Kredyt hipoteczny dla freelancera

Większość ludzi może sobie pozwolić na zakup własnego domu czy mieszkania, jedynie dzięki kredytowi hipotecznemu. Najłatwiej otrzymać mogą go osoby, które pracują na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Tymczasem rynek pracy w Polsce dynamicznie się zmienia i coraz więcej jest na nim freelancerów, a więc osób, które pracują na własny rachunek, nie mając umowy o pracę, ani w ogóle stałego zatrudnienia.. Czy freelancerzy w ogóle mają szansę na kredyt hipoteczny?
Coraz więcej umów na czas nieokreślony
Banki muszą przystosować się do warunków, które panują obecnie na rynku pracy. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na pracę w charakterze wolnego strzelca, czego dowodem są statystyki dotyczące najczęściej zawieranych umów. W 2017 roku aż 1,5 mln Polaków pracowało w ramach umowy zlecenia, a 500 tysięcy na podstawie umowy o dzieło. Popularne „śmieciówki” mają się więc dobrze, co budzi sprzeciw części społeczeństwa, niemniej jednak są też osoby, które nie chcą pracować na etacie, gdyż wówczas byłyby podporządkowane pracodawcy. Cenią sobie wolność jaką zapewnia bycie freelancerem.
Przez wiele lat panowało przekonanie, że bez umowy o pracę i to najlepiej na czas nieokreślony, nie ma co myśleć o kredycie hipotecznym na zakup mieszkania czy domu. Rzeczywiście banki często do umów cywilnoprawnych podchodziły z dużą dozą ostrożności. Freelancerzy uważani byli za mniej wiarygodnych klientów. Jednak dzisiaj znacząco się to zmieniło i banki nie są już tak restrykcyjne.
Kredyt hipoteczny a umowy cywilnoprawne
Jak już zaznaczyliśmy, freelancerzy wcale nie stoją dziś na przegranej pozycji, ale uzyskać kredyt jest im i tak trudniej niż osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Od jakiegoś czasu banki bardziej przychylnie podchodzą do umów cywilnoprawnych zawieranych na czas nieokreślony czy też na realizację konkretnych projektów. Jednak w zdecydowanej większości przypadków wymaga się, aby umowa trwała już minimum 6 miesięcy i była ważna również przez kolejnych kilka miesięcy. Czasem jest to nawet rok. Z drugiej strony banki dopuszczają łączenie dochodów z kilku umów zlecenie czy umów o dzieło. Oczywiście współpraca z kilkoma podmiotami daje freelancerowi wyższy dochód, jednak trzeba pamiętać, że banki sprawdzają także ciągłość umów. Dla analityków liczy się przede wszystkim regularność wpływów na konto, a ich wysokość zajmuje dopiero drugie miejsce pod względem istotności.
Jak freelancer może zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Każdy wniosek o kredyt hipoteczny rozpatrywany jest indywidualnie, według kryteriów określonych przez konkretny bank, jednak można spróbować zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku. Należy zadbać przede wszystkim o regularność dochodów i nawiązać współpracę długoterminową z przynajmniej jednym zleceniodawcą. Ponadto, trzeba pamiętać o wkładzie własnym, gdyż banki nie udzielają kredytów na 100% kupowanej nieruchomości. Obecnie wymagany wkład własny to 20%, ale kredyt uzyskać można już przy wkładzie na poziomie 10%, pod warunkiem jego ubezpieczenia. Oczywiście im wyższy jest wkład kredytowy, tym lepiej, gdyż niższa jest całkowita kwota kredytu, przez co bank chętniej go udziela.
Partnerem artykułu jest firma Uver, pomagająca uzyskać korzystny kredyt hipoteczny kraków.
