Od czego zależy cena platyny?

cena platyny

Platyna jest stosunkowo nowym produktem inwestycyjnym na tle złota czy srebra. Z tego też względu jest często pomijana przez inwestorów, mimo wielu swoich zalet, do których należy wykorzystanie w przemyśle medycznym, energetycznym, chemicznym czy nawet transportowym. Od czego zatem zależy cena platyny i jak można ją dostać?

Jak się okazuje platyna nie należy do grona najpopularniejszych surowców. Wskazuje na to wartość, na 25 uncji wydobywanego złota wypada niecała uncja platyny. Mimo to jest ona mocno doceniana w branży jubilerskiej, ze względu na jej srebrny połysk oraz niepowtarzalną wytrzymałość. Jest zdecydowanie twardsza od złota i nie widać na niej upływającego czasu.

Ceny platyny – czym są spowodowane?

Wycena tego surowca jest zależna od wielu czynników, także tych które decydują o cenie srebra czy złota. Jest to związane m.in. z branżą ekonomiczną, z postępem technologicznym oraz inflacją. Oprócz tego wartość platyny jest określana na podstawie dwóch specyficznych czynników, a są nimi: wpływ Republiki Południowej Afryki oraz przemysłu motoryzacyjnego. Skąd takie powiązanie?

Większość platyny znajduje się właśnie w tym egzotycznym rejonie świata czyli w Republice Południowej Afryki, jest tam aż 95% światowych zasobów tego surowca, co jest częścią 75% światowej produkcji. Przemysł motoryzacyjny wymaga niezbędnych katalizatorów, które powstają dzięki platynie. Produkcja ta potrzebuje ok. 50% złóż tego metalu. Można zatem stwierdzić, że popyt na platynę będzie rósł wraz z rozwojem przemysłu samochodowego.

Ceny platyny – od czego zależą?                 

Gdzie znaleźć najbardziej aktualne ceny platyny? Autentyczne kursy i ceny platyny można uzyskać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców. Ceny ustalane są bowiem dwa razy dziennie średnio o 9:45 i 14:00 czasu lokalnego i podawane są w dolarach amerykańskich. Ceny te nie są bowiem zależne od Londyńskiej Giełdy Metali, która jest spółką współpracująca z LBMA.

Platyna w formie

Monety i sztabki to najczęstsza forma, w której można spotkać platynę. Aby można było uznać ją za czystą musi posiadać próbę co najmniej 0,9995. Monety wykonane z platyny mają znacznie większą wartość ze względu na wyższe koszty produkcji, większe zainteresowanie kolekcjonerów.

W przeciwieństwie do srebrnych lub złotych monet transmitowane są w mniejszych nakładach co sprawia, że są bardziej atrakcyjne. Sztabki platyny można dostać w formie jej części lub wielokrotności uncji, gramów czy też kilogramów. Osoby zainteresowane takim tematem jak skup złota i platyny odwołujemy na stronę https://europa-wroc.pl.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Od czego zależy cena platyny?

  1. Marysia pisze:

    Dzięki za fajny artykuł, w sumie platyna jest potrzebna nie tylko jako ozdobnik chyba z tego wynika cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *