Skąd pozyskać środki na rozwój działalności?

Skąd pozyskać środki na rozwój działalności?

Prowadzenie własnej działalności to zawsze duże wyzwanie. Trzeba bowiem nie tylko osiągać zyski na określonym poziomie, ale również pamiętać o inwestycjach, które pozwolą na rozwój firmy. Wielu przedsiębiorców poważnie zastanawia się nad tym skąd pozyskać środki na poszerzanie swojej działalności. Rozwiązaniem okazują się być dofinansowania dla firm, które na polskim rynku dostępne są już dawno. Pojawiły się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Dzisiaj wielu właścicieli firm podkreśla, że gdyby nie odpowiednia dotacja na rozwój firmy, z pewnością nigdy nie osiągnęliby takiego sukcesu.

Fundusze Europejskie – do kogo są adresowane?

Fundusze Europejskie kierowane są przede wszystkim do przedsiębiorców. Obecnie mówi się, że to właśnie oni stanowią najliczniejszą grupę beneficjentów tych programów. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej można nie tylko otworzyć firmę, ale również pozwolić rozwinąć jej skrzydła. Środki pochodzą przede wszystkim z programów krajowych, ale warto pamiętać, że dostępne są również te regionalne dostępne w poszczególnych województwach. Dofinansowania dla firm są najłatwiej dostępne dla przedsiębiorców, którzy działają na rynku mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy zarządzają ogromną firmą nie mogą liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej.

Dotacja na rozwój firmy – na co można przeznaczyć pochodzące z niej środki finansowe?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie możliwości dają dofinansowania dla firm, jeśli chodzi o przeznaczenie pozyskanych środków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymane wsparcie wydać na wyposażenie stanowiska pracy czy uruchomienie nowej linii produkcyjnej. Unia Europejska bardzo duży nacisk kładzie na technologie informacyjno – komunikacyjne, które mają prowadzić do wdrożenia nowoczesnych rozwiązań i sprzedaży produktów/usług w sieci. Można więc liczyć na niemałe dofinansowanie działań z tego obszaru. Podobnie jest, jeśli chodzi o działania z zakresu ochrony środowiska. Dostrzega się również konieczność nieustannego dokształcania personelu. W związku z tym dotacja na rozwój firmy może być przeznaczona także na sfinansowanie szkoleń specjalistycznych dla pracowników. Warto jednak pamiętać, że ostateczne przeznaczenie środków wynika z projektu, w którym zdecydowaliśmy się wziąć udział.

Jak otrzymać dofinansowanie dla firm?

Chcąc otrzymać dofinansowanie dla firm, należy pamiętać przede wszystkim o złożeniu stosownego wniosku. Bardzo często wymagany jest do tego także biznesplan, z którego jasno będzie wynikać, że przyznana dotacja faktycznie przyczyni się do rozwoju firmy. UWAGA: z każdej otrzymanej dotacji należy przygotować sprawozdanie. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia fachowców. Doradcy unijny posiadają wiedzę i umiejętności, które pozwalają im działać na tym polu, nie popełniając błędów. Z ich pomocy można skorzystać także na etapie wypełniania wniosku. Zwiększa to szanse na to, że dotacja na rozwój firmy do nas trafi.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *