Koszt pożyczki – z jakimi opłatami musimy się liczyć?

koszt pożyczki

Aby znaleźć jak najtańszą pożyczkę, nierzadko musimy przewertować dziesiątki ofert. Ostateczna kwota spłaty zależy od oprocentowania oraz dodatkowych, tzw. poza odsetkowych opłat. Dowiedz się, na jakie koszty pożyczki zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy.

Jakie opłaty składają się na koszt pożyczki?

Nie należy bagatelizować żadnej informacji, która dotyczy wysokości kosztu pożyczki. Wystarczy jedno przeoczenie, a rzeczywiste kwoty, jakie przyjdzie Ci zapłacić, znacząco przerosną Twoje oczekiwania. Na szczęście przepisy są dla konsumentów coraz bardziej korzystne. Nakładają bowiem na pożyczkodawców obowiązek informowania o Rocznej Rzeczywistej Stopie Oprocentowania (RRSO), a także o oprocentowaniu podstawowym, prowizjach i dodatkowych opłatach. Na wysokość kosztów pożyczki składać się mogą takie składniki jak:

  • oprocentowanie,
  • prowizja
  • ubezpieczenie pożyczki,
  • dodatkowe opłaty (np. przygotowawcza, operacyjna),
  • opłaty notarialne lub rejestracyjne,
  • podatek od pożyczki.

Oczywiście opłaty te nie muszą znajdować się w każdej ofercie pożyczki. Dlatego dokładne zapoznanie się z warunkami to rzecz niezwykle istotna. Jak rzeczywiście mogą przedstawiać się powyższe koszty?

Oprocentowanie

Określane przez pożyczkodawców RRSO to całkowite koszty odsetkowe pożyczki, jakie ponosi pożyczkodawca. Koszty te wynikają oczywiście z oprocentowania. RRSO wyrażane jest w stosunku rocznym i w wartości procentowej. Dzięki temu z łatwością można porównać oferty różnych pożyczek bez wykonywania skomplikowanych obliczeń. Zwróć jednak uwagę na to, że RRSO może być nieco mylące, jeśli nie weźmie się pod uwagę sumy pożyczki oraz okresu jej spłaty.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie pożyczki może być dobrowolne lub obowiązkowe. Wszystko zależy od oferty danej instytucji finansowej. Przed czym ubezpieczenie ma ochronić interesantów? W przypadku śmierci, poważnej choroby czy utraty pracy, firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się pokryć długi pożyczkobiorcy. Spłata zależy jednak od sytuacji, w jakiej znalazł się pożyczkobiorca, dlatego nie zawsze otrzymasz gwarancję uregulowania całości długu.

Dodatkowe opłaty

W każdej ofercie znajdziesz opłaty, które mają na celu zwiększenie zysku podmiotu udzielającego pożyczki. Niektóre z opłat są jednorazowe, inne rozkłada się i dolicza do miesięcznych rat, jeszcze inne pożyczkobiorca spłaca pod koniec okresu spłaty zobowiązania.

  • Opłata przygotowawcza – zawiera wszystkie koszty, jakie instytucja udzielająca pożyczki poniosła w czasie przygotowania całej procedury (wypłata pieniędzy klientowi, rozpatrzenie wniosku, sprawdzenie wiarygodności pożyczkobiorcy itd.).
  • Opłata operacyjna – obejmuje ona pokrycie takich kosztów jak obsługa spłat czy monitorowanie ich terminowości. Jeśli pożyczkobiorca nie spłaca rat terminowo, w zakres opłaty operacyjnej wchodzą też takie czynności, jak wysyłanie ponagleń czy opłacenie firm windykacyjnych).
  • Opłata notarialna – uiszcza się ją na rzecz notariusza, kiedy umowa pożyczki jest podpisywana w formie aktu notarialnego.

Więcej na temat wyboru najlepszej oferty pożyczki można znaleźć na stronie BFF MEDFinance. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *