Czy nadal opłaca się inwestować na giełdzie?

Czy nadal opłaca się inwestować na giełdzie?

Każdy, komu idea życia „od pierwszego do pierwszego” jest obca, kto potrafi dbać o finanse oraz gromadzić oszczędności, prędzej czy później zada sobie pytanie co zrobić z nadwyżką środków. Wypłacić je w gotówce i trzymać na czarną godzinę? Przeznaczyć na lokatę? Zacząć inwestować? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Pieniądze w gotówce z upływem czasu tracą na wartości, a dzieje się tak z powodu zjawiska inflacji, czyli osłabieniu siły nabywczej pieniądza. Za te same oszczędności po paru latach można kupić mniej dóbr.

Lokaty z kolei uznawane są za najbezpieczniejszą formę mnożenia kapitału, jednak przy bardzo niskich stopach procentowych, czego jesteśmy obecnie świadkami, lokaty nie pozwalają zarobić niemalże w ogóle. Jeśli zaś chodzi o inwestycje to jest to zajęcie bardziej angażujące i wymaga wiedzy o tym jak grać na giełdzie poradnik dla początkujących.

O co chodzi w inwestowaniu na giełdzie.

Aby wyjaśnić jak funkcjonuje inwestowanie i jak można na tym zarobić, należy najpierw zrozumieć czym są akcje firmy. Akcja to nic innego jak jednostka własności firmy. Przedsiębiorcy oddają część własności swojej firmy dla akcjonariuszy, dzięki czemu pozyskują dodatkowy kapitał. Akcjonariusze kupują akcje, aby czerpać zyski z wypłaty dywidendy i wzrostów wartości spółki. Inwestowanie jest to więc zakup części firmy w nadziei na zwiększenie się wyceny danej spółki. Pozwala to na osiąganie korzyści w dwojaki sposób

  • Wzrost wartości – Inwestorzy wyszukują spółek z dużym potencjałem lub takich, które są niedocenione na rynku i ich cena jest zdecydowanie niska. Osoba z kapitałem zakupuje akcje takiej firmy i oczekuje na wzrost notowań. W satysfakcjonującym momencie może sprzedać akcje i dzięki temu realizować zysk. Oczywiście jest to miecz obosieczny – firmy nie tylko „rosną” – wycena akcji może też się zmniejszyć, czego konsekwencją są straty.
  • Wypłata dywidendy – Spółki osiągający dodatni wynik finansowy niejako w formie „podziękowania” przekazują akcjonariuszom procentowo wyrażoną część osiągniętych zysków. Dzięki temu można w pasywny sposób uzyskać dodatkowe środki tylko za fakt posiadania akcji. Niestety nie wszystkie firmy wypłacają dywidenda i warto być w tej kwestii na bieżąco jak w przypadku profit maximizer opinie.

Gra na giełdzie daje więc możliwości wyszukiwania potencjalnych okazji inwestycyjnych. Wymaga to umiejętnej analizy rynku, zrozumienia czy dany produkt lub usługa przyjmie się wśród innych i czy będzie na nią popyt. Trzeba jednak pamiętać, że w inwestowaniu należy przyjąć bezpieczną postawę – na kurs danej firmy wpływają bardzo różne czynniki.

Jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem

Aby móc inwestować należy założyć konto maklerskie w dowolnym banku – wygodnie jest mieć je w tym banku, w którym jest już konto osobiste. Na początek dużo brokerów i banków proponuje korzystanie z tzw. konta „demo”. Jest to konto, które w czasie rzeczywistym obrazuje ruch na rynku, jednak obraca się tam wirtualnymi pieniędzmi. Takie rozwiązanie pozwala oswoić się z platformą i sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Niestety, gdy w grę wchodzą własne środki to emocje często zaczynają się uaktywniać, a to wpływa znacząco na decyzyjność. Wybierając operatora, który umożliwi połączenie z rynkiem, pod uwagę należy wziąć prowizje i koszty. Oczywiście nie da się inwestować bez pieniędzy – dlatego na początku trzeba też przygotować kapitał na start, który pozwoli zacząć. Tu trzeba zachować rozwagę! Nie więcej niż kilka- kilkanaście procent oszczędności to środki, które można przeznaczyć na ten cel. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z poradnikami na BeRich.eu.

Co oprócz akcji?

Rynek finansowy oferuje szeroki wachlarz możliwości. Inną formą inwestowania są np. obligacje. Kupując obligacje pożyczamy pieniądze Skarbowi Państwa na procent. To bezpieczne rozwiązanie, ale o mniejszej stopie zwrotu. Z kolei każdy, kogo interesuje spekulacja i dynamiczny ruch cen powinien część swojego kapitału przeznaczyć na kryptowaluty. Są to wirtualne pieniądze oparte na technologii blockchain. Zapewniają dużą anonimowość i pozwalają szybko transferować środki w każdym miejscu na świecie. Na rynku cechuje je ogromna zmienność, pozwalająca kilkukrotnie zwiększyć kapitał w przeciągu nawet dnia, tak samo szybko mogąc też całkowicie pochłonąć zainwestowane środki.

Inwestować czy nie?

Gra na giełdzie może być swoistą pracą bez szefa. Chcąc zagłębić się w ten temat warto poświęcić jednak trochę czasu na literaturę lub kursy, które przybliży aspekty z tym związane. Dzięki inwestycjom uzyskiwane stopy zwrotu będą bardziej satysfakcjonujące niż standardowe lokaty, jednak nie wolno zapominać, że każdy ruch na rynku finansowym wiąże się z ryzykiem uszczuplenia lub straty przeznaczonych środków.

Załóż konto w giełdzie kryptowalut BitBay.

Materiał zewnętrzny

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *