Reklama zewnętrzna – wady i zalety bez tajemnic

reklama zewnętrzna wady i zalety

Od lat stanowi jedną z najbardziej form docierania do świadomości potencjalnego klienta. Reklama zewnętrzna to treść marketingowa, która umieszczona jest poza domem odbiorcy. Tego typu forma perswazji wykazuje wiele zalet, które przekładają się na jej skuteczność. Na rynku marketingu można znaleźć jednak również sceptyczne podejście, wykazujące pewne jej słabe strony. Przeanalizujmy zatem mocne i słabsze strony tej formy marketingu. Reklama zewnętrzna – zalety i wady.

Zalety reklamy zewnętrznej

Największą zaletą reklamy zewnętrznej jest masowy zasięg, docieranie do olbrzymiej ilości odbiorców. W dzisiejszych czasach, jest to jedyna forma reklamy, którą cechuje masowy odbiorca. To bardzo istotny aspekt. Dzięki temu bowiem, reklamowana firma zaczyna istnieć w świadomości masowego odbiorcy jako profesjonalna marka, która w danej branży przestaje być anonimowa i staje się znana i rozpoznawana przez olbrzymią ilość osób.

Warto pamiętać, że każdy odbiorca jest również nośnikiem treści marketingowej, który przesyła ją dalej do swojego otoczenia na zasadzie polecenia. Realny zasięg reklamy zewnętrznej staje się zatem jeszcze bardziej szeroki. Outdoorowy przekaz reklamy to także komunikacja z rozmaitym typem odbiorcy. Treść ujrzą odbiorcy w różnym wieku, o rozmaitych zainteresowaniach, płci czy wykonywanym zawodzie.

Jeżeli promowany produkt nie ma ograniczonego przeznaczenia dla konkretnego targetu, reklama zewnętrzna okaże się zatem najlepszą formą promocji.

Kolejna zaleta to duża częstotliwość. Reklamy stojące na stałe w danym miejscu, są wielokrotnie oglądane, a co utrwala przekaz w głowie i sprawia, że treść marketingowa nie uleci. Reklama zewnętrzna wykorzystuje rozmaite bodźce, w tym również wizualne, np. w postaci obrazów, a te mają najskuteczniejszą wartość perswazyjną.

Wreszcie, reklama zewnętrzna to elastyczna forma marketingu. Można ją umieścić zarówno w mieście, jak i na wsi, w sklepie, w galerii handlowej oraz na zewnątrz, na ulicy, na przystanku itp. Może ona przybierać także rozmaite formy i nośniki.

Wady reklamy zewnętrznej

Jak wszystko, tak i reklama zewnętrzna obok swoich niezaprzeczalnych atutów, wykazuje pewne minusy. Jej wadą jest fakt, że występuje powszechnie w otoczeniu. Budzi to zarzuty o zaśmiecanie krajobrazu.

Jednak minus ten można skutecznie pozbawić pejoratywnego zabarwienia. Odpowiednie i rozsądne lokowanie reklamy zewnętrznej, skutecznie pozbawi sceptycznego podejścia do niej.

Reklamy świetlne zewnętrzne, które umieszcza się blisko zabudowań mieszkalnych, mogą z kolei utrudniać spokojny sen. Należy unikać także takiego rozlokowania.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *