Pamiątka 150. rocznicy niepodległości USA na monecie Skarbnicy Narodowej – opinia

Pamiątka 150. rocznicy niepodległości USA na monecie Skarbnicy Narodowej – opinia

Amerykańskie dolary to monety poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie z wielu różnych powodów. Dziś przedstawiamy bliżej półdolarówkę z 1926 roku i wyjaśniamy, na czym polega jej wyjątkowość. Zapraszamy do lektury!

Narodziny Stanów Zjednoczonych

Powstanie tej monety jest ściśle związane z historią Stanów Zjednoczonych Ameryki, która symbolicznie rozpoczęła się 4 lipca 1776 roku. Tego dnia delegaci 13 kolonii angielskich zgromadzeni na II Kongresie Kontynentalnym w Filadelfii uchwalili Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych, ogłaszając swoją niezależność od brytyjskiego panowania.

150. rocznica tych wydarzeń, która, jak łatwo policzyć, przypadała w 1926 roku, była przez Amerykanów hucznie obchodzona. Elementem obchodów była m.in. emisja pamiątkowej monety – srebrnej półdolarówki.

Moneta z niezwykłą historią

Została ona wybita w Mennicy Filadelfijskiej ze srebra wysokiej próby 900/1000, w ilości około miliona sztuk. Awers monety o nominale 50 centów, średnicy 30,6 mm i masie 12,5 g zdobią profile dwóch prezydentów USA: Jerzego Waszyngtona, który sprawował ten urząd jako pierwszy, oraz Calvina Coolidge’a, będącego na stanowisku w roku 1926. Ten ostatni do tej pory pozostaje jedynym prezydentem Stanów Zjednoczonych uwiecznionym na amerykańskim pieniądzu jeszcze za swojego życia. Na rewersie półdolarówki przedstawiono z kolei Dzwon Wolności, który został odlany w 1753 r. i szybko stał się symbolem walk o niepodległość USA.

Pamiątkowa moneta była rozprowadzana wśród gości odwiedzających międzynarodowe targi odbywające się w 1926 roku w Filadelfii, nie cieszyła się jednak szczególnym zainteresowaniem. W efekcie ponad 85% emisji zostało zwrócone do mennicy i uległo przetopieniu. To sprawia, że każdy z około 140 tys. zachowanych do dziś egzemplarzy ma szczególną wartość kolekcjonerską i historyczną.

Chcesz, żeby moneta upamiętniająca 150 lat niepodległości USA stała się częścią Twojej kolekcji? Oryginalną półdolarówkę znajdziesz w ofercie Skarbnicy Narodowej – odwiedź stronę https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety i sprawdź szczegóły!

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *