Jak szukać pracy lub pracownika (i znaleźć!) przez Internet?

forum praca

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania nowej lub pierwszej pracy, zdajesz sobie zapewne sprawę z tego, że ten proces może nie być łatwy i przyjemny. Znalezienie jakiejkolwiek pracy jest łatwe, ale znalezienie takiej, która by nam rzeczywiście odpowiadała – już takie łatwe nie jest. W tym artykule pokażę Ci, jakie przeszkody mogą Cię czekać – i jak możesz sobie z nimi poradzić.

Jeśli natomiast szukasz pracownika – również czytaj dalej, ponieważ tam, gdzie internauci szukają pracy – Ty prawdopodobnie znajdziesz kogoś, kogo będziesz mógł/mogła zatrudnić!

Jeśli szukasz pracy – skorzystaj z forum o pracy

Skorzystanie z portalu Forum Praca rozwiązuje wiele problemów związanych ze zmianą miejsca zatrudnienia. Od poznania opinii o potencjalnym pracodawcy, przez możliwość samodzielnego ogłoszenia swojej gotowości do bycia zatrudnionym (wraz z opisem dotychczasowego doświadczenia i umiejętności), po wymianę wiedzy i doświadczeń z innymi forumowiczami – korzystając z forum, możemy znacznie uprościć i skrócić czas potrzebny na znalezienie nowej pracy. Zobaczmy, jak wykorzystać taki serwis w naszych poszukiwaniach.

Szukanie pracy jest czasochłonne, ale można je trochę uprościć…

Żeby znaleźć pracę, trzeba poświęcić czas. Porównywanie ofert, odpowiadanie na nie, szukanie opinii o pracodawcach w internecie, przechodzenie procesu rekrutacyjnego – to wszystko trwa. To jeden z tych powodów, dla których nie zmieniamy pracy od razu, gdy tylko obecna nam się nie podoba. Nie dość, że na znalezienie nowego miejsca zatrudnienia trzeba poświęcić czas i energię, to jeszcze efekt tych starań wcale nie jest oczywisty – nikt nam nie zagwarantuje, że nowe miejsce zatrudnienia będzie na pewno lepsze od obecnego.

Z tego powodu zakładany często, że lepsze jest kiepskie ale znane, niż może lepsze – ale może też i gorsze – bo nieznane. I rezygnujemy z walki o ciekawsze zatrudnienie.

A gdyby tak uprościć proces poszukiwania pracy? Można to zrobić korzystając z forum o pracy. Na forum znajdziemy wszystko, czego osoba poszukująca nowego miejsca zatrudnienia może potrzebować.

Umieszczając swoje darmowe ogłoszenie o pracę, ułatwiamy sobie to zadanie na kilka sposobów:

 • Fora internetowe dot. pracy są odwiedzane przez rekruterów firm, którzy wiedzą, że mogą tam znaleźć potencjalnego pracownika. Inaczej mówiąc, reklamujesz się wśród osób z grupy docelowej, bo są nimi właśnie rekruterzy
 • Twoje darmowe ogłoszenie dotrze nie tylko do jednego rekrutera, ale do wielu, bo nie wysyłasz go do jednej, konkretnej firmy. To daje większą szansę, że ogłoszenie trafi do osoby nim zainteresowanej. Piszesz je raz, a pracuje ono dla Ciebie wielokrotnie. Czy to nie oszczędność czasu?
 • Ogłoszenie zostanie zaindeksowane (znalezione i zapamiętane) przez wyszukiwarkę Google, więc będzie można je znaleźć za pomocą tej wyszukiwarki. To zwiększa liczbę osób, które mogą je znaleźć – wystarczy, że rekruter wyszuka odpowiednią frazę, a trafi na Twój post na forum
 • w poście na forum możesz umieścić w zasadzie dowolnie dużo informacji o sobie i swoim doświadczeniu, a także umieścić odnośniki do swoich miejsc w Sieci – jest ono więc swego rodzaju odpowiednikiem CV, które wysyłasz do firm, tylko multimedialnym, więc dającym tak naprawdę dużo większe możliwości (a może oprócz samego tekstu umieścisz w swoim poście film, w którym opowiesz o tym, co możesz zaoferować pracodawcy? To na pewno wyróżni Cię wśród innych osób szukających pracy!)

Jak widzisz, coś, co wygląda na zwykły post na forum, może być skutecznym narzędziem poszukiwania dobrej pracy. Tylko od Ciebie zależy, jak to narzędzie wykorzystasz.

Jak sprawić, żeby Twoje ogłoszenie o pracę było łatwiejsze do znalezienia w wyszukiwarce Google?

Wcześniej napisałem, że Twoje ogłoszenie na forum może być znalezione przez rekruterów w wyszukiwarce Google. To prawda, ale dobrze jest wiedzieć, jak sprawić, żeby pojawiało się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania – im wyżej się wyświetli, tym większa liczba rekruterów na nie trafi.

Musimy wykonać tak zwaną optymalizację SEO, czyli tak przygotować treść naszego ogłoszenia o pracę, aby wyszukiwarka wyżej ją oceniła – wtedy będzie wyżej wyświetlać ogłoszenie w wynikach wyszukiwania.

A podstawowa optymalizacja SEO jest prosta do wykonania:

 • Zastanów się, co wpisałby w wyszukiwarkę ktoś, kto szuka kogoś takiego, jak Ty. Jeśli szuka, na przykład, twórcy stron internetowych, wpisze pewnie „projektant stron internetowych”.
 • Zastanów się nad tytułem ogłoszenia. Najgorsze, co możesz tu wpisać, to „szukam pracy”. Taki tytuł nie przyciąga rekruterów, ponieważ nie mówi, jakiej pracy szukasz (nie pomaga tez wyszukiwarce, bo nic nie mówi o tym, czego konkretnie dotyczy ogłoszenie). Zamiast tego, napisz na przykład „Szukam pracy – projektant stron internetowych”. Im więcej mówi sam tytuł ogłoszenia, tym przyciągnie więcej osób potencjalnie zainteresowanych zatrudnieniem Cię
 • Treść ogłoszenia też ma znaczenie. Powtórz w nim raz lub dwa frazę, na którą optymalizujesz swoją treść. To dodatkowy znak dla Google, czego ta treść dotyczy – i na jakich wyszukiwaniach wyświetlać je internautom
 • Jeśli możesz, dodaj do ogłoszenia zdjęcia lub obrazy – ale tylko wtedy, gdy w jakiś sposób uzupełniają treść pisaną. Pokaż swoje dotychczasowe prace, dyplomy, certyfikaty, itp.
  To bardzo podstawowa optymalizacja SEO, ale jeśli zrobisz ją choćby w tak niedużym zakresie, zwiększysz swoje szanse na to, że Twoje ogłoszenie zostanie znalezione.

Oferty pracy nie opisują rzeczywistości i podają mało danych

Rekruter, który szuka pracownika, opisuje stanowisko pracy tak, żeby tego potencjalnego pracownika zachęcić do dołączenia do firmy. Niestety, wszyscy wiemy, że opisy stanowisk często bardzo mijają się z prawdą: albo zakres obowiązków w opisie jest niepełny, albo nie podawane są dodatkowe wymagania, które kandydat powinien spełniać (np. gotowość do pracy w nocy). To wszystko sprawia, że choć ogłoszenie o prace może wyglądać na interesujące – w rzeczywistości wcale nie musi takie być.

Ty z pomocą znów przychodzi forum o pracy. Tym razem wykorzystamy je nie do zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń, tylko do zebrania informacji i opinii o rekrutującej firmie.

Aby jak najwięcej skorzystać z „wiedzy społecznej”, dobrze jest być stałym bywalcem forum, to znaczy odwiedzać je regularnie, a także – żeby zostawić swój wkład – udzielać się, choćby od czasu do czasu.

Takie działania dają nam wielkie korzyści:

 • nie tylko sami dowiadujemy się o nieuczciwych firmach, które szukają (ale też naciągają pracowników), ale też…
 • sami możemy pomóc innym w ten spam sposób – ostrzegając ich, że oferta prac nie do końca zgadza się z rzeczywistością

Istnieje jeszcze jedna społeczna funkcja forów o pracy: dowiadujemy się nie tylko o wadach, ale także o zaletach danych firm czy stanowisk. Poznajemy je z pierwszej ręki, czyli zwykle od obecnych lub byłych pracowników firm. To duża wartość – te informacje są zwykle dużo bardziej wiarygodne i szczegółowe niż oficjalne komunikaty tworzone przez rekruterów. Pomagajmy sobie w ten sposób nawzajem!

Znajdź na forum pracę przez Internet albo… pracuj przez internet

Praca bez wychodzenia z domu to dla niektórych z nas wymarzona sytuacja, ale dla wielu także konieczność (np. ze względu na stan zdrowia). Na szczęście, w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo ofert pracy zdalnej – czyli takiej, w której nie tylko proces rekrutacyjny odbywa się całkowicie online, ale także świadczymy pracę bez pojawiania się w siedzibie firmy. A ponieważ rozwój technologiczny jest z roku na rok coraz większy, to i zdalnych stanowisk pracy pojawia się coraz więcej. Zarówno firmy jak i pracownicy zdają sobie sprawę z tego, co mogą zyskać, jeśli będą pracować na odległość.

Sprawdź: Praca przez internet

Forum o pracy za granicą

Praca za granicą wiążę się z koniecznością odnalezienia się w innym systemie prawnym. Inne są także zwyczaje i oczekiwania pracodawców. Jeśli chcemy pracować w innym kraju niż Polska, warto najpierw skorzystać z doświadczeń i wiedzy osób, które już w tym kraju pracowały – Praca za granicą – forum. Najłatwiej takie osoby znaleźć właśnie na forum o pracy za granicą, na którym dzielą się swoją wiedzą, opiniami, praktycznymi wskazówkami i… przestrogami.

Profesjonalna wiedza o oferowaniu i znajdowaniu pracy tworzona przez specjalistów

Forum o pracy może się bardzo przydać w jej poszukiwaniu. Ale jeszcze lepiej jest, jeśli obok forum istnieje portal o pracy, stworzony zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

Na portalu – Portal Pracy dowiemy się wielu ważnych informacji, które ułatwią nam odnalezienie się na rynku pracy, na przykład:

 • rodzaje umów (np. umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło) – czym się różnią i który jest najbardziej korzystny dla pracodawcy, a który dla pracownika?
 • praca w charakterze freelancera i zatrudnianie freelancera – z czym się wiąże?
 • jak szukać pracy za granicą?
 • jakie przepisy trzeba poznać przed zatrudnieniem pracownika?
 • jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
 • jakie prawa ma pracownik a jakie pracodawca?
 • i wiele innych

Jeśli szukasz pracownika – oto, jak sobie to ułatwić?

Każdy pracodawca chciałby znaleźć pracowników zaangażowanych w swoje obowiązki. Takich, aby nie trzeba było im co trochę przypominać o ich obowiązkach i którzy sami znajdowaliby rozwiązania pojawiających się w firmie problemów. Jak ich znaleźć?

Oczywiście nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to pytanie, ale jednym z rozwiązań, jakie można zastosować, jest zapraszanie na rozmowę kwalifikacyjną tych osób, które same proaktywnie poszukują nowej pracy, zamiast jedynie zdać się na przykład na Urząd Pracy (co może sugerować pewną bierność pracownika w rozwijaniu jego kariery zawodowej).

Jeśli potencjalny kandydat wkłada swój czas, kreatywność i inicjatywę w proces poszukiwania pracy, to możemy przypuszczać (nie mając, oczywiście, stuprocentowej pewności), że jest to człowiek, który angażuje się w ważne dla niego sprawy.

Z tego właśnie powodu warto uwzględnić w procesie rekrutacji przeglądanie forów internetowych o pracy – takich, na których potencjalni pracownicy ogłaszają swoją chęć i gotowość do podjęcia zatrudnienia.

Podsumowanie

Podsumowując, forum o pracy może być świetnym narzędziem zarówno do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia, jak i do poszukiwania nowego pracownika – czy to zdalnego czy w siedzibie firmy. Każdy, kto interesuje się rozwijaniem swojej firmy lub kariery zawodowej, powinien korzystać z takiego forum.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *