Obsługa prawna firm – jak wybrać najlepszego partnera biznesowego?

obsługa prawna firm

Im większa firma, tym bardziej skomplikowana jest jej obsługa. Dotyczy to wielu aspektów działania przedsiębiorstwa – zamówień, realizacji zleceń, zarządzania maszynami i pracownikami. Także kwestie prawne na pewnym etapie rozwoju naszego biznesu zaczynają powoli przerastać dział kadr czy księgową. Jeżeli pracujemy w obszarze specyficznej branży lub po prostu zarządzamy dużym kapitałem, warto zdecydować się na współpracę z kancelarią prawną. Jak jednak wybrać najlepszą?

Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?

  • Zawsze sprawdzaj zakres usług
  • Nie wahaj się sprawdzać opinii
  • Sprawdź, czy kancelaria zna się na twojej branży

Zawsze sprawdzaj zakres usług

Obsługa prawna firm to nic innego jak kompleksowe działania mające na celu ułatwienie prowadzenia działalności. Kancelaria, z którą podpiszemy umowę, jasno określa pola, na których będzie wspierać nasz biznes pod kątem aktualnie obowiązujących przepisów, wyznaczając przy tym wynagrodzenie, jakie będziemy musieli zapłacić za jej usługi.

W skład pakietu obsługi może wchodzić wiele rzeczy, jak na przykład:

  • pisanie umów i kontraktów oraz ich analiza pod kątem prawnym;
  • doradztwo w kwestii najlepszego sposobu na prowadzenie działalności;
  • pomoc w obsłudze dla spółek prawa handlowego;
  • sporządzanie opinii i analiz prawnych;
  • przygotowywanie dokumentów, regulaminów, procedur i innych aktów wewnętrznych niezbędnych do prowadzenia firmy;
  • windykacja należności od nierzetelnych klientów i wiele innych.

Zanim jednak wybierzemy tę jedną kancelarię i podpiszemy umowę, warto nie tylko sprawdzić oferty różnych podmiotów operujących na rynku, ale także dokładnie przeczytać sam dokument. Warto pamiętać, że czasem tania oferta wcale nie zapewni nam maksymalnej ochrony i wsparcia.

Nie wahaj się sprawdzać opinii

Jeżeli mamy taką możliwość, zawsze warto zapoznać się z recenzjami i opiniami innych osób na temat wybranej przez nas kancelarii. W pierwszej kolejności możemy spróbować podpytać naszych partnerów biznesowych czy przyjaciół.

Dokładny research w sieci również może przynieść wiele ciekawych danych – ludzie zwykle piszą opinie w sytuacji, gdy czują się niezadowoleni z jakości usług lub gdy uważają, że firma jest na tyle dobra, że warto ją pochwalić. Przejrzenie opinii Google dla wybranej kancelarii może więc dać nam pogląd na to, jak ona pracuje i jak bardzo jest skuteczna.

Sprawdź, czy kancelaria zna się na twojej branży

Prawo w Polsce potrafi być naprawdę skomplikowane. Z tego powodu nie istnieją prawnicy, którzy znaliby się perfekcyjnie na każdej jego dziedzinie. Zanim podpiszemy więc umowę z kancelarią, warto sprawdzić, czy jej pracownicy znają się na branży, w której działamy.

Można to zrobić na kilka prostych sposobów, jednak najbardziej efektywnym będzie po prostu poważna, biznesowa rozmowa. Jej efekty możemy porównać z opiniami współpracowników czy znajomych, a także z tymi zaczerpniętymi w internecie. Jeżeli informacje z tak wielu źródeł będą się pokrywać, możemy być pewni, że trafiliśmy na profesjonalistów.

Obsługa prawna dla firm to dobry pomysł, jeżeli działamy w trudnej, specyficznej branży lub gdy po prostu nasza firma zaczyna się znacznie rozrastać. Jednak nie tylko duzi powinni konsultować się z prawnikiem – także w wielu małych oraz mikroprzedsiębiorstwach czasem zdarzają się takie sytuacje, które lepiej przedyskutować z prawnikiem. Jeżeli nie potrzebujemy stałej opieki, zawsze warto wynegocjować z kancelarią swoisty pakiet usług, np. określoną ilość konsultacji, za które będziemy mogli zapłacić z góry, a w razie potrzeby liczyć na pomoc.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *