Studencie, marzy Ci się dobra wakacyjna praca za granicą? Przygotuj się!

studencie marzy ci się dobra wakacyjna praca za granicą

Z podjęciem pierwszej pracy nie ma co zwlekać. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji pracować lub chcesz sobie dorobić, obierz kierunek za granicę. Możesz zarobić pieniądze, a jednocześnie liznąć nowej kultury i pozwiedzać. Koniecznie przekonaj się, o co zadbać jeszcze przed wyjazdem. Oczaruj przyszłego pracodawcę listem motywacyjnym i wybierz ubezpieczenie do pracy. Dopnij wszystko na ostatni guzik.

Szukanie pracy za granicą – jak zacząć?

Zdecydowanie odradzamy jechanie za granicę w ciemno i szukanie pracy na miejscu. Może się okazać, że albo jej nie znajdziesz i zużyjesz resztę oszczędności, albo będziesz zmuszony zgodzić się na posadę poniżej Twoich kwalifikacji i nie zdobędziesz doświadczenia, na którym Ci zależało.

Po pierwsze przygotuj DV w obcym języku – angielskim lub urzędowym państwa, do którego się wybierasz. Sprawdź, jak wygląda wzór CV w danym kraju. Przetłumaczenie obecnego, polskiego, może się okazać niewystarczające, a wręcz skreślić Cię w oczach potencjalnego pracodawcy. Zobacz, jakie wymagania musi spełniać ten dokument w kraju, do którego jedziesz.

Po drugie napisz list motywacyjny z myślą o tym konkretnym stanowisku pracy. Oczywiście pisanie listu „ogólnego” pozwoli Ci zaoszczędzić czas, jednak profesjonalista zatrudniony do rekrutowania ludzi szybko się zorientuje, że nie zaangażowałeś się w tak błahą rzecz, ja napisanie listu motywacyjnego. Czy zatem zaangażujesz się do pracy?

dobra praca dla studenta za granicą

Po trzecie zbierz referencje o firm, w których pracowałeś lub miałeś praktyki. Przygotuj wzór w języku angielskim, aby dawni pracodawcy nie mieli kłopotu ani nie tracili czasu, robiąc Ci się przysługę.

Po czwarte nie myśl o wyjeździe do pracy bez ubezpieczenia! W Polsce jesteś chroniony chociażby przez NFZ, za granicą zaś będziesz pozostawiony sam sobie. Sprawdź, jak wybrać polisę z myślą o pracy zarobkowej za granicą: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-do-pracy/.

Karta EKUZ w Europie – wyrób ją koniecznie

Jeśli wyjeżdżasz do pracy do jednego z europejskich krajów, koniecznie wyrób kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwi Ci korzystanie z usług medycznych w ramach NFZ-u w danym państwie. Pamiętaj jednak, że to ochrona niepełna, ponieważ nie pokrywa bardziej skomplikowanych zabiegów. Ponadto zanim pracodawca podpisze z Tobą umowę lub jeśli jej nie przedłuży, nie będzie Ci przysługiwała żadna ochrona. To właśnie dlatego warto mieć ubezpieczenie do pracy – prywatne, niezależne, pewne.

zagranica praca dla studentów

Uwaga: Jeśli w danym państwie służba zdrowia jest częściowo lub całkowicie sprywatyzowana, EKUZ na niewiele Ci się przyda. Nie ma znaczenia fakt, że jakiś rodzaj usługi medycznej jest darmowy w Polsce. Za granicą dotyczą Cię zasady kraju, w którym przebywasz.

Do pracy za granicę samochodem?

Jeśli do pracy chcesz pojechać własnym autem, czeka Cię kilka dodatkowych formalności. Przede wszystkim upewnij się, że w państwie docelowym jest honorowane OC. Masz też dodatkowe ubezpieczenia, np. autocasco albo NNW? Za granicą mogą nie obowiązywać. Przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i sprawdź, jaki jest ich zakres. Jeśli chcesz, poszerz je o kraj, do którego jedziesz.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *