Otwarte głowy do IT!

Otwarte głowy do IT!

Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. Z racji na coraz większe potrzeby konsumentów, branża ta musi poszerzać się o nowych specjalistów. Tym samym, wbrew pozorom, ograniczenia w wejściu do IT stają się coraz mniejsze. Okazuje się, że nie trzeba kończyć studiów informatycznych, by znaleźć się w świecie IT. Doskonałym tego przykładem jest praca w roli UX lub UI Designera. Jest to świetna wiadomość dla tych, którzy ukończyli studia humanistyczne i którzy chcą zacząć pracować w nowych technologiach, nie mając wiedzy technicznej.

Co oprócz otwartej głowy?

Poza ukończonymi studiami humanistycznymi, w parze powinna iść pasja do nowych technologii, a tym samym – szkolenie się w tej dziedzinie. Możliwości w tym względzie jest z roku na rok coraz więcej – od darmowych kursów online, webinarów, tutoriali, poprzez płatne warsztaty, skończywszy na udziale w wielu ciekawych konferencjach prowadzonych przez doświadczonych praktyków. Ta branża po prostu lubi się spotykać 😊 Udział w warsztatach, czy konferencjach jest doskonałą okazją do zetknięcia się z ludźmi, którzy rzeczywiście żyją w obszarze UX. Nie musisz na sucho wpisywać w wyszukiwarce haseł typu: praca IT, rekrutacja specjalistów IT, tester praca, etc, ale osobiście o to zapytać osoby, które chętnie doradzą w temacie. Dzięki takim spotkaniom możesz rozwiać wiele wątpliwości. Dowiedzieć się chociażby, czy praca zdalna jest możliwa będąc UX czy UI designerem, jak wyglądają od kuchni projekty IT w obszarze UX? Jak duże są zespoły UX specjalistów w danej firmie? Pytań na samym początku może być wiele, ale zanim faktycznie zaczniesz wyszukiwanie pracy, warto na nie sobie wcześniej odpowiedzieć.

Oferty pracy dla UX/UI designera

W portalach z ofertami pracy piętrzą się ogłoszenia z zapotrzebowaniem na usługi UX i UI Designerów. Oczywiście jednym z ważniejszych atutów jest posiadanie portfolio, które często okazać się może przepustką na pierwszy staż.

Z przykładowych ofert pracy dowiadujemy się, że do obowiązków Junior UX Designera należeć będzie: udział w zbieraniu i analizowaniu wymagań dotyczących bieżących projektów (wymagania biznesowe, rynkowe), zbieranie i analiza danych dotyczących użytkowników i ich potrzeb, modelowanie i projektowanie rozwiązań (makiety, szkice, prototypy), testowanie zaprojektowanych rozwiązań, odpowiedzialność za wykonywane zadania.

W wymaganiach wymieniane jest: umiejętność pracy samodzielnie i w zespole, umiejętność projektowania makiet funkcjonalnych, projektów graficznych, znajomość zagadnień z obszaru UX, umiejętność myślenia analitycznego, kreatywność, otwartość i komunikatywność. Mile widziana jest znajomość obsługi programów UXPin (lub podobnego), Photoshop, Hot Jar/Usability Tools, Google Analytics. W zamian oferowana jest możliwość pracy zdalnej w elastycznych godzinach, różnorodność projektów. Natomiast w miejscu wynagrodzenie często spotkać można odpowiedź: „uzależniona od posiadanych umiejętności i doświadczenia” i tu należy wykazać się czujnością w podawaniu propozycji wysokości wynagrodzenia. Podpowiedzią mogą być dane opisane w raporcie „UX 2017 — Cyfrowe produkty i usługi”, które mówią, iż na stanowisku juniorskim można liczyć na średnie wynagrodzenie do 6 tys. zł netto.

Umiejętności miękkie w tym zawodzie są bardzo potrzebne

Warto pamiętać, że aby zostać dobrym UX Designerem, momentami bardziej liczy się wiedza o człowieku i jego zachowaniu, niż wiedza techniczna. Oczywiście są to aspekty, które powinny się przenikać, jednak empatia, wyrozumiałość, zdolność komunikacji to bardzo ważne aspekty tego zawodu. Jak cała branża IT, podobnie UX design wymaga ciągłej chęci poszerzania swoich kompetencji, bo jest to rynek niezwykle żywy i zmieniający się z roku na rok, dlatego stale trzeba trzymać rękę na pulsie. Zatem, jeśli masz otwartą głowę, jesteś kreatywny i jarasz się technologią, ten zawód może być dla Ciebie 😊

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *