Sprzątanie biur – jak wybrać firmę sprzątającą?

Sprzątanie biur - jak wybrać firmę sprzątającą?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się nawiązać współpracę z zewnętrzną firmą sprzątającą niż zatrudniać pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie czystości. Wybór odpowiedniego partnera biznesowego należy jednak poprzedzić dokładną analizą zakresu świadczonych usług oraz opinii, jaką cieszy się wśród klientów. Jak wybrać firmę do sprzątania biur?

Zakres usług porządkowych

Wydaje się, że sprzątanie biur to jednolite pojęcie, tymczasem każdy przedsiębiorca może mieć w tym aspekcie zupełnie inne potrzeby. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres usług, jakie świadczą firmy sprzątające. Wycieranie podłóg, mycie biurek czy odkurzanie to tylko niektóre czynności, jakie należy wykonywać w biurach. Do wysprzątania pozostaje bowiem całe zaplecze, najczęściej składające się z:

  • kuchni czy innego pomieszczenia socjalnego,
  • archiwum,
  • pokoju, w którym odbywają się spotkania z klientami,
  • magazynu akcesoriów czy urządzeń biurowych.

Bardzo istotną kwestią jest również mycie okien, drzwi czy nawet elewacji w przypadku większych biurowców. Jak się okazuje, że wszystkie firmy sprzątające świadczą pełen zakres usług – w niektórych przypadkach wręcz przeciwnie, jest on mocno ograniczony. Nawiązując umowę, ustalmy wszelkie szczegóły dotyczące współpracy, mając na uwadze przede wszystkim specyfikę pracy firmy.

Czym się kierować, wybierając firmę sprzątającą biura?

Ceny świadczonych usług

Przedsiębiorcy dążą do tego, aby ograniczać koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego też coraz częściej decydują się nawiązać współpracę z firmą sprzątającą, zamiast zatrudniać personel porządkowy. Niemniej jednak i tutaj cena odgrywa bardzo istotną rolę. Nie powinna być wygórowana, lecz zarazem nie warto decydować się na najtańsze propozycje, gdyż te nie muszą iść w parze z wysoką jakością świadczonych usług. Ceny tychże bywają zmienne i zależą między innymi od tego, czy firma we własnym zakresie dostarcza pracownikom środki czystości oraz niezbędny sprzęt. Czasami okazuje się, że to klient jest odpowiedzialny za zapewnienie wymienionych akcesoriów. Jeśli zależy nam na tym, aby używane były wyłącznie konkretne produkty, to takie rozwiązanie będzie korzystne, jednak w większości przypadków przedsiębiorcy wybierają firmy, które świadczą usługi sprzątające w sposób kompleksowy. Sprawdźmy więc, czy za tanią ofertą nie kryje się konieczność dostarczania pracownikom środków czystości bądź urządzeń sprzątających. Może bowiem okazać się, że po zsumowaniu wszystkich wydatków niewiele zaoszczędzimy.

Renoma rynkowa

Przed podpisaniem umowy z konkretną firmą sprzątającą, warto sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się na rynku. Obecnie wiele informacji dostępnych jest w internecie, lecz wiele osób decyduje się nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami sprzątającymi z polecenia tych, którzy wcześniej korzystali z ich usług. Renoma rynkowa marki to bardzo istotny aspekt, zwłaszcza w przypadku tych firm, które działają już od pewnego czasu. Co natomiast w przypadku, gdy decydujemy się skorzystać z usług nowo powstałego przedsiębiorstwa? Warto mieć na uwadze, że podejmujemy wtedy pewnego rodzaju ryzyko. Zwykle tego typu firmy oferują niższe ceny, jednak nie jesteśmy w stanie sprawdzić uprzednio, jaka jest jakość świadczonych usług. Możemy więc spróbować współpracy na pewien określony czas, aby ocenić, czy warto nawiązać długofalowe relacje biznesowe.

Czym się kierować, wybierając firmę sprzątającą biura?

Ostatnim, bardzo ważnym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę, wybierając firmę do sprzątania biura, są kwestie związane z organizacją pracy. Sprawdźmy, w jakich godzinach świadczone są usługi oraz czy w razie nieobecności wyznaczonego do sprzątania pracownika przydzielane jest zastępstwo. Tego typu sprawy wydają się proste, jednak wymagają dokładnego uzgodnienia. Oczywiście, warto wybierać firmy, które świadczą usługi także w godzinach późno popołudniowych, gdy biuro będzie puste. Niektóre usługi, takie jak mycie okien, mogą być też wykonywane w dni wolne od pracy, a więc w soboty lub niedziele, dla większego komfortu pracowników.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *