Jak urządzić biuro w minimalistycznym stylu?

Decyzja o wystroju przestrzeni biurowej nie powinna być podejmowana pochopnie. Nie od dziś wiadomo, że otoczenie wpływa na jakość pracy i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego warto urządzić biuro w minimalistycznym stylu i jak zrobić to najlepiej!
Zalety minimalistycznego wystroju wnętrz
Jest wiele zalet urządzania wnętrz w minimalistycznym stylu. Zacznijmy od tego, że stwierdzenie „mniej znaczy więcej” przekłada się na jakość pracy. Im mniej rozpraszających przedmiotów wokół, tym łatwiej jest się skoncentrować na przydzielonych zadaniach, a co za tym idzie, wykonywać je szybciej.
Uporządkowana przestrzeń sprzyja uporządkowanej pracy. Warto także wspomnieć, że prostota jest uniwersalna i starzeje się o wiele wolniej.
Zwracaj uwagę na spójność
Jak sama nazwa wskazuje, minimalizm wiąże się z redukowaniem zbędnych przedmiotów. Ale czym kierować się przy wyborze tych rzeczy, które mają zostać? Żeby wnętrze sprawiało wrażenie starannie przemyślanego,wszystkie znajdujące się w nim elementy powinny być spójne. Co to w praktyce oznacza?
Zadbaj o redukcję kolorów do najwyżej trzech-czterech barw, które będą się powtarzać w różnych miejscach. Nie przesadź z ilością dekoracji. Zdecyduj się też, czy biuro ma być nowoczesne, czy może wyglądem nawiązywać do tradycyjnego wzornictwa. Na tej bazie dokonaj wyboru mebli. Bądź konsekwentny!
Zrezygnuj z morza kabli
Znakomitym rozwiązaniem w minimalistycznym biurze będą komputer All-in-One, czyli takie, które posiadają wszystkie podzespoły ukryte w obudowie monitora. Wszechobecne kable to zmora wszystkich biur, a tego typu sprzęt pozwoli Ci zmniejszyć ich ilość i do tego powiększyć wolną przestrzeń.
Wybierając drukarki, myszy czy klawiatury, upewnij się, że wszystkie działają bezprzewodowo. Oczywiście znajdą się takie kable, z których nie będziesz w stanie zrezygnować. Poradź sobie z nimi, maskując ich obecność estetycznymi listwami w kolorze podłogi lub ścian.
Ciesz się przestrzenią
Ograniczenie mebli i innych sprzętów do absolutnego minimum sprawi, że zyskasz wolną przestrzeń. Nie próbuj jej za wszelką cenę zagospodarować. Unikaj zagracania miejsc pracy, ponieważ tego typu wnętrza działają przytłaczająco.
Stawiaj na jakość
W natłoku rzeczy można ukryć wiele niedociągnięć. Decydując się na wkroczenie na ścieżkę minimalizmu, musisz wiedzieć, że wszystko, co umieścić w w biurze będzie mocno wyeksponowane. Wybierając elementy wykończeniowe oraz meble, kieruj się ich jakością.
Po pierwsze, taka inwestycja posłuży pracownikom latami. Po drugie, światowy design nada Twojej firmie klasy i prestiżu.
Bądź realistą
Biuro jest przestrzenią, którą się intensywnie użytkuje. Nie popadaj w skrajność, załamując się na widok sterty papierów i porozrzucanych długopisów. Minimalistyczne wnętrze powinno być neutralnym tłem do pracy, a nie wychodzić na pierwszy plan.
Nie oznacza to oczywiście, że musisz akceptować bałagan. Zadbaj o to, żeby pod koniec dnia każdy uprzątnął swoje stanowisko, dzięki czemu następnego ranka będziecie mieć świeży start.

U mnie w domowym biurze rządzi ściana z cegły, poza tym nie ma żadnych rozpraszaczy, jest nowocześnie, sporo geometrycznych wzorów. Projekt wykonała mi pracownia Architetto z Warszawy.