Czy wiesz jak wywiesić polską flagę?

Czy wiesz jak wywiesić polską flagę?

Flaga jest jedynym z najważniejszych symboli narodowych oprócz hymnu i orła białego. Jest stałym elementem wydarzeń patriotycznych, sportowych, czy tych, w których jest reprezentowany nasz kraj.

Historia polskiej flagi

Pod koniec XVIII wieku zaczęły powstawać flagi państwowe, które rodowód swój zawdzięczają chorągwi królewskiej, z której przejmowały barwy. Flaga polska również pochodzi od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego.

Jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy w 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W 1831 r. obradujący Sejm Królestwa Polskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe. Barwy te towarzyszyły Polakom w czasie walki o niepodległość. W 1916 roku po raz pierwszy w 125 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja niesiono biało-czerwoną polską flagę.

Barwy flagi- co oznaczają

Biel na fladze oznacza czystość, porządek oraz waleczność, natomiast czerwień symbolizuje ogień, krew, ale także oznacza waleczność i odwagę.

Kiedy wywieszamy flagę?

Wywieszamy flagę, aby zamanifestować uczucia patriotyczne. Okazją do tego są uroczystości, rocznice oraz święta narodowe takie jak Święto Narodowe 3 maja, Narodowe Święto Niepodległości, Święto Wojska Polskiego, Dzień Flagi RP, oraz m.in. święta upamiętniające ważne wydarzenia. Musimy pamiętać, że jako na obywatelach ciąży na nas odpowiedzialność za potraktowanie flagi z czcią i szacunkiem.

Jak wywiesić flagę w domu?

Polska biało-czerwona flaga ma proporcje 5:8,  musi być wywieszona z należytym jej szacunkiem, nie może dotykać ziemi, nie wolno wywieszać flagi zniszczonej, ubrudzonej czy podartej. Nie wolno umieszczać na niej żadnych napisów. Zalecane w warunkach domowych jest wywieszanie flagi z okien, czy balkonu. Osoby prywatne powinny wiedzieć, że nie powinny wywieszać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym dom. Ponieważ jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych.

Jak umieścić flagę w miejscu publicznym?

Protokół flagowy dość skrupulatnie objaśnia, w jaki sposób możemy eksponować flagę. Trzeba przede wszystkim zapobiec jej uszkodzeniu, zerwaniu czy upadku. Umieszczając flagę na maszcie, musimy również pamiętać, że można umieścić na nim tylko jedną flagę. Jeśli ustawia się większą liczbę masztów, wszystkie muszą mieć taką samą wysokość, a odległość między nimi powinna być zgodna z przepisami. Wszystkie flagi muszą mieć taką samą szerokość oraz zostać umieszczone na równej wysokości.

Szerokość flagi musi być proporcjonalna do wysokości masztu: nie może być mniejsza niż 1/6 wysokości masztu oraz większa niż 1/5 wysokości masztu. Należy pamiętać, że flaga w czasie żałoby narodowej, powinna zostać podniesiona do połowy masztu. Dodatkowo tą wywieszoną na drzewcu, należy przewiązać u góry kirem. Do wywieszenia flagi idealnie sprawdzą się  maszty flagowe 10 m, które zdają egzamin także jako miejsce do ekspozycji innych flag, czy banerów reklamowych.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *