Rozliczanie firmy nie musi być trudne

rozliczanie firmy

Prowadząc działalność gospodarczą wiele osób szuka sposobu na optymalizację działań związanych z rozliczaniem swojej firmy. Często rozliczają firmę przy pomocy specjalnego oprogramowania lub po prostu biura rachunkowego.

Wiele mniejszych podmiotów gospodarczych usiłuje prowadzić swoją księgowość samodzielnie. Rozliczanie firmy nie musi być trudne, jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę oraz oprogramowanie, które ułatwia wszelkie czynności z tym związane. Jeśli natomiast przedsiębiorca małej firmy nie czuje się na siłach albo nie posiada odpowiedniej osoby, która mogłaby się zająć rozliczaniem, powinien skorzystać z usług specjalistów, w tym wykwalifikowanej księgowej lub biura rachunkowego. Zapewne jednak i wymienieni specjaliści korzystają z różnych narzędzi informatycznych, które ułatwiają im pracę.

Przy większej skali działalności, na przykład gdy firma dynamicznie się rozwija i gdy nagle pojawiają się rosnące koszty, samodzielne rozliczanie może przysporzyć kłopotów nie jednej osobie. Często usiłujemy samodzielnie prowadzić wiele spraw, mając na uwadze oszczędność i to, że wszystko jest pod naszą kontrolą. Warto jednak skorzystać z możliwości profesjonalnej porady specjalistów i zawierzyć im prowadzenie księgowości.

Warto również znać programy, które usprawniają rozliczanie podatku dochodowego czy VAT. Na rynku funkcjonuje od wielu lat program do księgowy Ala z serii produktowej PCBiznes firmy Streamsoft. Streamsoft to ceniony producent oprogramowania dla biznesu, który na rynku IT funkcjonuje nieprzerwanie od 26 lat. Stąd możemy być pewni, że otrzymujemy ciekawy funkcjonalnie i dobry jakościowo produkt. Tak samo jest z programem Ala, z funkcji którego korzystają nie tylko mniejsze przedsiębiorstwa ale i biura rachunkowe.

Jak program Ala pomoże firmie w jej rozliczaniu? Program ułatwia prawidłowe rozliczanie podatku VAT oraz naliczanie amortyzacji. Można uruchomić wiele opcji, na przykład gdy firma nie jest płatnikiem podatku VAT. Można przenosić również kwoty z poprzednich deklaracji VAT. Warto też zaznaczyć, że program sam oblicza większość pól deklaracji podatkowych, na podstawie danych zebranych z tabel Książki czy Rejestru VAT zakupów i sprzedaży.  W przypadku, gdy firma nie dokonała sprzedaży w danym miesiącu, wszystkie zakupy mogą przejść do odliczenia w następnym miesiącu. Specjalna funkcja umożliwi zapamiętanie wszystkich danych. Dla firm prowadzących ewidencję środków trwałych program sprawdzi, przed zamknięciem miesiąca, czy amortyzacja została naliczona. W przypadku nie naliczenia amortyzacji, program naliczy ją automatycznie i wprowadzi zapis dowodu wewnętrznego do Księgi.

Z funkcjonalności programu Ala korzystają małe firmy oraz biura rachunkowe. Nic dziwnego skoro jest sprawdzonym i cenionym oprogramowaniem, zgodnym z obowiązującymi przepisami prawnymi. Ułatwia on pracę przy rozliczaniu firmy, jak również wesprze inne działania związane z księgowością uproszczoną. Więcej o możliwości samego programu można dowiedzieć się na stronie producenta – www.pcbiznes.pl. Można również skorzystać z 60 dniowej, darmowej wersji testowej.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *