Czy kantor online jest bezpieczniejszy od kantoru stacjonarnego?

czy kantor internetowy jest bezpieczniejszy od kantoru stacjonarnego

Coraz częściej robimy zakupy przez internet, korzystamy z bankowości internetowej i mobilnej, płacimy telefonem – można by stwierdzić, że rzeczywistość wirtualna rośnie w siłę. Od kilku lat przez internet możemy również wymieniać waluty, za pośrednictwem internetowych kantorów. Kto może skorzystać z takiej opcji i czy jest ona bezpieczniejsza niż wymiana w tradycyjnym kantorze?

Jak działa internetowy kantor?

Internetowe kantory oferują bezgotówkową wymianę walut, która odbywa się właściwie za sprawą kilku kliknięć. Na początku warto sprawdzić aktualne kursy walut oferowane przez dany e-kantor i porównać je z kursami wybranego banku. Po zalogowaniu na swoje konto możemy rozpocząć operację zakupu lub sprzedaży waluty.

Na konto wskazane przez e-kantor wysyłamy kwotę, którą chcemy wymienić, następnie potwierdzamy transakcję (w niektórych serwisach jest również opcja auto-zatwierdzania) i otrzymujemy przelew zwrotny w wybranej walucie. Co istotne, aby dokonać takiej wymiany, trzeba być właścicielem 2 kont bankowych: złotówkowego i walutowego.

Bezpieczeństwo transakcji

Wymiana walut przez internet jest bezpieczniejsza niż w zwykłym kantorze przede wszystkim dlatego, że obywa się bezgotówkowo, więc nie ma ryzyka, że ktoś wypłaci nam zbyt mało pieniędzy lub banknoty okażą się fałszywe.

W internetowym kantorze nie jesteśmy również narażeni na manipulacje kursami walut. Transakcje są także zabezpieczone procedurami ochrony danych osobowych oraz szyfrowanymi połączeniami. Poza tym działalność kantorów internetowych podlega określonym normom prawnym: są one kontrolowane przez GIODO oraz GIIF oraz zobowiązane do działania zgodnie z przepisami zawartymi m.in. w ustawie o ochronie danych osobowych, ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy czy ustawie o usługach płatniczych.

Zanim skorzystamy z usług wybranego e-kantoru, warto również upewnić się, czy posiada on licencję na świadczenie usług płatniczych, przyznawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Taka licencja – choć nie jest konieczna – stanowi potwierdzenie, że dany kantor internetowy jest prawidłowo zarządzany, a środki, którymi obraca w ramach wymiany walut, nie wchodzą w skład masy upadłościowej – zatem transakcje są prawnie chronione.

Opłaca się?

Ile tak naprawdę możemy zaoszczędzić, wymieniając walutę przez internet? Wszystko zależy od tego, jakie kwoty wymieniamy i jak często. Na pojedynczej transakcji można zyskać od kilku czy kilkunastu złotych nawet do kilku tysięcy, w porównaniu do niektórych banków.

Przykładowy zysk możemy obliczyć korzystając z kalkulatora dostępnego np. na https://internetowykantor.pl/, który uwzględnia bieżący kurs waluty. Z rozwijanej listy wybieramy bank, z którym chcemy porównać kursy, walutę oraz operację, jaką chcemy przeprowadzić (zakup czy sprzedaż). Następnie wpisujemy kwotę i otrzymujemy wynik, np. kupując 1200 EUR po kursie z 28.09.2016, w internetowym kantorze zapłacimy 5 168,76 PLN, a w BZ WBK: 5 329,44 PLN. Różnica wynosi zatem 160,69 PLN.

Zdecydowanie taka forma zakupu lub sprzedaży obcej waluty opłaca się osobom, które posługują się nią w miarę regularnie, np. spłacając kredyt walutowy czy pracując dla zagranicznych firm.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

2 komentarze - Czy kantor online jest bezpieczniejszy od kantoru stacjonarnego?

  1. Janel pisze:

    Hej,

    Korzystanie z internetowych kantorów jest jak najbardziej bezpieczne. Dla osób przewrazliwionych, dla których wizja wysłania pieniędzy na konto firmy wymieniającej walutę jest ciekawa alternatywa w postaci wewnętrznych kantorów w bankach.

    Taką usługę ma m.in. Alior, mBank czy Raiff. Spread nie jest może tak nieiwielki jak w czołowych kantorach online, ale jest nadal o wiele niższy niż standardowe kursy banków 😉

  2. Piotr pisze:

    Z konarami online na ogół problemów nie am i sa jak najbardziej bezpieczne, ale jest kilka wyjątków. Polecam sprawdzać kantory przed transakcja, zwłszcza mniej znane (można rzucić okiem na jakikantor.pl) – lepiej nie mieć potem problemów, lepiej mieć swoje pieniadze na czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *