O czym pamiętać pisząc list motywacyjny?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele listów motywacyjnych nie wzbudza zainteresowania pracodawców? Niewiele z nich jest dobrze napisanych i przykuwa uwagę rekruterów. Dlaczego tak się dzieje? Większość osób składających swoje dokumenty aplikacyjne nie docenia wagi listu motywacyjnego. Pomysłowo i profesjonalnie napisany list zwróci uwagę pracodawcy i pozwoli zdobyć upragnioną pracę.
Pisząc list motywacyjny, powinieneś skoncentrować się na następujących kwestiach:
- List motywacyjny zawsze musi być dopasowany do danego stanowiska. Zapomnij o sztampowym pisaniu listu o jednakowej treści do wszystkich pracodawców. Każde miejsce, w którym ubiegasz się o pracę to nowy list motywacyjny. Spraw, aby pracodawca czytając Twoje dokumenty odniósł wrażenie, że zostały one napisane tylko dla niego. Pamiętaj o tym, żeby w liście motywacyjnym znalazły się informacje o posiadanych przez Ciebie umiejętnościach, które przydadzą się na danym stanowisku. Przedstaw w nim, jak wykorzystasz swoje doświadczenie i umiejętności w pracy.
- Twój list motywacyjny (więcej w temacie na blogu Interviewme.pl, gdzie przeczytasz jak napisać list motywacyjny do firmy) powinien się wyróżniać spośród setek innych. Dlatego nie używaj w nim gotowych sformułowań, które bez problemu wyszukasz na stronach internetowych. Szukaj przykładów dobrze napisanych listów motywacyjnych, ale niech będą one tylko inspiracją do tego, aby napisać swój. Większość listów motywacyjnych jest pisana według tych samych schematów. Nic dziwnego, że rekruter po przeczytaniu dużej liczby identycznych dokumentów może poczuć się znużony.
- Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać pisząc list motywacyjny jest nawiązanie do swojego Curriculum Vitae. Twój list motywacyjny powinien wyglądać jakby był częścią CV, tworząc z nim całość. Ważny jest wygląd, który powinien być identyczny z CV. Zwróć uwagę na czcionkę, układ informacji na stronie, ewentualne elementy ozdobne. Obydwa dokumenty powinny być do siebie podobne. Tylko tak napisane dokumenty aplikacyjne wyglądają na w pełni profesjonalne. Twoje CV mówi o doświadczeniu, natomiast list motywacyjny wskazuje, jak wykorzystasz je w przyszłej pracy. Nie należy powtarzać informacji zawartych wcześniej w Curriculum Vitae. List motywacyjny ma jedynie te informacje uzupełniać. Używając szablonów pomagających napisać profesjonalne dokumenty aplikacyjne, można skorzystać ze specjalnego kreatora, który pomoże w tym, aby obydwa dokumenty były w tym samym stylu.
- W swoim liście motywacyjnym nie używaj przymiotników, które nie pokazują Twoich umiejętności. Puste przymiotniki to nie jest coś, co zainteresuje przyszłego pracodawcę. W swoim dokumencie napisz o tym, jak wykorzystasz swoje umiejętności w pracy. Dobrym sposobem na to, aby zwrócić na siebie uwagę, jest opisanie konkretnych zadań, jakie miałeś do wykonania i jak sobie z nimi poradziłeś. A co jeśli nie posiadasz doświadczenia? W takiej sytuacji opisz swoje praktyki, działalność w kołach studenckich lub informacje o tym, że byłeś wolontariuszem. Oczywiście tylko w tym wypadku, jeśli te działania miały związek ze stanowiskiem, na które kandydujesz. Być może masz zainteresowania związane pracą, o którą się ubiegasz. Pokaż pracodawcy, jakie korzyści będzie miał, jeśli zatrudni właśnie Ciebie.
- Pisząc list motywacyjny nie bądź roszczeniowy. Nie należy także o pracę prosić. Twoim zadaniem jest to, aby po przeczytaniu Twoich dokumentów aplikacyjnych pracodawca miał odczucie, że wiele straci, jeśli Cię nie zatrudni. Zamieść jak najwięcej wiadomości o tym, co potrafisz i w czym jesteś najlepszy. Nie używaj słów takich jak: jestem kandydatem idealnym, najlepszym. To z treści ma wynikać to, że jesteś najlepszy. Pracodawca, który będzie czytał Twój list motywacyjny sam powinien dojść do takiego właśnie wniosku.
- W tym punkcie trochę informacji o tym, czego unikać w liście motywacyjnym (więcej na Infor.pl). Unikaj błędów ortograficznych, stylistycznych oraz literówek. Przed wysłaniem listu do pracodawcy sprawdź go dokładnie pod tym kątem. Zwróć uwagę na to, czy list jest czytelny, czy zostały zachowane odstępy, a układ listu jest przejrzysty. Nie staraj się wywierać w żaden sposób presji na osobie, która zajmuje się rekrutacją. I jeszcze kwestia techniczna. Jeżeli zapiszesz swój list motywacyjny w formacie doc. lub docx., to może okazać się, że wyświetli się on na komputerze pracodawcy w zupełnie innej formie. Dlatego najbezpieczniej jest zapisać dokument w formacie pdf. Tak napisany list motywacyjny będzie identyczny z pierwowzorem, niezależnie od tego, na jakim komputerze zostanie otwarty. Czego jeszcze należy unikać w liście motywacyjnym? Unikaj pisania o swoim życiu osobistym, jeśli przeżyłeś ciekawe historie mające związek z przyszłą pracą, to lepiej będzie, jak zostawisz je sobie na rozmowę kwalifikacyjną. W liście możesz natomiast opisać swoje cechy osobowościowe, które będą miały wpływ na lepsze wykonywanie pracy. Jeśli składasz swoją aplikację w języku, niebędącym twoim językiem ojczystym, to przed jej wysłaniem poproś znajomego o sprawdzenie listu pod kątem poprawności. Nie używaj gotowych sformułowań, które dostępne są powszechnie na stronach internetowych.
- O czym jeszcze pamiętać pisząc list motywacyjny? Odrobina humoru nigdy nie zaszkodzi. Jednak w tej kwestii należy być dość ostrożnym. Co stanie się jeśli osoba czytająca Twój list motywacyjny nie będzie miała podobnego poczucia humoru? Odpowiedź jest prosta, dokumenty aplikacyjne najprawdopodobniej znajdą się w niszczarce. W swoim liście nie umieszczaj również motta. Zasada jest podobna jak w przypadku podobnego poczucia humoru. Twój zamysł może zostać niezrozumiany lub wręcz zrozumiany opacznie. Zabierając się za pisanie listu motywacyjnego postaraj się przez chwilę postawić w sytuacji Twojego przyszłego pracodawcy. Pomyśl jakie odniesie korzyści zatrudniając Ciebie. Użyj najlepszych argumentów, aby przekonać go do tego. Pisz o konkretach, jeśli realizowałeś projekt, który przyniósł wymierne efekty, napisz o tym. Używaj liczb i wskaźników procentowych.
- Wstęp to najważniejszy element listu motywacyjnego. Już na samym początku postaraj się przykuć uwagę rekrutera. Może to być na przykład napisanie o swoim największym osiągnięciu, oczywiście mającym związek z rodzajem pracy, o jaką się ubiegasz. Niech pracodawca uzna, już od początku czytania, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Bardzo dobrze odbierane są osoby, które łączą swoją pracę z pasją. Postaw na indywidualność, nie działaj sztampowo. Tylko dzięki temu pracodawca zauważy Twój list motywacyjny pośród setek innych. Dopasuj swój list motywacyjny do danego pracodawcy. Pamiętaj, aby prawidłowo zapisać dane firmy, adresata docelowego. Sprawdź jakie są oczekiwania pracodawcy, podane w ogłoszeniu o pracę. Odpowiedz na wszystkie oczekiwania pracodawcy, odnieś się do każdego punktu. Skup się na tym, aby jak najlepiej zaakcentować rozpoczęcie i zakończenie listu motywacyjnego.
W momencie, kiedy będziesz pamiętał o kwestiach powyżej, masz sporą szansę, że tak napisany list motywacyjny zostanie przeczytany przez pracodawcę i w efekcie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Zobacz także:
Świetny poradnik , praktycznie wszystko jest tutaj zawarte. Z tymi wskazówkami łatwo będzie napisać świetne CV , dzięki któremu uda się znaleźć dobrą pracę! Gratuluję!
Dziękuje 🙂
Dwie rzeczy o których moim zdaniem warto jest pamiętać:
List nie powinien być zbyt długi ponieważ nikt nie będzie czytał w nieskończoność naszych wypocin.
Nie powinno się korzystać z gotowych listów w sieci. Coś takiego jest bardzo łatwe w zweryfikowaniu.
Poradnik świetny. Myślę, że niejednej osobie się przyda!
Zgadzam się z Radosławem, że lepiej nie korzystać z gotowych szablonów – jeśli ktoś prowadzi rekrutację i dostaję kilka podobnych listów, to siłą rzeczy zorientuje się, że nie są autorskie.
Bardzo przydatny poradnik, tym bardziej w sytuacji kiedy pracodawca dostaje kilkadziesiąt lub kilkaset ofert pracy warto się z nich wyróżnić.