O czym musisz wiedzieć zakładając sklep spożywczy?

O czym musisz wiedzieć zakładając sklep spożywczy?

Wiele osób rozważających założenie własnego biznesu zastanawia się właśnie nad otwarciem sklepu – jest to rozwiązanie pozwalające na czerpanie korzyści z bycia swoim własnym szefem, a jednocześnie nie wymaga od osoby prowadzącej taką działalność wiedzy specjalistycznej ani rozbudowanych kwalifikacji. Wśród sklepów, które najczęściej mijamy na ulicach zdecydowanie na pierwszy plan wychodzą punkty handlujące produktami spożywczymi – nie ma w tym nic dziwnego, w końcu żywność jest czymś niezbędnym każdemu człowiekowi, z tego powodu w tym artykule cały proces omówimy właśnie na przykładzie sklepu spożywczego.

Poznaj potrzeby rynku

Z powodu ogromnej ilości sklepów spożywczych – często nawet w małym miejscowościach klienci mogą wybierać spośród kilku możliwości, nie wspominając nawet o stale rosnącej popularności dużych sieci i dyskontów – lokalny rynek może być już na tyle przepełniony, że na kolejne takie miejsce nie ma na nim po prostu zapotrzebowania. A to właśnie popyt na sprzedawane produkty zdecyduje czy nasz biznes odniesie sukces, czy też poniesiemy straty. Decyzję o starcie w branży należy więc poprzedzić rozeznaniem w potrzebach rynku – zastanów się, czy jesteś w stanie zaproponować coś, co przyciągnie do Ciebie klientów oraz czy planowana przez Ciebie lokalizacja jest w stanie zachęcić do odwiedzin.

Zadbaj o różnorodność i konkurencyjność asortymentu

Jeśli po dokładnym przemyśleniu sytuacji rynkowej zdecydujemy, że jest to dobry krok, przychodzi moment na zastanowienie się nad tym, jak stworzyć ofertę, która zainteresuje klientów. Nie można przy tym pominąć siły przyzwyczajeń i wygody – klienci często gotowi są wydać więcej by zrobić zakupy bliżej domu, co jest dla nich po prostu wygodne, z kolei dla produktów, na którym im zależy, są w stanie często z tej wygody zrezygnować. Jak pogodzić te dwie sprzeczności? Poprzez dbanie o konkurencyjność cen oraz różnorodność asortymentu. Jeśli zaproponujemy ofertę, która wyróżnia się na tle tego, co oferują inne sklepy w okolicy, możemy śmiało założyć, że będziemy w stanie przyciągnąć do naszego sklepu spore grono klientów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stworzenie różnorodnej oferty wcale nie musi wiązać się z wielogodzinnym poszukiwaniem właściwych produktów i podróżowaniem do wielu hurtowni spożywczych – coraz częściej ich oferty znajdziemy również online, dzięki czemu asortyment uzupełnimy, po prostu korzystając z komputera, a zakupiona żywność zostanie do nas dostarczona w możliwie najkrótszym terminie. Warto współpracować z hurtowniami wiarygodnymi, ale też oferującymi dobre warunki – na przykład wybierając hurtownię napojów w Szczecinie, warto wybrać taką, która oferuje też inne kategorie produktów, co pozwoli nam na kupowanie w jednym miejscu, a także obniży koszty i ułatwi planowanie dostaw.

By zadbać o wygodę zakupów, warto zastanowić się nad planem rozmieszczenia produktów w sklepie – produkty z tych samych kategorii powinny być pogrupowane w przejrzysty sposób, tak by wszystko było łatwe do znalezienia. Nie można zapominać też o wyposażeniu takim jak na przykład lodówki, które pozwolą na zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania nabiału czy produktów mrożonych.

Dopełnij wszystkich formalności

Planowanie asortymentu i wystroju sklepu jest oczywiście ważne, nie można jednak zapominać również o kwestiach formalnych. Prowadzenie tego rodzaju działalności jest regulowane przepisami, do którym musimy się dostosować, jeżeli chcemy uniknąć komplikacji. W dodatku sprzedaż niektórych produktów, jak na przykład alkoholu, wymaga od nas otrzymania stosownej licencji – warto zadbać więc o takie rzeczy jeszcze przed otwarciem, żebyśmy już od samego początku mogli zaoferować klientom pełną ofertę.

Prowadzenie sklepu nie polega tylko na kontakcie z klientami i sprzedaży towaru, to również szereg obowiązków, wśród których znajduje się dbanie o asortyment, załatwianie spraw urzędowych czy rozliczanie podatków – zakładając taką działalność musimy więc być świadomi tego, na co się decydujemy. Podejmowanie świadomych decyzji to najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *