Praca freelancera – w domu czy w biurze?
Praca bez sztywnych godzin pracy, czy dresscode’u była dla wielu priorytetowym celem do zrealizowania. Odkąd na rynku pracy pojawili się freelancerzy, a pracodawcy umożliwiają swoim pracownikom pracę zdalną, wielu z nich zastanawia się, czy pracować w domu, czy w biurze. Jakie są zalety i wady pracy zdalnej, a jakie pracy w biurze?
Praca zdalna – zalety i wady
Praca w domu ma wiele zalet, dlatego jest dla wielu pracowników, którzy mają tę możliwość, wyborem atrakcyjnym i stwarzającym wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala podejmować pracę w interesujących i wymagających projektach poza Twoim miejscem zamieszkania, również w firmach mających swoją siedzibę za granicą, a nawet na innym kontynencie.
Bardzo ważnym aspektem dla ludzi aktywnych w życiu osobistym czy posiadających interesujące hobby jest fakt, że nie tracą czasu na dojazdy – stanie w korkach czy długie podróże autobusem lub pociągiem znacznie ograniczają możliwości wykorzystania czasu wolnego, które jest przez to zwyczajnie mniej.
Ponadto daje możliwość zorganizowania miejsca pracy według własnych uznań, a często również wyboru dowolnych godzin pracy.
Co przeszkadza w pracy w domu?
Wiele osób, którym pracodawcy umożliwili pracę zdalną, decyduje się na powrót do biura, natomiast freelancerzy coraz chętniej poszukują możliwości wynajęcia stanowiska do pracy w biurach serwisowanych lub przestrzeni coworkingowej – czyli stanowiskach pracy przygotowanych przez operatorów wynajmujących przestrzeń biurową od właścicieli lokali lub budynków.
W cenie miesięcznej opłaty otrzymują w pełni wyposażone i przystosowane do pracy biura lub stanowiska pracy w przestrzeni typu open space.
Dlaczego tak się dzieje?
- Praca zdalna to utrudniony kontakt ze współpracownikami, z którymi komunikować się można wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub Internetu.
- Praca w domu ogranicza możliwości awansu, który często zależny jest od działań networkingowych.
- Obecność w domu dzieci, zwierząt lub starszych osób może rozpraszać uwagę i zmniejszać efektywność.
- Małe mieszkanie lub trudne warunki domowe mogą uniemożliwić stworzenie komfortowego miejsca pracy.
Praca zdalna dla każdego?
Wszystkie wymienione wyżej aspekty, które towarzyszą lub mogą towarzyszyć pracy zdalnej, dla każdego z osobna mogą stanowić wady lub zalety.
Wszystko zależy od poziomu Twojej koncentracji, motywacji, a także od ustosunkowania do otoczenia, łatwości nawiązywania kontaktów czy podejścia do wolnego czasu.
Dla kogo praca zdalna?
Pracę w zdalną wybierają ludzie, którzy nie mają problemów ze skupieniem się i zmotywowaniem do pracy, mimo wielu rozpraszających czynników, jakie mogą występować w domu. Brak regularnego kontaktu z kolegami z pracy nie jest dla nich problemem, ponieważ prowadzą życie towarzyskie, spotykając się ze znajomymi wieczorami i w weekendy.
Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu – chętnie zwiedzają świat, często zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu nowych znajomości, wyzwań, lepszej pogody czy obniżenia kosztów życia. Zdalna praca pozwala im łączyć stały dochód z pasją.
Dla kogo lepsza praca w biurze?
Nad powrotem do biura (kiedy pracujesz na etacie) lub wynajęciem przestrzeni do pracy (w przypadku freelacerów) powinny zastanowić się osoby, które:
- potrzebują wyraźnego oddzielenia pracy od życia prywatnego,
- mają kłopot z motywacją do pracy w domu,
- w mieszkaniu nie mają warunków sprzyjających pracy,
- potrzebują licznych kontaktów do rozwijania swojej działalności,
- życie towarzyskie opierają o znajomości z pracy.
Na szczęście dzisiejsze trendy w formie prowadzenia działalności czy rodzaju zatrudnienia są zaspokajane przez coraz większy rynek biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, z których chętnie korzystają małe firmy czy freelancerzy.
Zapewnienie komfortowych warunków pracy to ich zasadniczy cel. Korzyści korzystania z takich usług znajdziesz na http://www.fullserviceoffice.pl.
Uważam, że należy mieć miejsce poza miejscem zamieszkania. Wtedy można się skupić na pracy, zamiast na sprawach domowych.