Nowe rozwiązania podatkowe – usługi Twój e-PIT 2020

epity

Jedną z nowości w podatkach, było wprowadzenie w 2019 roku, nowego sposobu rozliczenia rocznego zeznania podatkowego PIT. Ministerstwo udostępniło na swoich portalach podatkowych nową usługę PIT przez Internet, pod nazwą „Twój e-PIT”. Jej cel zakłada możliwość rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej dla podatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Jak zadziałała nowa usługa w 2019 roku i jakie plany rozwojowe szykują się w 2020 roku?

Twój e-PIT zasady działania w 2019 roku

Twój e-PIT to usługa polegająca na przygotowaniu gotowej deklaracji dla podatnika przez organy podatkowe (dokładniej przez Krajową Administrację Skarbową). Dokument powstaje na podstawie informacji, które posiadają organy – na przykład: na podstawie PIT-11, przekazywanych przez pracodawców oraz biorąc pod uwagę inne informacje od urzędów, czy też wcześniej składane przez podatników deklaracje indywidualne. Z założenia, dzięki temu podatnik miał mieć możliwość szybkiego sprawdzenia i zaakceptowania swojego rozliczenia lub po prostu – niepodejmowania żadnych kroków.

Wtedy, wraz z zakończeniem okresu do rozliczenia PIT, formularz był automatycznie uznawany za zaakceptowany i stawał się oficjalnym zeznaniem podatkowym podatnika. Rozwiązanie zostało wprowadzone jako zupełnie nieobowiązkowe, umożliwiając nadal samodzielne rozliczenie PIT, na przykład: za pomocą specjalnych programów i aplikacji (e-deklaracje). W przypadku jeżeli podatnik podjął się takiej samodzielnej pracy, to złożony przez niego PIT miał pierwszeństwo i anulował druk przygotowany w usłudze Twój e-PIT, bez konieczności jego odrzucania.

Ocena działania Twój e-PIT

W trakcie pracy organy informowały o przejściowych trudnościach oraz unowocześnieniach, które musiały wprowadzać – w zasadzie jednak system zadziałał. Na razie był on jednak ograniczony dostępnością – wyłącznie dla podatników PIT-37 oraz PIT-38 (czyli przede wszystkim dla osób pracujących na umowę o pracę, umowy zlecenia czy dzieło). Podatnicy zgłaszali również pewne niespójności, w informowaniu organów między sobą o danych. W tej kwestii, między innymi poprzez brak wymiany wzajemnych informacji z rejestrami PESEL.

nowe rozwiązania podatkowe pit

Gdy podatnikowi rodziło się nowe dziecko, jego automatycznie przygotowana e-deklaracja w systemie usługi Twój e-PIT nie naliczała ulg. Były one przyznawane tylko podatnikom, którzy wcześniej korzystali z ulgi na dzieci (w poprzednich latach). Według zapowiedzi ministerstwa, ta luka również ma zostać uzupełniona.

Twój e-PIT w przyszłości

Już na etapie tworzenia usługi Ministerstwo zapowiadało, że rozliczenie PIT z pomocą usługi Twój e-PIT ma być rozszerzane na kolejne grupy podatników i następne formularze podatkowe. Zgodnie z zapowiedziami, w 2020 roku (rozliczając deklarację PIT za 2019 rok) Twój e-PIT ma zacząć być dostępny również dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym kontekście, z nowych formularzy pojawia się PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 oraz oczywiście dla dostępnych w 2019 roku PIT-37 i PIT-38. Podobnie jak w obecnej wersji, mają to być formularze dostępne dla podatników, jednak nie obligatoryjne.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *