Prawo ochrony środowiska – dowiedz się więcej o obowiązkach administracji publicznej
Ochrona środowiska jest tematem wyjątkowym. Od kilku lat obserwujemy tendencję zwiększonego zainteresowania tym obszarem. Środowisko powinno być chronione dla przyszłych pokoleń. Rozwój cywilizacyjno-technologiczny mocno nadszarpnął ziemski ekosystem, a skutki tych działań odczuwamy już dziś. Jednak w tym artykule nie będziemy skupiać się nad konsekwencjami działalności człowieka. Skoncentrujemy się na organach ochrony środowiska, które mają na celu poprawić dyscyplinę środowiskową i zapewnić równowagę w przyrodzie.
Wszystkie organy administracji publicznej mają obowiązek tworzenia optymalnych warunków ochrony środowiska.
Na wstępie warto wymienić owe organy:
- wójt, burmistrz, prezydent miasta;
- starosta;
- wojewoda;
- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Te wyżej wymienione stanowiska odpowiadają za działania zabezpieczające oraz wyciągnięcie ewentualnych konsekwencji w przypadku nieprzestrzegania prawa ochrony środowiska. Są koniecznością w czasach, gdy nasza planeta pokazuje, że nie jest traktowana jak prawdziwy dom.
Kompetencje tych organów są jednak bardziej rozbudowane niż rzucone ogólniki. Nakazy i zakazy dotyczące sposobu użytkowania powierzchni, przestrzeni i zasobów naturalnych, budowy komunalnych urządzeń sanitarnych, czy propagowaniu niskiej emisji spalin, mogą przyprawić o ból głowy niejednego inwestora, czy przedsiębiorcę.
Szeroko pojęta ochrona środowiska.
Zakres prawa ochrony środowiska pokrywa wiele sektorów. Należą do nich między innymi:
- gospodarka nieruchomościami,
- gospodarka wodna,
- gospodarka kanalizacyjna,
- gospodarka sanitarna,
- gospodarka odpadów komunalnych,
- gospodarka energetyczna,
- ochrona zdrowia,
- ochrona przeciwpożarowa.
Kategorie spraw dotyczące prawa ochrony środowiska.
Środowisko bogate jest, chociażby w zasoby naturalne. Dlatego ważne jest, by regulować wydobycie jego zasobów. Obowiązkiem administracji publicznej jest również ochrona przyrody. Mowa na przykład o parkach narodowych. Do innych obowiązków należą również ochrona gatunków zwierząt i roślin. Jeśli wnikliwie zagłębimy się w temat ochrony środowiska to wniosek, który nasuwa się sam, jest jeden, należy podjąć kroki, które pomogą nam żyć w symbiozie z naszą planetą i jej mieszkańcami.
Wspólne dobro.
Prawo ochrony środowiska powinno być płaszczyzną działania nie tylko władz, ale również nas, mieszkańców miast, krajów, kontynentów. Dlatego warto wiedzieć, że powszechny obowiązek dbałości o stan środowiska nałożony jest na wszystkich, bez wyjątku. Fakt, główny ciężar spoczywa na władzy, jednak edukacja środowiskowa pozwoli z czasem odciążyć administrację. Prawidłowo funkcjonujący samorząd terytorialny, który realizuje w pełni nałożone na niego obowiązki z zakresu ochrony środowiska, daje solidną podstawę do rozwoju społeczności lokalnej w sferze środowiskowej, ale także w sferze gospodarczej i społecznej.