OC krótkoterminowe. Co warto o nim wiedzieć?

oc

Standardowa umowa dotycząca ubezpieczenia OC jest podpisywana na okres 12 miesięcy i automatycznie przedłużana, o ile właściciel z niej nie zrezygnuje. Obowiązek posiadania polisy dotyczy także samochodów, które nie są używane. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. Na czym polega OC krótkoterminowe i kto może liczyć na takie rozwiązanie?

Czym jest OC krótkoterminowe i kto może z niego skorzystać?

OC krótkoterminowe działa na dokładnie takich samych zasadach jak standardowa polisa, a główna różnica to zgodnie z nazwą krótszy okres obowiązywania umowy. Zwykłe wynosi on 30 dni, a ubezpieczenie jest możliwe tylko w kilku wyjątkowych przypadkach.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest przeznaczone wyłącznie dla:

  • pojazdów zabytkowych – czyli aut posiadających żółte tablice, liczących sobie co najmniej 25 lat, posiadających 70% oryginalnych części lub uznanych za historyczne z innych względów;
  • osób prowadzących działalność związaną z handlem samochodami – z tej opcji najczęściej korzystają właściciele komisów, którzy ubezpieczają krótkoterminowo auta przeznaczone na sprzedaż;
  • aut zarejestrowanych za granicą – tylko w przypadku, gdy zostaną sprowadzone do Polski, nie są jeszcze zarejestrowane w naszym kraju, a jednocześnie nie posiadają zielonej karty lub ważnej polisy OC;
  • samochodów zarejestrowanych czasowo – okres 30 dni pokrywa się z 30 dniową możliwością czasowej rejestracji samochodu;
  • pojazdów wolnobieżnych – do tej grupy zaliczają się pojazdy, których prędkość maksymalna nie przekracza 25 km/h, ale z przywileju wyłączone są ciągniki wykorzystywane do pracy rolniczej, natomiast z ubezpieczenia mogą korzystać maszyny budowlane czy wykorzystywane w pracach leśnych.

Pojazdy wolnobieżne w ramach OC krótkoterminowego mogą być ubezpieczone na okres trzech miesięcy, a nie tylko 30 dni. Dzięki temu ich właściciele eksploatują swoje maszyny w pracy o charakterze sezonowym.

Czym OC krótkoterminowe różni się od standardowego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują OC krótkoterminowe, udostępniają je swoim klientom na dokładnie takich samych zasadach jak standardowe ubezpieczenie. Podobnie prezentują się również koszty polisy. Różnica polega na tym, że umowa ubezpieczeniowa nie jest automatycznie przedłużana. Właściciel pojazdu, który pragnie korzystać z polisy przez okres dłuższy niż 30 dni lub trzy miesiące musi sam zadbać o jej prolongatę.

Gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Większość wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku udostępnia swoim klientom OC krótkoterminowe. Wystarczy zapoznać się z jak największą liczbą ofert, aby znaleźć najkorzystniejszą cenowo. Należy jednak pamiętać, że OC krótkoterminowe to rozwiązanie z założenia tymczasowe i nie przysługuje osobom, które ze swojego zarejestrowanego w Polsce auta korzystają sporadycznie.

Charakter eksploatacji pojazdu nie zwalnia właściciela od konieczności posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Jak znaleźć korzystną ofertę i nie przepłacać? Warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Kiosk Polis, dostępnego pod adresem https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Czytelne zestawienie poszczególnych ofert ułatwi podjęcie decyzji, a polisy kupowane przez internet i w pakiecie są z reguły sporo tańsze!

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *