Jakość kodu kreskowego, płynna praca w systemie WMS

kody kreskowe

Kod kreskowy już od wielu lat wspiera nie tylko procesy handlowe w firmach detalicznych, ale również organizację logistyki magazynowej w systemie WMS.

Co to właściwie jest kod kreskowy?

Kody kreskowe są wykorzystywane w sposób komercyjny od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Kombinacja białych i czarnych linii, dających się odczytać za pomocą czytników kodów kreskowych wyposażonych we wiązkę laserową lub z mechanizm odczytu z obrazu, jest sposobem identyfikacji towarów, który początkowo upowszechnił się w handlu.

Wraz z postępem informatyzacji przedsiębiorstw oraz coraz większym znaczeniem procesów logistycznych w obiegu gospodarczym wzrosło wykorzystanie kodów kreskowych w tym właśnie obszarze. Kod kreskowy w logistyce służy do szybkiej, jednoznacznej pojedynczych towarów, opakowań zbiorczych, palet, kontenerów, ale również jest idealnym identyfikatorem przestrzeni wewnątrz magazynu, takich jak regały, miejsca odkładcze, miejsca paletowe, bramy załadunkowe i wyładunkowe.

Kod kreskowy w systemie WMS.

System WMS to informatyczny system zarządzania magazynem, który służy do organizacji pracy wewnątrz centrum dystrybucji. Systemy WMS obsługują trzy zasadnicze procesy logistyki magazynowej: proces przyjęcia, proces składowania oraz proces wydania towaru z magazynu.

Każdy z tych procesów opiera swoje funkcjonowanie na technologii kodu kreskowego. W przypadku przyjęć do magazynu kody kreskowy są swego rodzaju numerem rejestracyjnym towaru, na podstawie którego towar będzie identyfikowany w całym procesie logistyki wewnętrznej.

Podczas składowania kod kreskowy identyfikuje miejsca składowania oraz towar, tworząc jasną i klarowną informację, gdzie i ile jednostek jest składowane, na etapie wysyłek zaś kod kreskowy pomaga w szybkiej dostawie produktu do adresata.

Jakość kodu kreskowego w logistyce

Opisane powyżej zastosowanie kodów kreskowych można wykorzystać do znacznej poprawy efektywności operacji logistycznych. Aby tak się jednak stało musimy być pewni, że wykorzystywane przez nas kody kreskowe są najwyższej jakości i nie powodują problemów przy ich odczycie. Aby tak się stało powinniśmy zadbać o stan urządzeń drukujących w naszym magazynie.

Drukarki etykiet powinny być regularnie serwisowane. Podczas prewencyjnych interwencji serwisowych nasz serwis drukarek etykiet sprawdza stan głowic drukujących oraz wałków w drukarce. W przypadku etykiet zewnętrznych zaś warto kontrolować ich stan poprzez weryfikację kodów kreskowych z wykorzystaniem urządzeń zwanych weryfikatorami kodów kreskowych.

HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert w procesach logistyki wewnętrznej

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji firma HIT-Kody Kreskowe dba o dobrą organizację Twojej logistyki. Projektujemy i wdrażamy systemy kodów kreskowych, dobieramy sprzęt: drukarki etykiet, czytniki kodów, kolektory danych. Dostarczamy etykiety samoprzylepne oraz inne materiały eksploatacyjne do drukarek kodów kreskowych.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *