania produkcji

System APS jako narzędzie do planowania i harmonogramowania produkcji

Dobre zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym jest niemalże kluczem do poprawnego jego funkcjonowania. Większość nieprawidłowo prowadzonych działalności upada, a na rynku zostają tylko te potrafiące radzić sobie ze wszystkimi problemami. Oczywiste jest, że dzisiejszy postęp technologii mocno przyczynił się do rozwoju przemysłu i biznesu. W tych czasach, bez zaawansowanego oprogramowania nie da się skutecznie planować i na bieżąco zarządzać wszystkimi zasobami firmy. Z pomocą przychodzą więc systemy APS, będące niezastąpionymi w kontekście zarządzania produkcją, jej planowaniem i harmonogramowaniem.

Harmonogramowanie i planowanie produkcji – co oznaczają te pojęcia?

Terminy „planowania” i „harmonogramowania” produkcji są ze sobą ściśle powiązane, jednak pod żadnym pozorem nie oznaczają tego samego. Oczywiście, dotyczą one niemalże identycznych składowych, a dokładniej materiałów, sprzętów, pracowników czy zużycia energii. Nie oznacza to jednak, że można traktować te terminy jednoznacznie.

Planowaniem produkcji nazywa się proces wczesnego oszacowania, ile w danym okresie firma będzie w stanie wytworzyć towaru. Pod uwagę brana jest przede wszystkim ilość surowców potrzebnych do stworzenia takiej partii, ich koszt bądź nawet wydajność maszyn i pracowników. Z drugiej strony, harmonogramowanie produkcji to proces bardziej szczegółowy, uwzględniający bieżący stan hali produkcyjnej oraz wszystkie, nieoczekiwane problemy na drodze.

korzyści aps

Czym jest system APS?

Systemy APS (z ang. Advanced Planning and Scheduling) są oprogramowaniem dbającym o obydwa, wyżej wymienione procesy. Doskonale spisują się zarówno w ramach planowania zasobów i działań firmy, jak i w kontekście bieżącego tworzenia harmonogramów. Firma Quantum Qguar posiada w swojej ofercie autorskie programy APS, które są wdrażane wyłącznie w sposób indywidualny dla każdej działalności. Dzięki temu, program z dużą dokładnością oszacuje przebieg produkcji, a do tego potrzebnych mu będzie szereg informacji dotyczących zasobności surowców, wykorzystywanej technologii oraz dyspozycyjności osób zatrudnionych.

Co więcej, w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian w harmonogramie, system automatycznie stworzy alternatywną drogę do wyjścia z opresji i ustali nowy tryb działania. Funkcją takiego oprogramowania jest również generowanie raportów, które każdego miesiąca są na bieżąco ze sobą porównywane. To powoduje, że chcąc zwiększyć efektywność pracy, znacznie łatwiej jest zaobserwować płaszczyzny, na których przyspieszenie czynności jest w ogóle możliwe.

Korzyści wynikające z systemów APS

Choć z pewnością wdrożenie systemów APS nie należy do najtańszych, tak na dłuższą metę każdy stwierdzi, że jest to rzecz niezwykle opłacalna. Oszczędność kosztów i nadmiernego wysiłku planistów zaowocuje już w krótkim czasie, a sama wydajność firmy powinna podnieść się w przeciągu nawet kilku miesięcy. Oprogramowanie APS umożliwia jednoczesną pracę kilku planistów naraz, a także zapewnia lepszą organizację pracy dla osób zatrudnionych. Dodatkowo, takie systemy w pełni dbają o terminy oddawanych zleceń, dzięki czemu żadne opóźnienia nie powinny w ogóle wystąpić.

Artykuł sponsorowany.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *