Jakie są konsekwencje braku przeglądu instalacji elektrycznej?

Jakie są konsekwencje braku przeglądu instalacji elektrycznej?

W obecnym czasie niemal każdy dom jest wyposażony we własną instalację elektryczną, jest ona bowiem niezbędna, aby mogło funkcjonować większość urządzeń, bez których codzienne życie dzisiaj wydaje się nie możliwe. Warto jednak zaznaczyć, iż nie jest to tylko zwykły układ kabli i przewodów, ponieważ by instalacja elektryczna była sprawna a przede wszystkim bezpieczna konieczna jest większa ilość wyspecjalizowanych podzespołów.

Zgłaszanie awarii we właściwym czasie

Jasną rzeczą jest, że im bardziej skomplikowany układ, tym więcej usterek może się pojawić, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, iż nie wszystkie z nich są od razu widoczne gołym okiem. Bagatelizowanie drobnych, mniej widocznych problemów jest błędem, gdyż mała niesprawność instalacji elektrycznej z czasem może ulec znacznemu pogorszeniu. Należy o tym pamiętać, gdyż każda awaria elektryczna nie tylko ma negatywny wpływ na całą funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo instalacji w domu. Dlatego bardzo ważną rzeczą są specjalne czasookresy pomiarów elektrycznych, tzw. oględziny, jednakże wielu klientów zastanawia się kiedy się na nie zdecydować oraz czy są konieczne?

Oględziny instalacji elektrycznej – co to jest?

Czy wiesz, ze prawo budowlane w Polsce jasno mówi jak często, oraz jaką metodą należy dokonywać kontroli instalacji elektrycznej w budynkach? Zaleca się aby zapoznać się bliżej z istotnymi informacjami, aby być na czasie z obecnie panującymi rozporządzeniami w tym zakresie. Oględziny instalacji elektrycznej mają na celu przede wszystkim potwierdzenie zarówno sprawności jak i bezpieczeństwa całego układu elektrycznego. Podczas pomiarów elektrycznych układ uznawany jest za zdatny do użytku oraz spełniający określone normy. Należy przestrzegać obowiązujących przepisów, ponieważ jest to w znacznym stopniu gwarancja ochrony, która jest konieczna w przypadku ubiegania się o ubezpieczenie. Jeśli poszukujesz fachowca jakim jest Elektryk Wrocław Krzyki to idealne miejsce dla Ciebie, bowiem na terenie zarówno miasta jak i osiedla działa wiele firm w tej branży, z których usług możesz skorzystać! Pamiętaj, iż sama kontrola nie stanowi zbyt dużego problemu, gdyż doświadczony fachowiec, elektryk dokona jej bardzo szybko i sprawnie używając nowoczesnej aparatury!

Jakie są konsekwencje braku przeglądu elektrycznego?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że brak przeglądu elektrycznego wiąże się z adekwatną do tego karą, bowiem jest to poważne wykroczenie, które może kosztować nawet 5 tysięcy złotych grzywny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest unikać wszelkich możliwych zaniedbań! Wiele osób zadaje sobie pytanie czy regularny przegląd instalacji elektrycznej się opłaca? Odpowiedź brzmi- tak, jest wiele powodów dla których warto przestrzegać obowiązujących przepisów między innymi:

  • właściciel który nie przestrzega obowiązku dokonywania okresowych kontroli domu popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny
  • jest to kara, która nakładana jest w postaci mandatu przez nadzór budowalny
  • warto dodać, iż cena przeglądu w przypadku domów jednorodzinnych to koszt wahający się w przedziale od 200 zł do 400 zł, oczywiście jasną rzeczą jest, że dana cena jest uzależniona od stopnia skomplikowania poszczególnej instalacji elektrycznej, jej wielkości oraz dostępu do dokumentów. Jednakże poniesienie tego wydatku daje spokój na okres 5 lat, poza tym koszt pomiarów jest niczym w porównaniu z potencjalnymi konsekwencjami jego braku
  • należy pamiętać, iż obowiązek regularnego sprawdzania przeglądu stanu technicznego budynku jest nałożony z góry na gospodarza nie tylko przez prawo, ale również przez ubezpieczyciela
  • brak jakichkolwiek dokumentów, które są potwierdzeniem wykonania przeglądu instalacji elektrycznej w przypadku wystąpienia szkody może skutkować niewypłacaniem odszkodowania od firmy ubezpieczającej!

Kiedy należy przeprowadzać przegląd instalacji elektrycznej?

Należy pamiętać, iż prawo budowlane, które obowiązuje w Polsce jasno wskazuje, że kontrola instalacji elektrycznych musi być przeprowadzana co najmniej co 5 lat, bowiem poprzez precyzyjne sprawdzenie stanu technicznego wszystkich elementów układu można określić jego przydatność do użytkowania. Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu nie powinien być wykonywany samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do fachowca. Warto dodać, iż protokół odbioru instalacji elektrycznej to bardzo istotny dokument, którego nie można uzyskać bez pomocy uprawnionego elektryka. Protokół musi zawierać konkretne informacje takie jak:

  • datę oraz miejsce sporządzenia
  • dane osoby wypełniającej
  • pieczątkę
  • adres oraz nazwisko odbiorcy
  • dane nieruchomości a także podpis osoby kotrolującej

Oprócz podstawowych informacji w protokole powinny znajdować się również informacje na temat stanu budynku oraz wyników kontroli!

Bezpieczeństwo mieszkańców

Sprawdzenie pomiarów elektrycznych w budynku to przede wszystkim troska o bezpieczeństwo oraz zdrowie wszystkich mieszkańców, dlatego warto należycie dbać o konserwację, przeprowadzając niezbędne przeglądy a w przypadku usterek usunąć je. Obowiązkiem właściciela domu jest usunąć stwierdzone podczas kontroli braki lub uszkodzenia, które mogły by stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców.

Jeśli chcesz przeprowadzić w swoim mieszkaniu Pomiary elektryczne Wrocław jest bardzo dobrym miejscem, bowiem działa w mieście wiele firm które świadczą profesjonalne i kompleksowe usługi w tym zakresie. Nie czekaj, skorzystaj z pomocy fachowca, zapewnij sobie i Twojej rodzinie spokój a przede wszystkim bezpieczeństwo!

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *