Dlaczego rośnie? Powody, dla których bitcoin podbija serca inwestorów

bitcoin

O Bitcoin słyszał już prawie każdy – na czym jednak polega jego fenomen? Dlaczego miliony ludzi na całym świecie inwestują w niego? I jak to możliwe, że wirtualna waluta w ciągu kilku lat z czegoś praktycznie bezwartościowego stała się pożądanym instrumentem inwestycyjnym wartym dziś ponad 25 000 zł za sztukę?

Bitcoin: Fakty i mity

Bitcoin jest kryptowalutą – czyli taką która opiera się na kryptografii, a powstanie kolejnych Bitcoinów opiera się na rozwiązywaniu problemów matematycznych przez podłączone do sieci wydobywczej komputery. Początkowo Bitcoiny wydobywać mógł każdy, jednak dziś trudność wydobycia znacznie wzrosła i aby je wydobywać potrzebne są maszyny o ogromnej mocy obliczeniowej – nieosiągalne dla przeciętnego Kowalskiego. Historia Bitcoina zaczyna się w 2009 roku, gdy Satoshi Nakamoto rozpoczął wydobycie Bitcoinów za pomocą swojego komputera, a z czasem dołączyli do niego inni i stopniowo zaczęła się zwiększać pula dostępnych Bitcoinów. Dziś zbliżyliśmy się do zakodowanego przez twórców limitu waluty, czyli 21 mln sztuk – stąd też w odróżnieniu od drukowanych pieniędzy nie musimy się obawiać, że poprzez dodruk wartość będzie ulegała inflacji – w przypadku Bitcoina jest wręcz odwrotnie.

Załóż konto w giełdzie kryptowalut BitBay.

Fenomen Bitcoina

Z pewnością to co stało się na rynku walutowym i inwestycyjnym za sprawą Bitcoina możemy nazwać fenomenem. Bitcoin to przede wszystkim pierwsza kryptowaluta, która przyjęła się na całym świecie i za pomocą której możemy realizować transakcje. Co za tym idzie posiada już dziś wielu następców – inne kryptowaluty dostępne na rynku. Fenomenem jest również poziom wzrostu wartości Bitcoina – wartość wejściowa ustalona przez twórców w 2009 r. została na 0,0008 USD za 1 Bitcoina, w momencie pierwszego wprowadzenia tej waluty do sprzedaży 17 sierpnia 2010 roku jej cena wynosiła 0,063 USD. Dziś wartość Bitcoina wynosi około 10.000 USD (ok. 40 000 zł) a w szczytowym momencie osiągniętym w 2017 roku za każdego Bitcoina mogliśmy otrzymać ok. 23 000 USD, czyli około 100 000 zł! Wyobraźmy sobie że w 2010 roku kupiliśmy 100 Bitcoinów za 6,3 USD (ok. 25 zł), a sprzedali je w 2017 roku za „jedyne” 2 300 000 USD, czyli około 10 mln złotych polskich! Jest to chyba najwyższy wzrost wartości w historii świata – w 7 lat wartość 1 Bitcoina wzrosła 40 000 000% (40 milionów procent)! Nic więc dziwnego że Bitcoin cały czas przyciąga inwestorów, gotowych zakupić tą kryptowalutę.

Czy Bitcoin jest legalny?

Mimo że Bitcoin jest walutą zdecentralizowaną, a w polskim prawie istnieją pewne braki odnoszące się do kryptowalut – to w jego świetle Bitcoin jest całkowicie legalny. W związku z tym możliwy jest obrót nim i traktowany jest on jako prawo majątkowe. Podobnie jak w przypadku zbywania innych praw majątkowych od zarobku z kryptowaluty zapłacimy podatek dochodowy, a w przypadku nabycia za kryptowalutę towarów lub usług powinny zostać one opodatkowane standardową stawką VAT wynoszącą 23% (źródło: Legalność Bitcoina w Polsce i na Świecie – OdkryjBitcoin.pl). Dlatego też nie musimy się obawiać o legalność obrotu kryptowalutami w Polsce.

Kto i jak może inwestować w BTC?

Tak naprawdę inwestować w Bitcoina może każdy za pośrednictwem giełdy. Nie trzeba od razu inwestować kilkudziesięciu tysięcy złotych aby zakupić jednego Bitcoina, a to za sprawą podziału na mniejsze jednostki zwane satoshi, których 100 mln odpowiada jednemu Bitcoinowi. Sami możemy zdecydować ile chcemy zainwestować i kiedy. (zob. Giełda Bitcoin – OdkryjBitcoin.pl) Wystarczy być pełnoletnim i założyć konto giełdowe lub w internetowym kantorze aby dokonać zakupu i zarządzać własnym portfelem zawierającym naszą kryptowalutę.

Czy to się opłaca?

Pytanie na które z pewnością każdy z nas chciałby poznać odpowiedź – złote rady jednak nie istnieją i to co dla jednego będzie opłacalne, drugiej osobie może przynieść stratę. Każda inwestycja to indywidualny przypadek – więc ciężko znaleźć gotową receptę na sukces inwestycyjny. Pamiętajmy jednak że im większe ryzyko podejmujemy – tym większe możemy osiągnąć zyski (lub straty). Jeśli chodzi o Bitcoin i inne kryptowaluty to po analizie historii ich dotychczasowych notowań możemy dojść do wniosku że cyklicznie przeżywa on „wzloty i upadki”, a wahania jego wartości potrafią być bardzo duże w krótkim okresie czasu. Jeśli wstrzelimy się w odpowiedni moment możemy zwiększyć swój portfel kilku-krotnie w przeciągu kilku tygodni, jeśli jednak wybierzemy zły moment…. cóż z pewnością nie zyskamy.

Jak widać Bitcoin jest niezwykłym przedmiotem inwestycyjnym i mimo że „wirtualny” to potrafi dla wprawnego (lub posiadającego szczęście) inwestora wygenerować znaczne zyski – stąd moim zdaniem zastanawiając się nad zainwestowaniem posiadanego kapitału warto wziąć pod uwagę kryptowaluty, jednak jak przy każdej inwestycji powinniśmy pamiętać że potencjalny zysk zawsze niesie z sobą ryzyko i na giełdzie nigdy nic nie jest pewne.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *