Jak zacząć promować nową firmę w internecie? Sprawdź naszą checklistę

promocja firmy

Każdego dnia powstają setki stron internetowych. Większość z nich to oczywiście witryny nowych firm. Co decyduje o tym, że niektóre z nich leżą zapomniane w otchłani internetu, a inne stają się wprost maszynami do generowania klientów? Sukces tych drugich tkwi oczywiście w skutecznych działaniach marketingowych. Jak zatem zacząć promować nową firmę w Internecie? Poniżej zebraliśmy najbardziej skuteczne sposoby.

Strona internetowa to podstawa – ale nie byle jaka

Zaczniemy od strony internetowej, jako że to właśnie na nią będą trafiać klienci zwabieni przeróżnymi kanałami marketingowymi. Oznacza to, że ostatecznie to od niej będzie zależało powodzenie większości opisywanych w tym artykule działań.

Co dziś kryje się pod terminem “skuteczna strona internetowa”? Jest to przede wszystkim taka strona, która doskonale wyświetla się na każdym typie urządzenia. Nieważne, czy ktoś przegląda ją w drodze do pracy na smartfonie, czy na laptopie w biurze – ma dostać taką samą jakość. Równie ważne jest to, aby witryna ładowała się szybko. Co ważne, oba wskaźniki (RWD i prędkość ładowania się strony) mają wpływ na SEO, o którym więcej przeczytasz za moment.

Pamiętaj o jeszcze jednej, bardzo ważnej zasadzie – strona ma być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Projektowanie w zgodzie z zasadami User Experience to dziś klucz do sukcesu.

Widoczna strona, czyli kilka słów o pozycjonowaniu

Jeśli założyłeś nową firmę i zastanawiasz się nad jej promocją w Internecie, prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, które robisz, jest wpisanie jej nazwy w wyszukiwarkę, by sprawdzić, czy potencjalni klienci mogą ją odnaleźć.

Jeśli strona pojawia się w wynikach wyszukiwania – to świetnie. Zapewniamy jednak, że istnieje wiele ważniejszych zapytań, na które powinna się wyświetlać, niż jej nazwa. I właśnie tu z pomocą przychodzi pozycjonowanie. Załóżmy, że prowadzisz firmę ubezpieczeniową. To nowe przedsiębiorstwo, które nie zdążyło jeszcze pozyskać klientów. Wysokie pozycje na jego nazwę nie zdadzą się więc na nic. Znacznie bardziej cenne będą te na frazy w stylu “Ubezpieczenie Kraków” czy “Ubezpieczenie na życie”.

A jak sprawdzić pozycję strony w Google? Zrobisz to za pomocą większości narzędzi SEO takich jak Ahrefs, Senuto czy SEMstrom. Miej jednak na uwadze, że są one płatne. Na początku możesz skorzystać z darmowych czyli np. Google Search Console lub SERPBOT.

SEO to szereg działań mających na celu zdobycie dla danej strony jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że to raczej maraton, a nie sprint. Na efekty pozycjonowania trzeba czekać zazwyczaj kilka miesięcy, ale nagrodą jest grono klientów stale trafiających na Twoją stronę z darmowych wyników wyszukiwania.

Płatne reklamy – przepis na błyskawiczną promocję

Na efekty pozycjonowania trzeba czekać i zapewniamy, że warto. Są jednak kanały marketingowe, które przynoszą dosłownie natychmiastowe efekty. To przede wszystkim płatne reklamy – Google Ads i Facebook Ads.

Zacznijmy od Google. Reklamy od giganta z Doliny Krzemowej pozwolą Ci docierać do osób, które wpisują konkretne frazy w wyszukiwarkę – np. “agencja marketingowa Warszawa”. Dzięki temu pojawisz się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce, mimo że pozycjonowanie nie zdążyło jeszcze przynieść efektów.

To tylko początek. Google oferuje swoim klientom szereg różnych typów reklam. Chociażby produktowe, z których dobrodziejstw korzysta większość sklepów internetowych. Google Ads to jednak nie tylko reklamy w wyszukiwarce. To także kreacje na popularnych portalach internetowych i YouTube. Nie możemy pominąć również kampanii remarketingowych, pozwalających dotrzeć do użytkowników, którzy odwiedzili już Twoją stronę.

Do tego typu reklam uruchomienia potrzebne będzie Ci konto w Google Ads.

Facebook, rzecz jasna, nie pozostaje Google’owi dłużny. To najpopularniejszy portal społecznościowy – gwarantujemy, że są tam Twoi przyszli klienci. Ogromną zaletą Facebook Ads jest możliwość docierania do ludzi na podstawie ich zainteresowań. Wykorzystaj ten potencjał, by przyciągnąć jak najwięcej użytkowników niebieskiego portalu do Twojej nowej firmy.

Stwórz wizytówkę Google Moja Firma

Wróćmy na chwilę do tematyki wyszukiwarki Google. Prawdopodobnie zdarzyło Ci się szukać dentysty czy restauracji w pobliżu przy użyciu map Google.

Znalazłeś wtedy interesujące miejsca dzięki ich wizytówkom. Dlaczego warto ją założyć, nawet gdy nie prowadzisz biznesu lokalnego? Przede wszystkim dlatego, że pojawiasz się dzięki niej w wyszukiwarce – i to przed tradycyjnymi wynikami wyszukiwania. Użytkownicy mogą znaleźć tam podstawowe informacje dotyczące Twojej firmy, obejrzeć zdjęcia, a także przeczytać opinie. Wszystko to ma ogromny marketingowy potencjał.

Jak założyć taką wizytówkę?

To bardzo proste. Wejdź na https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Będziesz musiał podać adres e-mail oraz inne dane firmy. Zostaniesz także poproszony o odnalezienie jej na mapie – w tym miejscu zostanie umieszczona pinezka, która będzie informować użytkowników Google Maps, że właśnie tu znajdą Twoją firmę.

Bądź obecny w media społecznościowych

Nowa firma to zazwyczaj niewielu klientów, co z kolei przekłada się na małą liczbę fanów czy followersów w mediach społecznościowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich zdobywać!

Zacznij od popularyzowania firmowych profili wśród swoich znajomych. Zadbaj o regularne publikacje. W razie potrzeby możesz wspomóc się płatnymi reklamami, o których pisaliśmy powyżej.

Jeśli Twoich potencjalnych klientów nie ma jeszcze na Twoich fanpage’ach, zapewniamy, że są gdzie indziej. Odnajdź ich na facebookowych grupach i tam nawiązuj relacje.

Podsumowanie

Promocja nowej firmy w Internecie to nie lada wyzwanie. Na jakiekolwiek kroki się zdecydujesz, pamiętaj, by na początku nie skupiać się wyłącznie na działaniach, które przynoszą błyskawiczne efekty. Inwestuj także w te, których rezultaty są długotrwałe – jak pozycjonowanie. W przyszłości na pewno sobie za to podziękujesz.

Życzymy powodzenia!

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *