Jaki laptop wybrać dla jednoosobowej firmy?

jaki laptop wybrać dla jednoosobowej firmy

Laptop to urządzenie, które jest wykorzystywane między innymi do wykonywania różnych czynności typowo biurowych. Niezależnie od tego, kto i jaką działalność będzie prowadził, musi zaopatrzyć się w ten sprzęt. Tylko pytanie – jaki laptop będzie odpowiedni dla jednoosobowej firmy?

Przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań

  • Do czego będzie wykorzystywał laptopa?
Laptop w firmie może służyć do kontaktu z klientami i kontrahentami, a także do sporządzania dokumentów tekstowych. Czasem po prostu jest wykorzystywany do pracy, czyli na przykład do tworzenia grafiki, stron internetowych, programów, projektowania budynków, tworzenia filmów i wielu innych tego rodzaju czynności. Dopiero odpowiadając na to pytanie, można zasugerować konkretny model. W końcu do kontaktu i prostych czynności biurowych wystarczy zwykły laptop. Gdy ktoś ma się zajmować grafiką czy programowaniem, będzie potrzebował bardziej wyspecjalizowanego w tym kierunku urządzenia – dobra karta graficzna, mocny procesor.

  • Jakim budżetem dysponuje?

Zanim początkujący przedsiębiorca uda się do sklepu w celu zakupu laptopa, musi określić budżet, jaki może przeznaczyć na ten cel. Jeżeli kogoś stać na drogi laptop i tym samym lepszy technicznie, to warto by taki kupił, bo w przyszłości nigdy nie wiadomo do czego się przyda. Gdy zaś ma niedużą sumę pieniędzy, musi szukać okazji.

Nie ma znaczenia, czy laptop jest kupowany do jednoosobowej firmy, czy do firmy, która zatrudnia wielu pracowników. Tu liczy się cel przeznaczenia.

Do prostych czynności typowo biurowych wystarczy laptop z 2-rdzeniowym procesorem. Przykładem jest Intel Core i3. Warto, by jego dysk twardy miał pojemność minimum 500 GB. W tym przypadku wystarczy laptop z 14-calowym ekranem. Zapewni wygodne korzystanie w biurze i poza nim. Karta graficzna też nie musi być wyjątkowo dobra. Wystarczy nawet Intel HD Graphics 3000. Jednak nieco lepszą propozycją będą karty AMD integrowane w jednostkach APU serii A. Natomiast byłoby najkorzystniej wybrać grafikę Intel HD Graphics 4000, gdyż wówczas będzie to laptop na długie lata.

Jeżeli przedsiębiorca ma zamiar zainstalować na laptopie oprogramowanie graficzne, do tworzenia i edycji filmów, a także inne równie wymagające narzędzia to warto, aby rozejrzał się za lepszym laptopem, który ma odpowiednio duży ekran. W tym przypadku sprawdzi się 15,6 cala. Matryce dla profesjonalistów to te o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440) oraz QHD+ (3200 x 1800). Dobrze, by laptop miał dobry układ graficzny – nVidia Quadro lub AMD FirePro. Przyda się też 4-8 GB pamięci RAM. Dla mniej wymagających użytkowników wystarczy laptop z 2-rdzeniowym procesorem. Ci bardziej wymagający powinni wybrać 4-rdzeniowy. Szeroką ofertę znajdziesz na www.komputery360.pl/laptopy

Na co więc zwrócić uwagę?

Kupując laptopa do firmy, trzeba zwrócić uwagę na przekątną ekranu, procesor, układ graficzny, pamięć RAM i cenę. Można oczywiście sprawdzić kilka innych funkcji, jak kamera czy karta sieciowa, ale zwykle w dobrych urządzeniach takie opcje są już standardem, więc lepiej skupić swoją uwagę na tych podzespołach, które odgrywają najważniejszą rolę.

Podsumowując, wybierając laptopa do jednoosobowej firmy trzeba w pierwszej kolejności ustalić, do czego będzie wykorzystywany. Ważne jest również to, by określić budżet. Po co rozglądać się za drogimi laptopami skoro początkującego przedsiębiorcy nie stać na taki sprzęt. Znając już swoje potrzeby i możliwości, wystarczy jedynie zwrócić uwagę na specyfikację techniczną. Do zwykłych czynności biurowych wystarczy prosty laptop. Do bardziej zaawansowanych będzie potrzebny sprzęt z mocną grafiką i równie solidnym procesorem.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

1 komentarz - Jaki laptop wybrać dla jednoosobowej firmy?

  1. Magda pisze:

    Laptop to jest też zależne od tego jaka to firma. Ja na początku swojej działalności kupiłam taki laptop HP 820 G1 i5-4310U 2,00GHz 4GB 128SSD Windows 7 Professioanal i mi zdecydowanie wystarcza. A że cena dobra to dodatkowy plus. Panowie w sklepie się spisali. Dobry komputer mi doradzili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *