Najczęstsze błędy popełniane w podaniu o pracę

Najczęstsze błędy popełniane w podaniu o pracę

Gdy ubiegamy się o nową posadę, jednym z pierwszych kroków, jakie należy wykonać, jest napisanie podania o pracę. Choć teoretycznie jest to dosyć proste zadanie, okazuje się, że w praktyce nie wszyscy wiedzą, czym jest ów dokument i czym się różni od CV czy listu motywacyjnego. Tym samym, pisząc go, popełniają szereg błędów. Poniżej podpowiadamy, jak powinno wyglądać podanie o pracę.

Czym jest podanie o pracę?

Najczęściej podanie o pracę mylone jest z listem motywacyjnym. Różnica między tymi dwoma dokumentami polega przede wszystkim na tym, że podanie o pracę składamy głównie w firmach, które nie prowadzą aktualnie otwartej rekrutacji. Ma ono za zadanie pokazać, że jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy w danym zakładzie i chcemy przedstawić swoją kandydaturę rekruterom. Więcej o tym, jakie błędy popełniane są najczęściej w CV, znaleźć można tutaj: Najczęstsze błędy w CV – sprawdź, czego się ustrzec.

Jak napisać podanie o pracę?

Jak już wspomniano, podanie o pracę składa się w firmach, które nie prowadzą aktualnie rekrutacji na dane stanowisko, które nas interesuje. To znaczy, że odwiedzając np. stronę internetową www.aplikuj.pl, możemy znaleźć przedsiębiorstwa, w których chcielibyśmy pracować i tam wysłać swoje CV wraz z podaniem o pracę, które zwróci pracodawcy uwagę na naszą kandydaturę.

Co powinno się znaleźć w podaniu o pracę?

Podanie musi być przejrzyste i interesujące, ale przede wszystkim zawierać takie dane jak adres do korespondencji, adres e-mail, numer telefonu, a także dane, o których często zapominamy, czyli miejscowość i datę. Ważne jest również określenie adresata, do którego kierujemy podanie. Może to być dyrektor firmy, zarząd lub pracownik działu HR zajmujący się rekrutacją pracowników. W dolnej stopce pisma niezbędne jest zamieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez takiej adnotacji dział HR lub pracodawca nie będą mogli nawiązać kontaktu z osobą składającą podanie o pracę. Tworząc dokument, należy również napisać, na jakie stanowisko chcielibyśmy aplikować i odpowiednio uzasadnić ten wybór.

Nawet jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia zawodowego, entuzjastyczne podejście do możliwości zatrudnienia w danej firmie może być dla nas przepustką do nowej drogi zawodowej. Warto napisać o swoich umiejętnościach i wyrazić chęć udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Nie zapominajmy o zwrotach grzecznościowych, jakich używamy w pismach oficjalnych. Podanie powinno być ponadto odpowiednio sformatowane i czytelne. Warto więc uważnie sprawdzić, czy nie zawiera błędów ortograficznych, stylistycznych, gramatycznych albo literówek. Dokument należy również własnoręcznie podpisać. Całość podania o pracę nie powinna być dłuższa niż jedna strona formatu A4. Do podania o pracę warto dołączyć załączniki, takie jak dyplomy, zaświadczenie o kwalifikacjach i ukończonych kursach, a także świadectwa pracy z poprzednich zakładów. Jeśli mamy możliwość otrzymania rekomendacji od poprzednich pracodawców, możemy je również dołączyć. Ważne jednak zamieszczenie w podaniu listy załączników.

Życzymy powodzenia!

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *