Jak uniknąć problemów z rozliczeniem podatku?

Jak uniknąć problemów z rozliczeniem podatku?

Z fiskusem co rok muszą rozliczać się wszyscy podatnicy. Przedsiębiorcy muszą dodatkowo pamiętać o szeregu różnych zobowiązań, jakie mają w związku z prowadzoną działalnością. Szczególne problemy z terminami, formalnościami i drukami mają początkujący przedsiębiorcy. Z drugiej strony stale zmieniające się przepisy oraz kolejne nakładane zobowiązania, które wcale nie ułatwiają codzienności, mogą też przysporzyć problemów weteranom. W wielu przypadkach można sobie dobrze poradzić, korzystając z dostępnych narzędzi.

Zwolnienie z VAT-u. Kto może z niego skorzystać?

Czasem można odnieść wrażenie, że ustawodawca nie ułatwia przedsiębiorcom życia. Przed tymi, którzy zaczynają i tymi, którzy od lat funkcjonują na rynku stoi szereg wyzwań, obowiązków, formularzy, dat, deklaracji. Z tym jest związana konieczność prowadzenia księgowości oraz cyklicznych rozliczenia podatkowe z fiskusem. I o ile jesteśmy właścicielami biura rachunkowego, to nie powinniśmy mieć problemów z zadaniami, w przeciwnym razie możemy zetknąć się ze skomplikowanymi przepisami i ich różnorodną interpretacją. Warto przy tym pamiętać o tym, że w tym kraju za błędy się płaci i nad przedsiębiorcami cały czas wisi bat kontroli i dotkliwych kar, które bywają nakładane niezależnie od tego, czy ktoś działa świadomie na szkodę państwa, czy po prostu popełnił błąd. Jednym z ważniejszych aspektów w wielu branżach jest rozliczenie VAT-u.

Ze zwolnienia z płacenia podatku mogą skorzystać nowe firmy, których obroty nie przekraczają 200 tysięcy złotych w skali roku. Zwolnienie z VAT polega z dużym skrócie na tym, że firmy nie rejestruje się jako płatnika VAT. Nowe firmy natomiast z automatu znajdą się w rejestrze jako korzystające z ulgi. O ile na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zwolnienie z VAT-u ma same zalety, to warto pamiętać o tym, że nie jest to takie oczywiste, ponieważ traci się możliwość odliczenia od podatku zakupów zrobionych na firmę. Poza tym nie będziemy mogli wystawić faktury VAT, która jest bardzo korzystną formą rozliczeń dla wielu innych firm. Może to być na przykład argumentem, czy inni zdecydują się na naszą ofertę. Przedsiębiorca, który omyłkowo wystawił fakturę VAT, musi zapłacić podatek do właściwego urzędu skarbowego do 25 dnia miesiąca.

Jak sprawdzić, czy potencjalny kontrahent jest VAT-owcem?

Jeśli część przedsiębiorców jest zwolnionych z płacenia VAT-u, dla innych informacja o tym może być niezwykle ważna przy robieniu zakupów czy zlecaniu usług. Jeśli fakturę VAT wystawi nam firma, która nie jest płatnikiem, wówczas możemy mieć problemy. Co istotne, obowiązek sprawdzenia kontrahenta spoczywa na nas, a to szczególnie ważne przy transakcjach, które są obciążone odwrotnym podatnikiem. W tym wypadku w pewien sposób odpowiadamy nawet za to, czy nasz kontrahent odprowadził stosowny VAT. W tym wypadku warto skorzystać z dostępnego rejestru płatników. Wystarczy podać dane przedsiębiorstwa takie jak NIP, REGON czy KRS, a zyskamy dostęp do informacji, a tym samym będziemy mieć pewność, że transakcja jest bezpieczna. Biała lista podatników VAT to funkcjonalne narzędzie.

Jednolity plik kontrolny – co to jest?

Rozliczenia przedsiębiorców z fiskusem zostały nieco uproszczone przez wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Online składa się również e-deklaracje, korzystając na przykład z profesjonalnego programu https://www.podatnik.info/program-do-pit/e-deklaracje. W efekcie JPK to elektroniczna ewidencja VAT, z której generuje się pliki XML,  a w deklaracji rozlicza się CIT oraz podatek dochodowy.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *