Praca freelancera – w domu czy w biurze?

praca zdalna

Praca bez sztywnych godzin pracy, czy dresscode’u była dla wielu priorytetowym celem do zrealizowania. Odkąd na rynku pracy pojawili się freelancerzy, a pracodawcy umożliwiają swoim pracownikom pracę zdalną, wielu z nich zastanawia się, czy pracować w domu, czy w biurze. Jakie są zalety i wady pracy zdalnej, a jakie pracy w biurze?

Praca zdalna – zalety i wady

Praca w domu ma wiele zalet, dlatego jest dla wielu pracowników, którzy mają tę możliwość, wyborem atrakcyjnym i stwarzającym wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala podejmować pracę w interesujących i wymagających projektach poza Twoim miejscem zamieszkania, również w firmach mających swoją siedzibę za granicą, a nawet na innym kontynencie.

Bardzo ważnym aspektem dla ludzi aktywnych w życiu osobistym czy posiadających interesujące hobby jest fakt, że nie tracą czasu na dojazdy – stanie w korkach czy długie podróże autobusem lub pociągiem znacznie ograniczają możliwości wykorzystania czasu wolnego, które jest przez to zwyczajnie mniej.

Ponadto daje możliwość zorganizowania miejsca pracy według własnych uznań, a często również wyboru dowolnych godzin pracy.

Co przeszkadza w pracy w domu?

Wiele osób, którym pracodawcy umożliwili pracę zdalną, decyduje się na powrót do biura, natomiast freelancerzy coraz chętniej poszukują możliwości wynajęcia stanowiska do pracy w biurach serwisowanych lub przestrzeni coworkingowej – czyli stanowiskach pracy przygotowanych przez operatorów wynajmujących przestrzeń biurową od właścicieli lokali lub budynków.

W cenie miesięcznej opłaty otrzymują w pełni wyposażone i przystosowane do pracy biura lub stanowiska pracy w przestrzeni typu open space.

Dlaczego tak się dzieje?

 • Praca zdalna to utrudniony kontakt ze współpracownikami, z którymi komunikować się można wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub Internetu.
 • Praca w domu ogranicza możliwości awansu, który często zależny jest od działań networkingowych.
 • Obecność w domu dzieci, zwierząt lub starszych osób może rozpraszać uwagę i zmniejszać efektywność.
 • Małe mieszkanie lub trudne warunki domowe mogą uniemożliwić stworzenie komfortowego miejsca pracy.

Praca zdalna dla każdego?

Wszystkie wymienione wyżej aspekty, które towarzyszą lub mogą towarzyszyć pracy zdalnej, dla każdego z osobna mogą stanowić wady lub zalety.

Wszystko zależy od poziomu Twojej koncentracji, motywacji, a także od ustosunkowania do otoczenia, łatwości nawiązywania kontaktów czy podejścia do wolnego czasu.

Dla kogo praca zdalna?

Pracę w zdalną wybierają ludzie, którzy nie mają problemów ze skupieniem się i zmotywowaniem do pracy, mimo wielu rozpraszających czynników, jakie mogą występować w domu. Brak regularnego kontaktu z kolegami z pracy nie jest dla nich problemem, ponieważ prowadzą życie towarzyskie, spotykając się ze znajomymi wieczorami i w weekendy.

Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu – chętnie zwiedzają świat, często zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu nowych znajomości, wyzwań, lepszej pogody czy obniżenia kosztów życia. Zdalna praca pozwala im łączyć stały dochód z pasją.

Dla kogo lepsza praca w biurze?

Nad powrotem do biura (kiedy pracujesz na etacie) lub wynajęciem przestrzeni do pracy (w przypadku freelacerów) powinny zastanowić się osoby, które:

 • potrzebują wyraźnego oddzielenia pracy od życia prywatnego,
 • mają kłopot z motywacją do pracy w domu,
 • w mieszkaniu nie mają warunków sprzyjających pracy,
 • potrzebują licznych kontaktów do rozwijania swojej działalności,
 • życie towarzyskie opierają o znajomości z pracy.

Na szczęście dzisiejsze trendy w formie prowadzenia działalności czy rodzaju zatrudnienia są zaspokajane przez coraz większy rynek biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, z których chętnie korzystają małe firmy czy freelancerzy.

Zapewnienie komfortowych warunków pracy to ich zasadniczy cel. Korzyści korzystania z takich usług znajdziesz na http://www.fullserviceoffice.pl.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Praca freelancera – w domu czy w biurze?

 1. Karol pisze:

  Uważam, że należy mieć miejsce poza miejscem zamieszkania. Wtedy można się skupić na pracy, zamiast na sprawach domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt przez Facebook Messenger