Jakiego programu użyć do stworzenia CV?

jaki-program-do-cv

Teoretycznie aby wykonać CV nie potrzeba specjalistycznego oprogramowania. Wystarczy zwykły edytor tekstu, jednak należy mieć świadomość, że tak przygotowany dokument nie będzie wyglądał profesjonalnie. Jak zatem przygotować CV, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

W jakim programie zrobić CV?

Jedną z możliwości jest znany wszystkim program Microsoft Word, wchodzący w pakiet MS Office. Jeśli jednak chcemy, aby CV wyglądało naprawdę dobrze, zadanie okazać się może dość trudne. MS Word pozwala co prawda na edycję tekstu, ale już stworzenie w nim dobrze wizualnie wyglądających sekcji nie jest tak intuicyjne. Problemem jest również to, że oprogramowanie dostępne jest w różnych wersjach, więc jeśli odbiorca korzysta z innego wariantu – nie mamy żadnej gwarancji, że dobrze wyglądające CV, jakie przygotujemy, będzie wyglądało równie dobrze na komputerze potencjalnego pracodawcy. Dlatego jeśli już decydujemy się na skorzystanie z MS Word lub alternatywnego programu w darmowym pakiecie Open Office, warto finalnie przekonwertować plik do wersji pdf i dopiero w takiej postaci drukować lub przesłać jako załącznik. Podobna funkcjonalność posiada proponowany przez pakiet Google program Google docs. Posiada on wbudowane, przykładowe proste formularze do stworzenia CV. Narzędzie jest darmowe, więc wiele osób z niego korzysta. W związku z tym zachodzi duże ryzyko, że nasze CV będzie jednym z wielu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie CV online, np. w serwisie LinkedIn. Będzie ono dostępne zawsze, dla użytkowników serwisu. To szansa dla osób, posiadających specyficzne kompetencje i umiejętności, dzięki czemu to rekruter może skontaktować się z kandydatem. Serwis pozwala na pobranie dokumentu, jednak jego wygląd nie jest bardzo zaawansowany i nie zawsze będzie skuteczny.

CV stworzyć można również w innych programach, takich jak np.:

  • Canva (wbudowanych jest ponad 100 darmowych szablonów, jednak nie w każdym można będzie dodać zdjęcie, nie w każdym znajdzie się miejsce na klauzulę pozwalająca na przetwarzanie danych osobowych),
  • Photoshop – program do obróbki grafiki, powstają tu naprawdę ciekawe CV, jednak dostęp do programu jest płatny, CV wygląda bardzo indywidualnie i kreatywnie i można je wygenerować w postaci PDF.

Korzystaj z gotowych rozwiązań

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowych CV. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę CV wzór, a ilość portali oferujących pomoc jest naprawdę imponująca. Dostępne w nich formularze przygotowane są w sposób bardzo estetyczny i przejrzysty co jest dużym plusem. Do tego bez problemu można je łatwo i szybko edytować, uzupełniając o spersonalizowane dane. Również wstawienie zdjęcia nie jest skomplikowane. Atutem jest też możliwość zapisu na dysku komputera lub szybki wydruk.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *