Jak rozsądnie kupować sprzęt?

jak wybrać sprzęt

Jeżeli zarobione pieniądze chcesz wydać na solidny sprzęt, a obstawiam, że tego właśnie chcesz, musisz poznać kilka cennych wskazówek. Dzięki nim zakup stanie się dobrą inwestycją. Nie będziesz musiał użerać się z serwisami. Kupując coś, każdy z nas pragnie, aby nowy sprzęt dobrze się sprawdził. Nieważne, czy jest to pralka za 4000 zł, czy czajnik elektryczny za 50 zł. Nikt nie lubi wyrzucać zarobionych pieniędzy w błoto.

Wbrew pozorom, nawet w przypadku pozornie prostego sprzętu można wdepnąć na minę i nabyć bubla. Jak tego uniknąć? Poniższe rady z pewnością Ci się przydadzą!

Zaufaj ekspertom

Bynajmniej nie tym z elektromarketów, bo zwykle nic nie wiedzą o sprzedawanym asortymencie. Ich cel jest jeden – sprzedać i zgarnąć prowizję.
Oczywiście nie twierdzę, że wszyscy z nich mają takie podejście czy małe pojęcie o urządzeniach, które oferuje dany sklep, ale po co ryzykować?

Internet stanowi tak duże źródło wiedzy, że bez problemu znajdziesz przydatne informacje, i to pisane przez ekspertów.

Mowa chociażby o portalu Prorankingi.pl. Wspomniana redakcja tworzy obszerne rankingi sprzętu z poradnikami, a także prowadzi bloga.

No dobra, ale takich portali jest dużo, więc czemu polecam akurat Prorankingi?

 • Po pierwsze ich zestawienia są niezwykle szczegółowe. Nie ograniczają się do kilku modeli i bezmyślnego przepisywania ulotek reklamowych. Często poruszają wiele segmentów cenowych, dokładnie opiniują produkty i dają cenne wskazówki. Wymieniają też plusy oraz minusy, a w tabelkach znajduje się sporo parametrów i cech produktu.
 • Po drugie ten portal po prostu nie ściemnia. Wiesz, zarówno sklepy, jak i niezależne (pozornie) portale prawie zawsze mają interes, żeby utwierdzić czytelnika w przekonaniu, że coś jest mu potrzebne. A Prorankigi robią zupełnie inaczej. W zestawieniach dostrzegłem akapity typu „czy warto”. Ba, w kilku przypadku redaktorzy sugerowali, że dany typ urządzenia wcale nie jest taki cudowny jak piszą inni. A to wzbudza zaufanie.
 • Po trzecie są to najprawdopodobniej jedne z najobszerniejszych poradników na świecie. Wystarczy spojrzeć na ranking pralek, a nawet trymerów, odkurzaczy pionowych czy automatycznych. Potężne źródła wiedzy, i to bez marketingowej papki.
  Ogólnie biorąc, warto czytać profesjonalne poradniki zakupowe i wartościowe oraz aktualne rankingi, aby wybrać sprzęt, który Cię nie zawiedzie.

Oglądaj recenzje

Zależnie od tego, co zamierzasz właśnie kupić, być może uda Ci się znaleźć wartościową i najlepiej niezależną recenzję. Chodzi zarówno o tekstową wersję, jak i wideo z YouTube.

Obejrzenie testu zawsze powie Ci więcej o urządzeniu niż sztywne dane ze specyfikacji czy galeria zdjęć, prawda?

W komentarzach mogą się też wypowiadać osoby, które miały do czynienia z danym produktem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby o coś je zapytać. Większość pewnie Ci odpisze, a jak wiadomo – kto pyta, nie błądzi.

Z dystansem podchodź do opinii

Szczególnie do opinii ze sklepów internetowych, ale też popularnych porównywarek cenowych.

Chodzi o to, że niektóre z nich mogą być opłacone przez producentów i pisane przez wynajętych najemników, bo tak ich mogę nazwać.

Druga sprawa, że sporo osób pisze opinie, będąc jeszcze w zakupowej euforii, czyli np. kilka dni po zakupie. Czy one są wartościowe? Czy są obiektywne? No, nie za bardzo…

Ale w tym wszystkim zawsze można znaleźć kilka przydatnych komentarzy o produkcie, więc i tak warto przeglądać opinie. Odsiej jednak te mało wiarygodne.

W niektórych miejscach można też sprawdzić, czy dana ocena internauty jest potwierdzona jego zakupem. Jeżeli tak, to z pewnością można jej bardziej zaufać.

Szukaj promocji i kodów rabatowych

Okej, załóżmy, że posłuchałeś powyższych rad. Poczytałeś profesjonalne materiały, obejrzałeś wartościowe recenzje i poznałeś wiarygodne opinie.

W końcu to masz – wiesz już, jaki produkt kupić. Ale co dalej?

Warto trochę kaski zaoszczędzić, prawda? Wystarczy, że porównasz ceny w poszczególnych sklepach. Nie zapomnij o tych mniejszych, a także o portalach aukcyjnych. Wszystko po to, aby wydać jak najmniej.

Jeżeli jednak w danym sklepie zamawiasz coś pierwszy raz – i nigdy wcześniej o nim nie słyszałeś – to sprawdź, czy w ogóle jest prawdziwy.
Całkiem niedawno internauci, a w końcu policja, walczyli z podejrzanymi sklepami internetowymi, szczególnie takimi, które oferowały dość drogi sprzęt elektroniczny. W rzeczywistości żadnego sprzętu nie było, a wszystko okazało się oszustwem.

Teraz już nie widzę tego problemu, sporo osób zostało złapanych w związku z fake sklepami, ale ryzyko zawsze istnieje. Poczytaj opinie o sklepie, sprawdź poprawność danych, zobacz czy ma profil na Facebooku itp.

Rozważ dokupienie gwarancji

Im droższym sprzęt i im ważniejszy dla Twojego domostwa (np. duże AGD), tym bardziej musisz patrzeć na jego niezawodność.

Czasem jednak ciężko przewidzieć, ile lat bezawaryjnej pracy coś wytrzyma, więc rozsądne może okazać się dokupienie dodatkowych lat gwarancji. O ile nie są kosmicznie drogie.

Podsumowanie

Powyższe wskazówki wcale nie są jakieś odkrywcze. Mimo to wciąż obserwuję bzdurne pytania na grupach FB czy późniejsze narzekania, że coś okazało się szmelcem.

A to wszystko obraca się wokół… rozsądku i chęci poświęcenia swojego czasu na przemyślany wybór.

Przeznacz te kilka godzin na odpowiednią lekturę czy materiały wideo, aby wybrać optymalny produkt. Nie kieruj się emocjami i się nie spiesz, bo inaczej wyrzucić kasę w błoto, a tego przecież nie chcesz.

Nie po to harujemy, aby później dodatkowo się wkurzać, że coś szybko się popsuło lub nie okazało się tak znakomite jak było na reklamie.

Uzupełnij wiedzę, wybierz mądrze, spójrz na promocje… i to wszystko. Powinno być wtedy dobrze 😉

Teraz doskonale wiesz, jak rozsądnie kupować sprzęt. Jeżeli masz jakieś swoje sposoby, o których być może nie wspomniałem, to podziel się nimi w sekcji komentarzy.

pozycjonowanie stron w projekt marketing

4 komentarze - Jak rozsądnie kupować sprzęt?

 1. Marta pisze:

  Przydatny materiał, z elektroniką nigdy nie wiadomo, więc warto jak najwięcej na ten temat czytać.

 2. agata pisze:

  Ten myk z kodami promocyjnymi to zawsze stosuję 😀

 3. Paweł pisze:

  Podczas zakupu sprzętu AGD nawet z promocji trzeba się liczyć, że będzie on zaprogramowany na określoną ilość użyć. Wówczas naprawa pralki, zmywarki, indukcji czy piekarnika okaże się koniecznością.

 4. Michał pisze:

  Zgadzam się z tym żeby uważać na opinie. One często są pisane na zlecenie producentów sprzętu. Lepiej już wybrać coś z niezależnych stron zajmujących się rankingami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *